Využívajte váš plnoautomatický kávovar naplno a zlepšite chuť vašej kávy

kávovar Delonghi

Používate plnoautomatický kávovar? Napriek tomu, že všetko urobí za vás, chuť kávy sa dá vylepšiť (Zdroj: PR článok/Delonghi)

Potrpíte si na kvalitnej a chutnej káve a chceli by ste si ju vychutnávať aj v pohodlí vašej obývačky? Prvým krokom k tomu, aby ste dosiahli ideálnu chuť a vôňu a mohli si vychutnať šálku obľúbenej kávy v pohodlí vášho domova,  je zaobstaranie si kávovaru.

Dnes je ponuka naozaj široká a všetko záleží na vašich preferenciách. V prípade, že si po náročnom dni v práci chcete oddýchnuť pri dobrej kávičke, no nechcete mať s jej prípravou takmer žiadne starosti, ideálne sú pre vás plnoautomatické kávovary, ktoré urobia všetko za vás.

V prípade, že si prípravu kávy naozaj vychutnávate a celý proces vás fascinuje, skvelou voľbou pre vás by mohli byť pákové kávovary do domácnosti.

A pre tých, ktorí si radi vychutnajú dobrú kávu, ale nemajú dostatok priestoru či financií zaobstarať si veľký, takmer profesionálny kávovar, pre tých sú tu kapsulové kávovary. Sú malé, šikovné, praktické a rovnako dokážu pripraviť chutné espresso.

Možností máte naozaj veľa, či už sa rozhodnete tak alebo onak, poradíme vám niekoľko tipov a trikov, ako svoju kávu ešte vylepšiť. Vďaka nim budete mať pocit, že si vychutnávate kávu priamo z kaviarne.

Ako na dokonalú chuť kávy?

Príprava kávy je alchýmia sama o sebe, napriek tomu nemusíte byť profesionálny barista, aby ste si ju vedeli pripraviť presne podľa vašich predstáv. Či už vlastníte plnoautomatický kávovar alebo pákový kávovar, prinášame vám niekoľko dôležitých rád, aby ste dotiahli váš obľúbený nápoj k dokonalosti.

1.   Základom je výber správnej kávy

Napriek tomu, že máte doma ten najlepší kávovar, výber správnych kávových zŕn je ešte dôležitejší, pretože oni tvoria základ chute. Zo začiatku kľudne vyskúšajte kávu od viacerých výrobcov, skúšajte rôzne druhy a robte si zápisky. Vďaka tomu zistíte, či vám viac chutí Arabica alebo Robusta.

Pokiaľ ste našli váš obľúbený druh, potom nezanedbávajte ani skladovanie, aj to ovplyvňuje chuť kávy. V prípade, že nebudete kávu správne skladovať môže zvlhnúť alebo napáchnuť, čo sa odzrkadlí na jej chuti. Najlepšie bude, ak pre ňu nájdete chladné, suché a tmavé miesto.

2.   Nezanedbávajte čistenie kávovaru

Plnoautomatický kávovar má v tomto výhodu, pretože sa po každej príprave kávy prečistí sám, no napriek tomu, mu treba venovať pravidelnú údržbu. Ak nebudete váš kávovar pravidelne čistiť, je možné, že v ňom vznikajú rôzne usadeniny. Pravidelným čistením odstránite mastnotu, usadeniny a váš kávovar môže pracovať na plné obrátky. S dokonale čistím kávovarom je chuť aj aróma výraznejšia a chutnejšia.

3.   Samotný proces prípravy je tiež veľmi dôležitý

Možno si poviete, že plnoautomatický kávovar a nespresso kávovary urobia všetko za vás, vy stlačíte lem jedno tlačidlo, ako potom môžete vy ovplyvniť proces prípravy. No napriek tomu to dokážete. Napríklad aj pri plnoautomatickom kávovare si dokážete nastaviť stupeň mletia kávy, ktorý značne ovplyvňuje jej chuť. Stupeň mletia kávy je individuálnou záležiťostou, vyskúšajte niekoľko možností a káva, ktorá vám bude najviac chutiť, ten stupeň si nechajte nastavený.

Taktiež je veľmi dôležitá kvalita a teplota vody, chutná káva má byť horúca približne 80 stupňová. Ideálne je vodu zmäkčovať pridaním zmäkčovača na vodu, pomôže to nielen chuti, ale aj vášmu kávovaru.

Vďaka kvalitnému kávovaru si dokážete pripraviť naozaj chutnú kávu aj doma. Nezanedbávajte starostlivosť o kávovar a na príprave si dajte záležať. S odstupom času si vyšperkujete svoju kávu až k dokonalosti.

Zdroj: PR článok
Odporúčame