Pivo ako elixír šťastia? Stačí vraj pár hltov a hneď je svet krajší

Otec

thinkstockphotos.com

Aj vy patríte medzi ľudí, ktorých už len pri pomyslení na pohár studeného piva chytá nadšenie? Nebojte sa, nie ste sami. A dokonca vaša láska k tekutému chlebu možno ani nemá veľa spoločného s alkoholom, ktorý tento mok obsahuje, ale výsostne s jeho príjemnou chuťou.

Chuť piva uvoľňuje v mozgu hormóny šťastia. Prvý log piva je univerzálnou radosťou. Jeho jemné perličky hladia jazyk a chuť chmeľu spôsobuje potešenie jeho milovníkom. Kým však pretečie hrdlom, vyvoláva dúšok piva predovšetkým potešenie v duši. Bez ohľadu na chuťové charakteristiky pivo totiž spôsobuje uvoľňovanie veľkého množstva dopamínu, hormónu šťastia, v našom mozgu.

Pivom ku šťastiu

Vedci z americkej indiánskej univerzity preukázali, že chuť piva vedie k uvoľňovaniu hormónu šťastia. Vo svojej štúdii podali 49 mužom pohárik ich obľúbeného piva a pohárik nápoja pre športovcov Gatorade. Dávka piva predstavovala len 15 mililitrov a účastníci pokusu ju pili počas 15 minút tak, aby nepociťovali účinky alkoholu a opojenie neovplyvňovalo ich správanie.

S pomocou skenovania mozgu účastníkov štúdie, a to ako po vypití piva, tak po vypití nápoja pre športovcov, sa ukázalo, že úroveň dopamínu bola výrazne vyššia po dúšku piva než po dúšku Gatorade. Muži tiež po prvom logu pociťovali potrebu vypiť viac piva, zatiaľ čo po vzorke energetického nápoja žiadnu takú potrebu necítili, hoci jeho chuť považovali za lepšiu.

Zaberá chuť, nie obsah alkoholu

Vzhľadom na skutočnosť, že sledovaní muži vypili piva len veľmi malé množstvo, dospeli vedci k záveru, že to je chuť a nie alkohol v tomto nápoji, čo vyvoláva pocit šťastia. Takto uvoľnený dopamín takisto vyvoláva túžbu ešte ďalej piť. Zároveň vedci konštatovali, že muži, ktorí mali v rodine nejakého alkoholika, produkovali viac tohto neuroprenášača, ktorý pôsobí na systém potešenia a odmien v mozgu.Tieto výsledky však treba brať s rezervou, pretože mnoho expertov usudzuje, že sú len prvým krokom vo výskume správania osôb závislých na alkohole.


Mohlo by vás zaujať: Mýty o pive odhalené: Priberá sa z neho? A ako pôsobí na naše zdravie?


Ženy sú „pripité“, muži „na mol“?

Americkí vedci tiež ukázali, že muži a ženy prežívajú alkoholové opojenie rozdielne. Sledovali 145 osôb oboch pohlaví: ženy minimalizovali intenzitu stavu opitosti, zatiaľ čo muži naopak preháňali. Ženy popisovali značne podnapité osoby svojho pohlavia ako trošku opité alebo „v nálade, zatiaľ čo muži sa naopak označovali za opitých na mol alebo do nemoty. Navyše takto neoznačovali len sledované osoby, ale aj samých seba.

Podľa Ashe Levitta, psychosociológa z Newyorskej štátnej univerzity, majú vplyv na takéto opisy opitosti sociálne tlaky a systémy noriem a viery. Ženy predpokladajú, že nemôžu piť toľko ako muži a že by na ne spoločnosť, a to ako muži, tak aj ženy, zle pozerala, keby pili mnoho.


Mohlo by vás zaujať: Tisícročiami overený orosený zázrak: Tieto fakty ste o pive možno vôbec netušili


Pozor na dvojaký meter

,,Tento dvojaký meter vedie ženy k tomu, že používajú na opis vlastnej opitosti len mierne výrazy, hovorí Ash Levitt. Pokiaľ ide o muža, potom tendencia zdôrazňovať vlastnú opitosť môže byť spojená s mýtami mužnosti zakorenenej v kultúre, s tým, že pitie alkoholu je považované za známku rebélie a dravosti.

Psychológ však varuje, že snahy žien zľahčovať stav opitosti môžu byť nebezpečné. ,,Ak ženy hovoria, že sú ‚v nálade, zatiaľ čona mol, môže to viesť k nebezpečným situáciám, ako je riadenie auta v opitosti alebo k tomu, že sa podnapitá žena stane obeťou fyzickej či sexuálnej agresie,uvádza Ash Levitt.


Máte radi pivo? Ako často si ho doprajete a v akom množstve? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Gentside
Odporúčame