Osobitná daň z nehnuteľnosti aj pre národné parky: Čo by mohol zlepšiť takýto príjem financií?

listy dubu

Národné parky by mohli získavať financie z rôznych zdrojov (Zdroj: GettyImages)

Potenciálnym zo zdrojov príjmov pre národné parky by mohla byť aj takzvaná osobitná daň z nehnuteľnosti. Táto daň by zaťažila nové developerské projekty a prestavby v národných parkoch. Týkať by sa mohla rôznych výstavieb, napríklad tej v Demänovskej doline, na Donovaloch, vo Vysokých Tatrách a iných oblastiach, ktoré sa rýchlo rozvíjajú.

Financie môžu zlepšiť celkové prostredie v parkoch

Vyplýva to z analýzy Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) Národné parky 21. storočia. „Rozvoj cestovného ruchu často neblaho vplýva na ochranu prírody a takéto zdanenie je jeho vhodným regulátorom a zároveň spravodlivým zdrojom príjmov na vykompenzovanie negatívnych vplyvov takýchto projektov,“ skonštatovali analytici.

Získané peniaze môžu byť ďalej použité na zlepšovanie stavu biotopov a chránených oblastí či druhov. Dobrovoľné príspevky môžu byť tiež jedným z príjmov.

„Na základe údajov z troch slovenských národných parkov na našom území pravidelne prispieva na environmentálne organizácie asi 10 percent návštevníkov národných parkov, pričom každý z nich prispeje priemerne 44,45 eura ročne,“ uviedol IEP.

Alternatívou sú aj rôzne iné druhy príjmov

Popri klasickom vstupnom môže fungovať aj dobrovoľné vstupné, a to v prípade, že bude nastavené v primeranej výške. Efektívne využívanie dobrovoľných príspevkov si však vyžaduje špecializovaných zamestnancov. V zahraničí zvykne zastrešovať dobrovoľné príspevky nezisková organizácia.

Na Slovensku existuje dokonca aj organizácia s názvom Klub Priateľov Pieninského národného parku, ktorý združuje dobrovoľníkov pomáhajúcich parku. „Na dve percentá z dane však podľa posledných dostupných údajov dokázal vybrať rádovo len stovky eur,“ podotkli.

Ďalším zdrojom financií pre národné parky sú adopčné programy, ktoré existujú aj na Slovensku. Symbolicky je v rámci nich možné osvojiť si určité územia alebo úsek trasy, ako aj živočícha. IEP poukazuje napríklad na Lesoochranárske zoskupenie VLK, ktoré napríklad umožňuje si za poplatok symbolicky adoptovať strom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Počet ľudí, ktorí trpia alergiami narastá. Ktoré alergény patria medzi najčastejšie?

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame