Pivo Slovenky pijú s chuťou: Ale prsia im po ňom nerastú

Pivo

thinkstockphotos.com

Napenené pivo v zarosenom pohári sa väčšine z nás podvedome spája s mužmi. Podľa najnovšieho prieskumu si však tekutý chlieb rady doprajú aj slovenské dámy. Aké pivo máme najradšej a čo je z našich skúseností pravdy na mýtoch o tomto nápoji?

Aké máme najradšej?

Podľa prieskumu Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Slovenky preferujú svetlé pivo (53,3%), no aj tmavé pivo (23,1%) a radler (15,3%) má u nich svoje pevné miesto. Okolo 4 % žien si pochutí aj na nealkoholickej verzii tohto nápoja. Pitie piva je u väčšiny z opýtaných žien normálnou záležitosťou a dajú si ho, kedykoľvek naň majú chuť.

Slovenky a mýty o pive

 • Existujú rôzne mýty a tvrdenia, týkajúce sa piva. Jednoznačne najväčším pivným mýtom medzi Slovenkami je, že sa z neho priberá. Súhlas s týmto tvrdením vyjadrilo až 72 %  z celkového množstva opýtaných žien. Ak sa však pivo konzumuje v rozumnej miere, môže byť súčasťou vyváženého životného štýlu – obsahuje totiž menej kalórií ako väčšina alkoholických nápojov. Deci piva (4 % alkoholu) má okolo 34 kalórií, rovnaké množstvo bieleho vína (11,8 % alkoholu)  obsahuje 74 kalórií  a  červeného (13 % alkoholu)  80 kalórií.
 • Zaujímavé je, že väčšina Sloveniek zároveň súhlasí s tvrdením, že pivo prospieva tráveniu. Takmer 87 percent sa vyjadrilo, že tento nápoj je prospešný pre zažívanie.
 • Známym mýtom je aj tvrdenie, že z piva rastú prsia. Až 42 percent žien však vyjadrilo jednoznačný nesúhlas s týmto tvrdením.
 • Pive sa tiež hovorí, že sa nehodí na spoločenské podujatia. Slovensky sú však v tejto oblasti liberálne a s týmto názorom sa nestotožňujú

Mohlo by vás zaujať: Mýty o pive odhalené: Priberá sa z neho? A ako pôsobí na naše zdravie?


Zlatý mok a naše zdravie

Podľa rôznych štúdií (Cardifská univerzita, časopis TopSanté a American Journal of Epidemiology) má pivo mnoho pozitívnych účinkov. Podporuje tzv. dobrý cholesterol a pomáha pri cukrovke, uľahčuje trávenie a znižuje riziko infarktu. Pivo tiež  vyvoláva pocit šťastia, pretože podporuje sekréciu hormónu dopamínu.

Veľké pivo pre chlapov, malé pre ženy

Ani s jeho pitím to však nemožno preháňať. Pre mužov je ideálne množstvo piva pol litra na deň, ženy by nemali vypiť viac ako tri deci. A čo hovoria o konzumácií piva štatistiky? Jednotkou v konzumácii piva na hlavu je Česká republika, Slovensku patrí  21. priečka. Za rok na jedného Slováka pripadá približne 70 litrov vypitého piva.


Mohlo by vás zaujať: Tisícročiami overený orosený zázrak: Tieto fakty ste o pive možno vôbec netušili


Pivo sa uplatní aj v kuchyni

Pivo sa uchytilo aj v kuchyni a existuje množstvo receptov, ktoré získajú šmrnc práve pridaním tohto nápoja. Vyskúšajte jeden z nich!

Pivná nátierka

 • 100 g masla
 • 125 g tvarohu
 • 125 g Nivy
 • 1 dl piva
 • 1 cibuľa
 • 2 strúčiky cesnaku
 • 1 čili paprička
 • soľ a mletá červená paprika na dochutenie

Postup: Maslo, tvaroh a syr vymiešajte do hladka. Pridajte pivo, nakrájanú cibuľu, prelisovaný cesnak, nasekanú čili papričku a premiešajte. Dochuťte soľou a paprikou. Najlepšia je na chrumkavých bagetkách.


Máte radi pivo? Ktoré druhy vám chutia najviac? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Maroš
Odporúčame