Majú nepriaznivé dôsledky na prírodu aj človeka: Toto sú plasty, ktorým sa treba vyhnúť

plasty

Obmedzte používanie týchto plastov, ktoré škodia vám aj životnému prostrediu (Zdroj: Freepik/freepik)

Bežné plasty obsahujú veľa prísad, ako sú stabilizátory, plnivá, zmäkčovadlá, spomaľovače horenia a v poslednom čase aj antimikrobiálne látky.

Škodia prírode aj človeku

Tieto plastové výrobky na báze ropy nie sú biologicky odbúrateľné, čo znamená, že sa nerozkladajú na prírodné látky. Namiesto toho sa rozkladajú na čiastočky známe ako mikro a nanoplasty, ktoré kontaminujú životné prostredie a ohrozujú prírodné ekosystémy a ľudské zdravie.

Aj keď tieto prísady môžu produkovať žiadanejší plastový produkt, ktorý umožňuje skladovanie a prepravu potravín, chemikálie, ktoré obsahujú, vedú k znečisteniu a zvyšujú riziko endokrinných porúch a rakoviny u ľudí.

Toto sú 3 druhy plastov na báze ropy, ktorým by ste sa mali vyhnúť a popracovať na ich postupnom vyraďovaní z vašej domácnosti:

Jednorazové plasty

Slamky, fľaše od nápojov, uzávery fliaš, polystyrénové poháre a plastové vrecká sú najčastejšie, neudržateľné a nevhodne likvidované plasty na jedno použitie. Oceány a pobrežné oblasti sú obzvlášť náchylné na škody spôsobené jednorazovými plastmi, čoho príkladom je Veľký pacifický kôš (Great Pacific Garbage Patch) – hromadenie plastového odpadu v Tichom oceáne medzi Japonskom a Havajom.

Plasty s BPA

BPA (Bisfenol A) je zmäkčovadlo používané na výrobu PVC (polyvinylchloridu), materiálu používaného v mnohých plastových výrobkoch. BPA sa, bohužiaľ, nielen hromadí v prostredí, ale prechádza z obalov potravín do potravín samotných. Pri požití môže zvýšiť riziko neplodnosti, syndrómu polycystických ovárií (PCOS) a iných metabolických porúch.

Jednorazové plastové dózy

Široké používanie týchto jednorazových nádob prispieva k veľkému množstvu odpadu, ktorý vedie k znečisteniu a environmentálnym toxínom. Existujú rôzne alternatívy, ako uskladňovať potraviny ekologickejšie.

Na záver tohto článku vám ešte zhrnieme tipy na to, ako obmedziť používanie plastových obalov:

  • Vyberte si opakovane použiteľné kovové alebo bambusové slamky namiesto plastových slamiek na jedno použitie. Alternatívne sú papierové slamky na jedno použitie biologicky odbúrateľné a šetrné k životnému prostrediu.
  • Rozhodnite sa pre neplastové fľaše na vodu alebo opakovane použiteľné fľaše na vodu bez BPA.
  • Používajte domáce vodné filtre – či už kohútikové filtre alebo džbány s filtrami – pomáhajú znižovať používanie plastových fliaš na vodu na jedno použitie.
  • Pri ďalšej objednávke so sebou povedzte osobe zodpovednej za balenie jedla, aby vynechala plastový príbor na jedno použitie. Namiesto toho použite svoj vlastný, ktorý používate pri bežnom jedení.
  • Keď potrebujete vymeniť nádoby na potraviny, zvoľte radšej sklenené nádoby ako plastové.
  • Hľadajte biologicky odbúrateľné produkty namiesto konvenčných plastov na báze ropy.
  • Recyklujte vhodné plastové obaly potravín, aby ste znížili svoju uhlíkovú stopu.
  • Umývaním a opätovným používaním plastových nádob na potraviny alebo plastových vreciek na zips môžete pomôcť znížiť ich vplyv na životné prostredie.


Zdroj: plnielanu.sk, healthline.com
Odporúčame