Bolesť hrude či pichanie pri srdci: Nejde vždy o infarkt, odhaľte skutočnú príčinu

Bolesť pri srdci

Bolesť pri srdci (Zdroj: GettyImages)

Ak vás bolí v hrudi alebo pichá pri srdci, nemusí ísť hneď o infarkt. Častokrát sa takto prejavuje zaseknutá chrbtica alebo zápal pľúc. Dôležité je teda poznať príčinu a včas zakročiť.

Príčin bolesti je mnoho

V oblasti hrude sa nachádzajú srdce i pľúca. Ide teda o životne dôležité orgány. Bolesť sa v tejto oblasti vyskytuje pomerne často a to najmä u starších ľudí. Môže ísť o akútnu bolesť, ktorá vznikla náhle, alebo o chronickú bolesť, ktorá pretrváva celé dni či mesiace. Tá sa môže zhoršovať pri zohýbaní či otáčaní. Niekedy sa jej intenzita zvyšuje aj pri chôdzi či vykonávaní akejkoľvek fyzickej aktivity.

Musíte vedieť: Ak vaša bolesť na hrudi trvá dlhšie, o infarkt určite nejde, keďže tá prichádza náhle. Vzniká kvôli nedokrvenému srdcovému svalu. Infarkt môžete takisto vylúčiť, ak sa vaša bolesť zhoršuje pri zohnutí či otáčaní, pretože pohyb nemá na bolesť pri infarkte vplyv.

Pichanie pri srdci vždy vyplaší

Srdce a mozog považujeme za najdôležitejšie orgány. Je preto normálne, že ak nás pri srdci začne bolieť alebo pichať, pociťujeme úzkosť a strach o svoje zdravie. Za bolestivým pichaním však najčastejšie stoja problémy s chrbticou. Tieto bolesti sú bežné aj u mladších ročníkov a to najmä vtedy, ak človek dlhšiu dobu sedel zhrbený za počítačom, prípadne má zlé držanie tela.

V tomto prípade postačia správne cviky, ktoré bolesť odstránia. Ideálna je jóga alebo pilates, niekedy môže pomôcť aj masáž. Vedzte však, že ak sa táto bolesť opakuje, vaša chrbtica a svaly sú v zlom stave a treba to riešiť.

Musíte vedieť: Varovným signálom pred infarktom môžu byť opuchnuté nohy alebo pocit úzkosti. To, že máte infarkt zistíte podľa neutíchajúcej bolesti v oblasti hrude, ktorá sa rozširuje do brucha, chrbtice aj ramien. Pridružuje sa dýchavičnosť, studený pot, citlivosť na svetlo a točenie hlavy.

Samo vyšetrenie je nedostačujúce

Ak sa vaše bolesti opakujú, mali by ste navštíviť lekára. Samo vyšetrenie nestačí a váš problém nemusí byť správne diagnostikovaný. Ideálne je preto navštíviť odborníka, ktorý dokáže zistiť presnú príčinu vašich problémov. Pri vážnych podozreniach sa okrem všeobecného lekára na určovaní diagnózy podieľa aj neurológ, pneumológ, kardiológ alebo ortopéd.

Vyhnite sa infarktu zdravým životným štýlom

Do rizikovej skupiny ľudí, ktorých často postihuje infarkt patria cukrovkári, fajčiari, ľudia s vysokým krvným tlakom alebo tí, ktorí trpia obezitou. Takisto na prípadné riziko vplýva aj pohlavie a to, či sa často hýbete a zdravo stravujete.

Ak sa teda chcete infarktu vyhnúť, mali by ste:

  • zabudnúť na cigarety
  • pravidelne sa hýbať
  • jesť veľa ovocia a zeleniny
  • vyhýbať sa mastným a presoleným jedlám
  • nestresovať sa
  • udržiavať správnu hladinu cholesterolu
  • udržiavať krvný tlak pod kontrolou
  • skoncovať s nadváhou

Prvá pomoc pri infarkte

Pri infarkte ide o každú minútu, preto je potrebné najskôr zavolať sanitku. Ďalej by si mal postihnutý človek sadnúť a oprieť si chrbát aj hlavu. Ležanie nie je vhodné, pretože v tejto polohe sa srdce viac namáha. Ak ide o človeka, ktorý predtým infarkt nemal, najlepšie je podať mu liek s obsahom kyseliny acetylsalicylovej napríklad acylpyrín.

Pacientom, ktorí infarkt už prekonali sa okrem tejto kyseliny odporúča podať pod jazyk nitroglycerín. Ten by mal zabrať do dvoch alebo troch minút. Potom by sa malo čakať na príchod sanitky.

Zdroj: plnielanu.sk, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame