Návštevníci vybrali naj hrad alebo zámok Trnavského kraja: Čo sa im na Branči najviac páči?

Hrad Branč je u návštevníkov obľúbený (Zdroj: Wikimedia Commons/Dominik Matus)

Na základe internetových recenzií sa zrúcanina hradu Branč stala top hradom alebo zámkom Trnavského kraja. Ocenenie Zlatý špendlík – Po stopách slovenských hradov a zámkov si bol prevziať starosta obce Podbranč Milan Kadlíček. Zhodnotil, že cena okrem iného predstavuje odmenu za snahu, ktorú vynakladajú na to, aby sa hrad Branč zachoval aj pre budúce generácie.

„Myslím si, že ľudia pozitívne hodnotia hrad Branč preto, lebo je dobre udržiavaný, to sa týka aj zabezpečenia hradieb. Návštevníkov púta už z diaľky. Je dobre prístupný pre všetkých turistov, pričom z hradu je krásny výhľad na okolité Kopanice, Javorinu, Bradlo či Malé Karpaty,“ skonštatoval Kadlíček.

Hrad Branč sa nachádza v nadmorskej výške 480 metrov na rovnomennom kopci Myjavskej pahorkatiny nad Podzámkom, miestnou časťou obce Podbranč v okrese Senica a rozkladá sa na ploche približne 7500 štvorcových metrov.

Pôvodne bol hrad postavený ako strážny hrad. Z vrcholu sa pozorovali cesty cez Malé Karpaty na Moravu. „Podľa archeologických zistení bol hrad postavený v rokoch 1251 až 1261 na základe objavených mincí Přemysla Otakara, ale prvé písomné zmienky sa o ňom objavujú až od roku 1390. Staviteľom hradu bol magister Aba z Hlohovca,“ uviedol pre TASR kurátor Múzea Senica Tomáš Motus.

Spomínané ocenenie má podobu špendlíka, nakoľko vychádza zo zobrazenia hľadaného miesta na mapách Google. Cena sa na Slovensku udeľuje prvýkrát, a to v kategórii hradov a zámkov. Osem ocenených kultúrnych pamiatok bolo vybraných na základe viacerých kritérií.


Navštívili ste už hrad Branč?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame