Päť zlozvykov spojených s koncom týždňa: Tento víkend sa im vyhnite!

Jedenie

blog.americanfeast.com

Piatok je konečne tu a tí z nás, ktorí ešte stále pracujú a do dôchodku majú ešte čas, sa zväčša tešia na zaslúžený oddych. Víkend by mal byť časom, keď sa venujeme svojim koníčkom, oddychujeme a naberáme nový dych do ďalšej práce. Napriek tomu však nie vždy z neho dokážeme vyťažiť maximum. Skúste sa vyhnúť týmto veciam a ten prichádzajúci by sa vám to mohlo podariť!

Túžite aj vy po dvoch dňoch relaxu, v nedeľu večer však vôbec nemáte pocit, že ste si dobre oddýchli? Možno je to aj preto, že máte zaužívané niektoré z týchto zvykov. Skúste sa ich zbaviť a uvidíte, že si víkendy vychutnáte viac.

Nepracujte

Čo nestihnete cez týždeň, dobiehate cez víkend? Možno sa vám zdá, že to inak nejde, ale zväčša je opak pravdou. Neraz stačí prácu cez týždeň lepšie zorganizovať, obmedziť debaty s kolegami či prísť o pol hodinu denne skôr. Víkend by mal byť vyhradený oddychu a nabratiu nových síl. Ak pravidelne počas neho pracujete, smerujete zrejme priamou cestou k syndrómu vyhorenia. A na boj s ním vám už jeden voľný víkend stačiť určite nebude. Okrem toho, berte ohľad aj na svoju rodinu. Možno máte pocit, že práca je teraz predsa len najdôležitejšia („robím to predsa pre vás“), ale chvíle strávené s vašou polovičkou, deťmi či vnúčatami vám už nikto nevráti. Ak vzťahy neudržiavate a dávate ostatným nepriamo najavo, že sú druhoradí, nemôžete sa čudovať ak sa vám po čase odcudzia. Určite si priority a riaďte sa podľa nich.


Mohlo by vás zaujať: Noha cez nohu či pukanie prstov: Ktoré zlozvyky nám škodia a ako?


Buďte mimo dosah

Možno máte pocit, že surfovanie po internete len tak pre zábavu či telefonovanie kamarátom je formou oddychu. Opak je však pravdou – najmä ak každý deň pracujete s počítačom aj v práci. Určite si minimálne jeden deň, počas ktorého ho ani nezapnete, pracovný mobil vypnete a súkromný tiež budete používať čo najmenej. Zistíte, že vám vlastne vôbec nechýbajú a o chvíľu sa vás zmocní pocit slobody. Namiesto telefonovania či vypisovania sa stretnite s ľuďmi, ktorých ste dlhšie nevideli, vybehnite na kávu alebo sa okúpať či do lesa.

Neprejedajte sa

Sobota a nedeľa je pre mnohých ľudí snažiacich sa o štíhlu líniu veľmi ťažký čas. Domáca kuchyňa, blízkosť sporáka a špajze či vypekanie pre rodinu robí z víkendu jedno veľké pokušenie. Najmä ak ste celý týždeň polohladovali a tešili ste sa, že si cez víkend dáte do nosa. Netreba vám však asi hovoriť, že takéto nárazové jedenie všetkých možných pochúťok vášmu zdraviu (a ani postave) neprospieva. Je vám ťažko, plný žalúdok zväčša ťahá na spanie a hneď máte hodinu-dve z dňa fuč. To neznamená, že máte hladovať, len skúste svoj jedálniček udržať v rozumných medziach. Doprajte si domáci koláč, ale potom sa choďte prejsť do prírody alebo sa vyberte na zaujímavé miesto s vnúčatami.


Mohlo by vás zaujať: Zimné zlozvyky: Tieto výhovorky nám škodia na výzore aj na zdraví!


Kašlite na obchody aj upratovanie

Víkend je tu – treba povysávať, ísť kúpiť novú skrinku, umyť kúpeľňu a ktovie čo iné? Skúste si čas lepšie zorganizovať cez týždeň a snažte sa mať nedeľu voľnú. Na Slovensku sú obchody, na rozdiel od mnohých iných európskych krajín, otvorené počas pracovných dní naozaj dlho, tak to využite a povybavujte nákupy cez týždeň. Ani veľké upratovanie netreba za každú cenu plánovať na nedeľu – čo sa dá, zvládnite počas týždňa a rozdeľte povinnosti efektívne, aby nebolo všetko na jednom členovi domácnosti. A keď aj dlážka bude neumytá ďalší týždeň, nič svetoborné sa nestane. Samozrejme, pokiaľ sa vám pri chôdzi k nej nelepia podrážky papúč.

Neničte si nedeľu

Už v nedeľu ráno vzdycháte, že „zajtra zase do roboty“? Prestaňte! Máte predsa pred sebou celý voľný deň, ktorý určite viete využiť aj inak ako myšlienkami na prácu – na tie bude dosť času v pondelok, utorok až do piatku. Vyberte sa von na prechádzku, do kina, prečítajte si dobú knihu s pohárom dobrého vína. Nový týždeň sa vám po takomto oddychu určite bude začínať jednoduchšie.


Sú vám tieto zlozvyky blízke, alebo sa im dokážete vyhnúť? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: blog.americanfeast.com, blog.americanfeast.com, Viera
Odporúčame