Ploché chodidlá trápia takmer polovicu z nás: Nevešajte hlavu, riešenie sa dá nájsť aj v dospelosti

Closeup woman hands doing foot massage. Color picture

Ploché chodidlá sú problém, ktorý trápi polovicu dospelých ľudí. V niektorých prípadoch môže ísť až o bolestivý problém, ktorý je najlepšie zachytiť už v skorých štádiách. Preto je veľmi dôležité sledovať správnu chôdzu už pri malých deťoch, pretože práve tu začínajú takmer všetky problémy.


Krásne chodidlá ako od pedikérky? Stačí 5 krokov a môžete ich hrdo ukazovať


Deti často trpia plochými chodidlami. Podľa hlavnej fyzioterapeutky FYZIOkliniky v Prahe, Ivy Bílkovej, až 95 percent detí nastupuje do školy s deformáciou nôh. V takýchto prípadoch je najlepšou prevenciou chôdza na boso, no musí sa k nej pristupovať veľmi citlivo. Chodidlá si totiž potrebujú na každý povrch zvyknúť a prispôsobiť sa mu.

Samozrejmosť od ranného detstva

Prirodzenou funkciou nohy je prijímanie informácie z nášho okolia. Preto by chôdza naboso mala byť samozrejmosťou od najútlejšieho veku. Ak totiž nohu uzatvoríme do tesných topánok, pri ktorých im znemožníme kontakt s prostredím, bránime ich zdravému vývoju. Detská klenba sa tvorí do troch rokov a toto obdobie je nevyhnutné na správnu stimuláciu chodidiel. V lete je najlepšie nechať dieťa chodiť bosé po rôznych typoch terénu, ako napríklad piesok, trávnik či kamene. V zime môžete vyskúšať chôdzu po koberci, parketách a dlažbe. Okrem materiálu sa totiž líšia aj teplotou a vyvolávajú tak správnu stimuláciu.

Vplyv obuvi

Národy, ktoré majú vo svojich zvyklostiach chôdzu na boso, majú v stoji chodidlá ploché. Dôležité však je, že pri chôdzi sa im klenby chodidiel zdvihnú. Naopak ľudia, ktorí nosia celý život pevné topánky majú klenbu plochú aj pri chôdzi. Takáto klenba menej „pruží“ a stráca svoju funkciu, pretože naše svaly nie sú zvyknuté na takúto prácu.

Pred problémom s plochými nohami boli mnohé varovania už v minulosti. Ide totiž o závažné ochorenie, ktoré môže poškodiť celé telo. Zatiaľ čo bosý človek našľapuje viac na špičku a chodidlom si ohmatáva terén, v pevnej obuvi došľapujeme na pätu. Práve preto vznikla barefootová obuv s tenkou podrážkou, ktorá takejto chôdzi predchádza.

Riešenie je možné v každom veku

Pokiaľ si problém s plochými nohami nenesiete z detstva, ďalšou možnou príčinou je ich chronické zaťažovanie. Prepadnutá klenba môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Napríklad ku kŕčom v lýtkach, bolestiam kolien ale aj hlavy a krčnej chrbtice.

Ak už máte problém s plochými nohami, musíte pri chôdzi na boso postupovať veľmi opatrne. A to práve preto, že vaše chodidlá doteraz neboli zvyknuté na množstvo podnetov zo svojho okolia. Do ničoho sa nenúťte a na chôdzu na boso alebo v barefoot topánkach s tenkou podrážkou, si zvykajte postupne.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: ČTK, plnielanu.sk
Odporúčame