Páni, sledujete si na toalete prúd moču? Môže odhaliť problémy s prostatou!

stetoskop

sxc.hu

Stretli ste sa už s pisoárom, ktorý obsahoval bránku a malú bielu loptičku, aby ste prúdom moču strelili gól? Takéto vychytávky si prevádzkari podnikov síce inštalujú na pobavenie svojich zákazníkov, v samej podstate však majú niečo do seba aj zo zdravotného hľadiska. Ak sa vám totiž vsietiť pomyselný gól nepodarí, môže to znamenať, že váš prúd moču nie je dostatočne silný. Vedci najnovšie odhalili, že aj zmeny prúdu žltkastej tekutiny pri močení môžu indikovať ťažkosti s prostatou.

Prečo si treba prúd moču pozorne všímať?

Ak je prúd moču oslabený a pociťujeme časté nutkanie na močenie, zvyčajne si aj sami domyslíme, že s naším vylučovacím ústrojenstvom niečo nie je v poriadku. S pribúdajúcimi rokmi u mužov za tieto problémy môže prostata. Je to malá žľaza, ktorá leží priamo pod močovým mechúrom a obkolesuje močovú trubicu (uretru). S vekom sa však postupne zväčšuje, až môže tlačiť na uretru, a tým meniť prúd moču – nielen jeho intenzitu, ale aj tvar. Ten je za normálnych okolností zvlnený a každá zmena môže včas odhaliť zväčšenú prostatu. Mechúr sa totiž musí viac namáhať, aby sa vyprázdnil, a to ovplyvňuje samotný prietok odpadových látok obsiahnutých v moči. Prišli na to vedci z londýnskej univerzity Queen Mary.


Mohlo by vás zaujímať: Rakovina prostaty: Včasné odhalenie príznakov vám môže zachrániť život!


Prvá štúdia takéhoto druhu

Zdravotní inžinieri vôbec po prvý raz analyzovali, či tvar prúdu moču môže u silnejšieho pohlavia indikovať problémy s prostatou. Výsledky boli následne publikované v žurnále PLOS One. Do štúdie sa zapojilo 60 zdravých mužov a 60 pacientov, ktorí trpia ochorením prostaty. Tí testovali, či sami dokážu zhodnotiť tvar močového prúdu a či vedia odhadnúť maximálny prietok. Na základe týchto parametrov následne vyhodnocovali, či by mohli mať problémy s vylučovaním, prípadne so zväčšením prostaty. Na uspokojenie výskumníkov boli odhady pánov mimoriadne presné.

Ako to vlastne funguje?

„Charakteristický tvar prúdu moču spočíva v povrchovom napätí v moči a v eliptickom tvare močovej trubice. Zistili sme, že existuje ohromná súvislosť medzi tvarom močového prúdu a jeho intenzitou,“ vysvetľuje spoluautor štúdie doktor Martin Knight zo spomínanej univerzity. Na základe nových poznatkov, preto vyzýva pánov v zrelom veku, aby čas strávený na toalete využili efektívne. Správna samodiagnostika je totiž kľúčom k tomu, aby sa ťažkosti s vyprázdňovaním mechúra odhalili včas.


Mohlo by vás zaujímať: Nebojte sa urologickej prehliadky: Môže zachrániť zdravie aj vám


Čo hovoria čísla?

Charitatívna organizácia v Británii na pomoc ľuďom s rakovinou prostaty odhaduje, že u 40% mužov po päťdesiatke a 75% mužov po sedemdesiatke sa prejavujú symptómy, ktoré môže spôsobovať zväčšená prostata. Ak by sme to rozmenili na drobné, o komplikácie tohto typu ide u takmer každého druhého päťdesiatnika. Zlepšenie však v domácom prostredí tak skoro očakávať nemáme. „Súčasné techniky, hoci veľmi presné, sú náročné alebo príliš drahé na to, aby sa spoľahlivo používali mimo kliniky,“ dodáva doktor Knight

Zväčšenie alebo zápal prostaty signalizujú tiež tieto príznaky:

  • Časté nutkanie na močenie, najmä v noci
  • Náhla a silná potreba vymočiť sa
  • Neschopnosť vymočiť sa postojačky
  • Ťažkosti s regulovaním a ukončením prúdu moču
  • Slabý alebo prerušovaný prúd moču
  • Pocit nedokonalého vyprázdnenia mechúra
  • Pálivá bolesť pri močení alebo ejakulovaní
  • Prítomnosť krvi v moči alebo v semene

Ak ste niektorý z nich zaregistrovali, prediskutujte ho so svojím lekárom.


Chodíte na pravidelné urologické prehliadky? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, photl.com, Johnny
Odporúčame