Dub zo zámockého parku získal najviac hlasov! Strom roka 2023 si pamätá ešte príchod Pálffyovcov

dub zo Zámockého parku v Malackách

Zámocký park a kaštieľ v Malackách majú bohatú históriu (Zdroj: Facebook/nadacia.ekopolis)

Anketa Strom roka 2023 už pozná víťaza, stal sa ním 500-ročný dub zo Zámockého parku v Malackách. Možno ste hlasovali aj vy, ale celkovo získal 4201 hlasov a na jar bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. TASR o tom informovala Eva Ščepková z Nadácie Ekopolis.

Dub zo Zámockého parku má úctyhodné rozmery

Malacký dub má výšku 20 metrov a obvod kmeňa 660 centimetrov. Je jedným z najstarších exemplárov nachádzajúcich sa v areáli Zámockého parku. Je aj jeden z posledných, ktorý bol zahrnutý do kompozície parku, opísala nadácia.

„Tesne za víťazným dubom, s počtom hlasov 2966, sa umiestnil Platan javorolistý zo Žiaru nad Hronom, ktorý rastie na nádvorí biskupského kaštieľa. Tretie miesto si s počtom hlasov 2112 vyslúžila Borovica lesná zo Žiliny, ktorá rastie pri známej Paľovej búde,“ priblížila Ščepková.

Každý víťaz získa hodnotné ceny

Na každého z víťazov čaká posúdenie a ošetrenie odborníkmi v hodnote 300 eur. „Vďaka spolupráci s ISA Slovensko sa nám každý rok darí ošetrovať aj také stromy, ktoré nám boli do ankety nominované, no do finále sa nedostali. Ich stav si však často zaslúži o to väčšiu pozornosť,“ uviedla Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis.

Po štvrtý raz sa v ankete bude konať aj verejná výsadba stromov. Tá je plánovaná na november s dobrovoľníkmi z občianskeho združenia Kozel – Klub ochrancov zelene. „Čaká nás dosadba nových stromov v Senici – Čáčov a Vrbovciach – Štefanovej. V oboch prípadoch ide o doplnenie stromov do jednotlivých stromoradí, ktoré boli poškodené zverou. Vysadených bude 15 vzrastlých stromov,“ povedal Milan Hronec z Nadácie Ekopolis.

V 21. ročníku ankety Strom roka odovzdalo svoj hlas viac ako 19 000 ľudí. Odmenené boli aj tento rok školy, ktoré sa zapojili do súťaže v rámci ankety.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Návštevníci vybrali naj hrad alebo zámok Trnavského kraja: Čo sa im na Branči najviac páči?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame