Týchto päť rastlín vám prevonia domov: Pestujete ich aj vy?

kvety vôňa

Ktoré interiérové rastliny patria k tým najaromatickejším? (Zdroj: GettyImages)

Každý domov má svoju špecifickú vôňu. Na jej vznik má vplyv napríklad vetranie, používané parfémy, varenie, domáci miláčikovia ale aj sušenie bielizne. Všetky tieto pachy dokážu aspoň čiastočne pohltiť kvety. Sú tiež skvelým spôsobom ako prirodzene prevoňať naše domovy. Ktoré interiérové rastliny by ste si mali za účelom rozvoňania domácnosti zaobstarať?

Jazmín

Táto rastlina je pomerne rozšírená a mimoriadne známa nielen pre svoju krásu ale aj vôňu. Aj preto by mal byť tento kvet na prvom mieste v zozname izbových rastlín, vďaka ktorým bude váš domov úžasne voňať. Aj keď sa jazmín zvykne pestovať v exteriéri, pri správnej starostlivosti je možné mať ho aj vo vnútri. Dôležité je umiestniť kvet na slnečné stanovisko a pridať mu oporné kolíky, po ktorých by sa mohol jazmín ťahať.

Kávovník

Netradičnou a zároveň exotickou rastlinou je aj kávovník. Dôležité je však poznamenať, že sa odporúča najmä skúseným pestovateľom a záhradkárom. Tejto rastline sa bude najlepšie dariť v priestoroch s vysokou vlhkosťou a jasným nepriamym svetlom. Takýmto miestom môže byť mimoriadne slnečná izba či zimná záhrada. Vďaka slnku budú na kávovníku kvitnúť voňavé kvety a tvoriť sa bobule s nezameniteľnou kávovou vôňou.

(Zdroj: unsplash.com/Max Letek)

Citrusovník

Dovolenkovú atmosféru prinesú do našich domácností citrusovníky. Tie v správnych podmienkach dokážu dokonca kvitnúť niekoľkokrát do roka. Z listov si môžete pripraviť čaj a konzumovať sa dajú aj jeho plody. Čo je však najlepšie na citrusovníku je jeho nádherná vôňa. Jeho kvety majú sladkú, čistú vôňu, ktorá vás prenesie do vlažných trópov aj v najväčšej zime.

Ideálne je, ak citrusovník umiestnite na južnú stranu a na miesto, kde bude mať dostatok slnečných lúčov. Rastlina si potrpí aj na svetlo, ktoré však viete nahradiť aj použitím umelého osvetlenia.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Nemusíte každý rok kupovať nové muškáty: Takto ich úspešne zazimujete
(Zdroj: unsplash.com/Artur Aldyrkhanov)

Rozmarín

Pestovať bylinky je skvelým rozhodnutím aj bez ohľadu na to, že ide o úžasný doplnok kuchyne a varenia. Jednou z bylín s obzvlášť bohatou arómou je toskánsky rozmarín. Pútavo pôsobí najmä vzpriamená odroda akou je Tuscan Blue. Tá má koncom jari malé, aromatické zamatové sýto modré kvety. Rozmarín by ste mali umiestniť na priame slnečné svetlo. Dobre sa mu bude dariť na kuchynskom okne, ktoré je orientované na juh alebo na západ.

(Zdroj: unsplash.com/Zé Maria)

Gardénia

V našich zemepisných šírkach nie sú gardénie až také rozšírená. Vo všeobecnosti sú však známe svojimi sofistikovanými bielymi kvetmi a intenzívne sladkou vôňou. Ich bonusom je, že sa môžu pestovať v interiéri aj vonku. Ako izbová rastlina vyžadujú gardénie kyslú pôdu a len občasnú zálievku. Rozhodne by ste nemali pôdu premokriť, pretože by korienky mohli začať hniť.

Ďalšie voňavé druhy rastlín

Vyššie spomenuté druhy patria medzi také, ktoré viete pri správnej starostlivosti pestovať aj v interiéri. Domov vám však vedia prevoňať aj rezané kvety. Medzi tie najaromatickejšie patria:

  • orgován,
  • narcis,
  • ruža,
  • petúnia,
  • klinček.

Náš tip: Chcete vedieť viac informácií o rastlinách a ich správnom pestovaní? Nenechajte si ujsť ďalšie články o rastlinách na našom webe.

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: plnielanu.sk, livingetc.com
Odporúčame