Pohár zdravia v podobe zeleninovej šťavy: Táto dokáže zatočiť s vážnymi črevnými ochoreniami!

žena so šálkou v ruke

Paradajková šťava vás ochráni pred tráviacimi ťažkosťami (Zdroj: Freepik/oneinchpunch)

Obľubujete paradajkovú šťavu? Ak áno, poskytujete svojmu telu dávku zdravia a ochrany pred rôznymi chorobami. Vedci totiž v novom výskume dokázali jej schopnosť ničiť baktérie, ktoré napádajú tráviaci trakt a močové cesty. Paradajková šťava tak môže zabrániť nákaze salmonelózou či nebezpečným brušným týfusom.

Salmonella Typhi je špecifický patogén, ktorý sa prenáša stravou. Nákaza týmto patogénom zapríčiňuje nielen otravu jedlom a jej príznaky, ale aj život ohrozujúci brušný týfus. Táto tropická choroba zostáva aj po desaťročiach pokroku v zdravotníctve vážnym  problémom, ktorí znepokojuje lekárov po celom svete.

Tím vedcov z Cornellovej Univerzity v New Yorku chcel zistiť, ktoré z antimikrobiálnych peptidov v paradajkovej šťave efektívne napádajú baktériu Salmonella. Najskôr overili, či šťava túto baktériu naozaj zničí. Keď sa ich domnienka potvrdila, vedci preskúmali genóm paradajky, aby zistili, ktoré antimikrobiálne peptidy sa do tohto procesu zapojili.

Efektívne zničenie škodlivých baktérií

Najdôležitejším objavom sa stal fakt, že má paradajková šťava schopnosť efektívne eliminovať Salmonellu Typhi, vrátane jej škodlivých variantov a ďalších baktérií, ktoré môžu poškodiť zdravie tráviaceho traktu a močových ciest. Vedcom sa v nedávno publikovanej štúdií podarilo špecifické antimikrobiálne peptidy identifikovať. Peptidy patogény ničia tak, že napádajú ich bakteriálnu membránu – ochrannú vrstvu, ktorá patogén obklopuje a drží ho pohromade.

Za zmienku stojí aj záznam z amerického úradu pre potraviny, ktorý výsledky zistenia podporuje. Úrad nedostal od februára roku 2018 ani jediný podnet na preskúmanie väčšej potravinovej spoločnosti kvôli podozreniu z infikovania salmonelou, ktorý by sa týkal paradajok alebo paradajkovej šťavy.

Tím vedcov dúfa, že keď sa verejnosť dozvie o výsledkoch ich štúdie, zvýši sa jej záujem o konzumáciu paradajok, paradajkovej šťavy, ale aj ďalšieho ovocia a zeleniny.


Máte radi paradajkovú šťavu?

Zdroj: plnielanu.sk, goodnewsnetwork.org
Odporúčame