Sezóna hmyzu a parazitov je v plnom prúde, hoci leto ešte poriadne nezačalo. Aj Slovensko čelí známemu ochoreniu spôsobenému parazitom, ktorého prenášajú komáre. V ohrození sú najmä psíky, no riziko môže hroziť aj človeku. Ochráňte svojho miláčika dostatočne, pretože srdcová červivosť vás môže o milované zvieratko pripraviť.
Nebezpečné komáre
Ako uvádza zdroj, z juhu k nám putujú nebezpečné komáre, ktoré neohrozujú len človeka, ale najmä psov. Pokiaľ sú infikované, stávajú sa z nich prenášači hlístovcov Dirofilaria immitis, ktoré sú príčinou vzniku srdcových červov.
Toto ochorenie predstavuje smrteľné riziko v momente, kedy červy v srdci psa dorastú do dĺžky 30 centimetrov, čím zvieraťu nenávratne poškodia srdce, pľúcne tepny a zastavia krvný obeh. Larvy nie sú nebezpečné a dá sa proti nim bojovať, avšak pri rozvinutí dospelého štádia červa je poškodenie už nenávratným stavom.
Prenos krvou
Okrem toho, takto infikovaný pes predstavuje riziko aj pre svoje okolie. Prvé prípady boli u nás zaznamenané ešte v roku 2005 a ochorenie ani za takmer 20 rokov nedokázalo vymiznúť. Príčinou je neustále šírenie a jednoduchý prenos – komár uštipne jedného infikovaného psa, nasaje jeho krv spolu so zárodkami a tie prenesie na iných psov.
Tam zárodky červov dospievajú približne 5 mesiacov a dochádza k ďalšiemu množeniu. K najčastejším príznakom toho, že s vašim psom niečo nie je v poriadku, patrí napríklad únava, neochota fyzickej aktivity, kašeľ, nechutenstvo k jedlu či úbytok hmotnosti.
Dbajte na prevenciu
Tak ako pri väčšine ochorení, aj tomuto sa dá predísť. Postačí jednoduchá vec, a to, že budete svojmu psíkovi dávať raz za mesiac liek, ktorý pôsobí ako prevencia. Dokáže totiž (v prípade infikovania) zničiť zárodky lariev skôr, než sa stanú dospelými škodcami.
Ak máte podozrenie, že je váš miláčik infikovaný, vezmite ho na veterinu, kde lekár jednoduchým krvným testom zistí, či je v ohrození. U nás je riziko nákazy vyššie v oblasti nížin, no na pozore sa majte aj vo vyššie položených oblastiach.
Zdieľať na