Pedikúra v pohodlí domova? S týmito jednoduchými krokmi budete mať chodidlá krajšie ako zo salónu!

pedikúra

Dobre spravená pedikúra nie je nič zložité, stačí vám len zopár pedikérskych nástrojov a kvalitné laky na nechty (Zdroj: Freepik/freepik)

Pri starostlivosti o telo by sme nemali zabúdať ani na chodidlá, ktoré sú paradoxne často prehliadané, hoci by sa im mala venovať veľká pozornosť. Kvalitná a pekná pedikúra však nemusí byť záležitosťou len kozmetických salónov. Ak ste niekedy uvažovali nad pedikúrou, ktorú by ste si mohli urobiť v pohodlí domova, teraz je ten správny čas – s týmito jednoduchými tipmi vaše chodidlá opäť zažiaria!

Predtým, než sa pustíte do práce, sa uistite, či máte potrebné nástroje. Naozaj nepotrebujete nič zložité ani drahé, väčšina z nás nájde tieto veci bežne doma. Na domácu pedikúru preto budete potrebovať:

  • odlakovač
  • kovový pilník na nohy alebo pemzu
  • pilník a nožnice na nechty
  • krém na nohy a olej na kožtičku
  • lak na nechty (vrátane podkladového a vrchného laku)

1. Základ je správne odlakovanie nechtov 

Zbavte sa zvyškov laku, ktorý máte na nechtoch – poriadne ich odlakujte. Ak chcete odstrániť každý kúsoček farby, namočte vatový tampón do odlakovača a podržte ho na každom nechte niekoľko sekúnd, aby sa farba čo najviac „rozbila“. Ak chcete dosiahnuť kvalitne nalakované nechty, zaobstarajte si odlakovač, ktorý bude na nechtoch pôsobiť dlhšie, a pomocou ktorého dokážete odstrániť všetok lak jedným zotretím.

2. Namočte si chodidlá a relaxujte 

Predtým, než si nohy ponoríte do vody, si zapáľte zopár sviečok, nalejte si vína alebo si doneste do kúpeľne svoju obľúbenú knihu, aby ste jednoducho mohli chvíľu relaxovať a cítiť sa dobre. Môžete to robiť v kúpeľňovej vani, prípadne vo väčšej plastovej vaničke alebo dokonca v masážnej elektrickej vaničke – tie zvyknú mať aj rôzne nastavenia a programy na masáž a uvoľnenie boľavých nôh.

Akonáhle je atmosféra správna, pripravte si teplú vodu, do ktorej nohy namočíte. Namáčanie okrem iného zmäkčuje tvrdú pokožku a kožtičku okolo nechtov. Pred ďalším krokom musíte nechať nohy namočené niekoľko minút. Do vody môžete nasypať soľ do kúpeľa, rôzne druhy byliniek alebo prípravky určené na kúpeľ nôh, ktoré si zaobstaráte takmer kdekoľvek v drogérii.

pedikúra
Do teplej vody si môžete nasypať aj soľ do kúpeľa alebo bylinky (Zdroj: Freepik/jcomp)

3. Zbavte sa odumretej kože

Keď si nohy osušíte, vezmite si kovový pilník na chodidlá alebo pemzu a pokúste sa odstrániť všetku odumretú kožu. Zamerajte sa hlavne na svoje päty a akékoľvek iné mozoľnaté, tvrdé oblasti. Tento úkon robte dovtedy, kým nebudete cítiť, že sú vaše nohy dostatočne hladké. Pre pokročilejších existuje aj ďalší spôsob, a to použitie špeciálneho orezávača na päty so žiletkou, no pri jeho použití treba byť extrémne opatrný, pretože môže dôjsť k porezaniu chodidla. Nohy si príliš nedrhnite – mohli by ste si spôsobiť zbytočné podráždenie.

Bonusový TIP: Ak patríte k tým, ktorí sa nechcú z akéhokoľvek dôvodu príliš dotýkať vlastných nôh alebo im je nepríjemné šúchať si mokrú kožu na chodidlách, môžete použiť takzvané exfoliačné ponožky. Ide o vrecká so špeciálnou tekutinou, do ktorých si na pár hodín zabalíte nohy. O niekoľko dní sa vám z nôh všetka odumretá a tvrdá koža jednoducho sama zlúpe a odpadne.

