Koľko vody vypijú vaši domáci miláčikovia? Pozor, môžu byť dehydrované

Dostatočná vlaha je dôležitou súčasťou každého živého organizmu (Zdroj: Freepik/freepik)

Dostatočná vlaha je dôležitou súčasťou každého živého organizmu. Je dobré vedieť, že by ste mali dbať aj o pitný režim vašich zvierat. A to vôbec nie len počas letných tropických horúčav. Vašu pozornosť si psík či mačka zaslúžia aj počas chladnejších mesiacov, kedy prístup k pitnej vode môže byť pre vášho miláčika ťažký oriešok. Dbajte teda hlavne na to, aby zvieratá nemali v miske namiesto životodarnej tekutiny ľadovú kryhu!

Nespoliehajte sa na ich inštinkt

Ak vám príde zbytočné rozbíjať ľadové kryhy v miske, zamyslite sa. Nespoliehajte sa na to, že si pes zabezpečí pitný režim sám. Pojedanie snehu či pitie zo špinavých kaluží jeho zdraviu určite neprospeje.

Miesto toho sa starajte o to, aby mal prístup k čistej pitnej vode. Ak je tá možnosť, uložte psie misky niekam do predsiene alebo aspoň do závetria, aby mu voda vydržala som najčistejšia a v rámci možnosti rozmrazená.

Odhadnite množstvo

Vypočítať pitný režim psa môže byť trochu alchýmia. Orientujte sa približným údajom o cca 0,2 decilitroch vody na kilogram hmotnosti.

Tento výpočet, samozrejme, ovplyvňujú aj iné faktory, ako napríklad stravovanie, vek, miera aktivity či podmienky, v ktorých pes žije. Treba myslieť však na to, že zdravý pes mám mať neobmedzený prístup k čistej vode (pokiaľ mu to vyslovene nezakáže veterinár).

Vplyv na pitný režim

To, koľko pes vypije (respektíve má vypiť) sa odvíja od viacerých faktorov:

  • Stravovacie návyky – u psov, ktorí sú kŕmení vlhkým krmivom (konzervy, taštičky) prípadne domácou stravou platí, že nemusia piť toľko vody. Oproti psom, ktorí sa stravujú len suchou stravou (granulami), majú významnú časť príjmu vody obsiahnutú v potrave.
  • Zdravotný stav – ak pes trpí na nejaké ochorenie alebo má za sebou ťažší úraz či operáciu, môže prirodzene sám znížiť príjem vody. V tomto prípade ale konzultujte jeho zdravotný stav s veterinárom, ktorý vám odporučí presný postup hydratácia organizmu.
  • Miera fyzickej aktivity – aktívne alebo horské psy potrebujú viac vody. Aj keď sa nepotia ako človek, ich organizmus pracuje a vyžaduje vyššiu hydratáciu. Je dôležité upraviť ich príjem vody podľa toho, v akom podnebí sa vyskytujú.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ pre milovníkov psov: Pomenujte plemeno bez jedinej chybičky

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku
 

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame