Slovensko atakujú nebezpečne vysoké horúčavy: Viete, ako sa pred nimi správne chrániť?

Muž, ktorému je teplo z horúčav

Horúčavy môžu spôsobiť zdravotné problémy (Zdroj: Freepik/branin)

Vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie – zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť či zvracanie. Pripomína to Úrad verejného zdravotníctva v letnom manuáli k prevencii počas horúčav.

Dôležitý je pitný režim, obzvlášť u detí a seniorov. Množstvo tekutín, ktoré organizmus potrebuje, je individuálne. Závisí to napríklad od veku, pohlavia, telesnej hmotnosti, ale aj od telesnej aktivity, zloženia a množstva stravy, teploty ovzdušia či zdravotného stavu.

„Základom pitného režimu je čistá pitná voda. Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne dva až štyri decilitre tekutín na desať kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne 1,5 až 3 litre tekutín denne. Toto množstvo sa však zvyšuje u ľudí, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia. Piť by sa malo priebežne, čiže v menších dávkach a častejšie a ešte pred pocitom smädu,“ radí ÚVZ.

Pozor si treba dať na zvýšenú fyzickú námahu. Odporúčajú sa časté prestávky v tieni a obmedzenie pobytu vonku medzi 10. až 16. hodinou. Počas leta je potrebné chrániť sa v exteriéri vhodnou pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi a ochranným krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu. Letné oblečenie by malo byť ľahké, vzdušné, voľnejšieho strihu, skôr svetlých farieb a z prírodných materiálov.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR
Odporúčame