4. Zastrihnite si a vytvarujte nechty na nohách

Akonáhle sú vaše nohy hladké, je čas dať tvar vašim nechtom. Na zastrihávanie nechtov siahnite po klasických nožniciach na nechty. Nerobte si starosti s dokonalými okrajmi, tie uhladíte pomocou pilníka. Zoberte pilník na nechty a vytvarujte si ich do požadovaného tvaru. Počas tohto kroku sa nemusíte ponáhľať – pilovaniu venujte viac času, kým nebudú všetky vaše nechty rovné a v správnom tvare.

5. Pridajte niekoľko kvapiek oleja na kožtičku

Nezabudnite venovať osobitnú pozornosť nechtovej kožtičke na každom prste na nohách. Môžete pokojne použiť aj pomarančové drievko na zatlačenie kožtičky, no jej zastrihávanie radšej nechajte skúsenej pedikérke. Nechtová kožtička chráni vaše nechty pred baktériami a inými vonkajšími vplyvmi, preto ak by ste ju nechtiac narušili, mohlo by dôjsť k zapáleniu a zahnisaniu v jej okolí. Namiesto strihania do nej zapracujte niekoľko kvapiek oleja. Uvidíte, že to spraví zásadný rozdiel v lesku, zdraví a celkovej sile vašich nechtov.

6. Pomasírujte si chodidlá výživným krémom

S krémom na nohy začnite masírovať prsty na nohách, chodidlá a lýtka, až kým sa nevstrebe. Nielen, že vám táto masáž prinesie príjemné pocity, ale tiež pomôže hydratovať vaše nohy po všetkom tom drhnutí a máčaní a tiež prekrví vaše dolné končatiny. Keď sa krém vstrebe, namočte vatový tampón od odlakovača alebo iného alkoholu, aby ste očistili povrch každého nechtu a odstránili všetky mastné zvyšky, ktoré by mohli brániť priľnutiu laku.

7. Vrstvu podkladového laku nevynechávajte

Ak si myslíte, že tento krok môžete pokojne preskočiť, radšej si to premyslite. Bežný lak bez podkladu nefunguje ako bariéra medzi látkami, ktoré sa nachádzajú na povrchu nechtov – napríklad tukov, ktoré zabezpečujú prirodzený lesk nechtu. Preto je práve dôležité použiť podkladový lak, respektíve podkladovú bázu, ktorá má tieto špeciálne vlastnosti, a ktorá tak pomôže nasledujúcej vrstve zostať o čosi dlhšie na nechte. Takto vám môže lak pokojne vydržať bez „pohnutia“ aj niekoľko týždňov.

pedikúra
Aby vám pedikúra dlho vydržala, je potrebné použiť nielen podkladový, ale aj vrchný lak, ktorý spojí všetky vrstvy dokopy (Zdroj: Freepik/freepik)

8. Pekná pedikúra sa nezaobíde bez vrchného náteru laku

Ak máte oddeľovače prstov, použite ich, alebo len odtrhnite kus papierovej utierky, zrolujte alebo stočte do rolky a prepleťte ju cez prsty na nohách, aby ste zabránili rozmazaniu laku. Naneste dve tenké vrstvy farebného, alebo akéhokoľvek iného laku podľa vášho výberu a medzi jednotlivými vrstvami nechajte lak niekoľko minút schnúť.

Na vyčistenie okrajov vám dobre poslúži pomarančové drievko, s ktorým môžete rýchlo zotrieť nezaschnutý lak z kože. Svoje dielo dokončite vrchným náterom. Ak nechcete, aby sa vaša pedikúra na druhý deň štiepila, nepreskakujte ani tento krok. Naneste vrchnú vrstvu takzvaného „top coat“ – vrchného náteru, aby ste „uzavreli“ všetky vrstvy laku do seba. Navyše budete mať pekne lesklo vyzerajúci lak na nechtoch, ktorý vám naozaj dlho vydrží.



Zdroj: cosmopolitan.com, plnielanu.sk
Odporúčame