Potenciálnym zo zdrojov príjmov pre národné parky by mohla byť aj takzvaná osobitná daň z nehnuteľnosti. Táto daň by zaťažila nové developerské projekty a prestavby v národných parkoch. Týkať by sa mohla rôznych výstavieb, napríklad tej v Demänovskej doline, na Donovaloch, vo Vysokých Tatrách a iných oblastiach, ktoré sa rýchlo rozvíjajú.
Financie môžu zlepšiť celkové prostredie v parkoch
Vyplýva to z analýzy Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) Národné parky 21. storočia. „Rozvoj cestovného ruchu často neblaho vplýva na ochranu prírody a takéto zdanenie je jeho vhodným regulátorom a zároveň spravodlivým zdrojom príjmov na vykompenzovanie negatívnych vplyvov takýchto projektov,“ skonštatovali analytici.
Získané peniaze môžu byť ďalej použité na zlepšovanie stavu biotopov a chránených oblastí či druhov. Dobrovoľné príspevky môžu byť tiež jedným z príjmov.
„Na základe údajov z troch slovenských národných parkov na našom území pravidelne prispieva na environmentálne organizácie asi 10 percent návštevníkov národných parkov, pričom každý z nich prispeje priemerne 44,45 eura ročne,“ uviedol IEP.
Alternatívou sú aj rôzne iné druhy príjmov
Popri klasickom vstupnom môže fungovať aj dobrovoľné vstupné, a to v prípade, že bude nastavené v primeranej výške. Efektívne využívanie dobrovoľných príspevkov si však vyžaduje špecializovaných zamestnancov. V zahraničí zvykne zastrešovať dobrovoľné príspevky nezisková organizácia.
Na Slovensku existuje dokonca aj organizácia s názvom Klub Priateľov Pieninského národného parku, ktorý združuje dobrovoľníkov pomáhajúcich parku. „Na dve percentá z dane však podľa posledných dostupných údajov dokázal vybrať rádovo len stovky eur,“ podotkli.
Ďalším zdrojom financií pre národné parky sú adopčné programy, ktoré existujú aj na Slovensku. Symbolicky je v rámci nich možné osvojiť si určité územia alebo úsek trasy, ako aj živočícha. IEP poukazuje napríklad na Lesoochranárske zoskupenie VLK, ktoré napríklad umožňuje si za poplatok symbolicky adoptovať strom.
Zdieľať na
Zdieľaní