Najväčší počet e-shopov je v Bratislavskom kraji: Najvyššie obraty na Slovensku sa ale dosahujú celkom inde

mladá žena pracuje za počítačom, počet e-shopov rastie

Online obchody si nezakladajú len mladí ľudia (Zdroj: Tlačová správa/Shoptet.sk)

Počet e-shopov rastie vo všetkých krajoch, zvyšujú sa aj ich obraty. „V prvých 9 mesiacoch 2023 fungovalo v Bratislavskom kraji na Shoptete vyše 1 330 online obchodov. Ide o suverénne najvyšší počet na Slovensku, a to aj v prepočte na počet obyvateľov,“ konštatuje Ivo Mrena, Country Lead pre Slovensko, zo spoločnosti Shoptet, ktorá zabezpečuje fungovanie pre tisícky slovenských online obchodov.

Najviac e-shopov pribúda v Bratislavskom kraji

Bratislavský kraj zároveň vedie aj v počte nových e-shopov. Medziročne ich pribudlo takmer 200. „V Bratislave je prostredie, ktoré e-commerce praje. Je tu veľa vysokých škôl a coworkingových priestorov, v ktorých sa tvoria komunity a mladí ľudia sa neboja skúšať rôzne typy biznisu,“ hovorí Ivo Mrena.

„Vidíme však, že online obchody si zakladajú nielen dvadsiatnici, ale aj starší ľudia, ktorí už nabrali rôzne pracovné skúsenosti a chcú ich zužitkovať pri vlastnom podnikaní. To, samozrejme, neplatí len pre Bratislavský kraj.“

Najvyššie obraty majú v Žilinskom kraji

„Veľmi zaujímavým krajom z pohľadu e-commerce je v našich očiach aj ten Žilinský. V počte online obchodov je druhý za Bratislavou, má ich vyše 600,“ konštatuje Ivo Mrena.

Zaujímavé je, že práve e-shopy v Žilinskom kraji sú na tom najlepšie, čo sa týka obratu. Zatiaľ čo priemerný obrat e-shopu v Bratislavskom kraji bol v prvých 9 mesiacoch tohto roku 40 000 eur, v Žilinskom to bolo až 56 000 eur na jeden online obchod.

Výrazný rozvoj e-commerce vidieť aj v ostatných krajoch západnej polovice Slovenska. Po Bratislave pribudlo najviac online obchodov v Nitrianskom, Trenčianskom, Žilinskom a Trnavskom kraji – v každom z nich je to medziročne okolo 100 nových e-shopov na Shoptete.

infografika nárast a obrat e-shopov na Slovensku
(Zdroj: Tlačová správa/Shoptet.sk)

Južné a východné Slovensko postupne rastie

„Banskobystrický kraj oproti všetkým ostatným mierne zaostáva v počte e-shopov, má ich menej ako 350,“ hovorí Ivo Mrena.

Nejde pritom o samotnú Banskú Bystricu, ale skôr južne položené okresy tohto kraja, ako Poltár, Rimavská Sobota či Revúca, v ktorých je nižšia podnikateľská činnosť. To platí aj o viacerých okresoch východného Slovenska.

„Vidíme však, že tieto kraje v obratoch rastú o niečo rýchlejšie a dobiehajú rozvinutejšie regióny. Celkový obrat e-shopov v Košickom kraji sa napríklad počas prvých 9 mesiacov 2023 zvýšil oproti minulému roku o 80 %,“ uzatvára Ivo Mrena.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Tlačová správa/Shoptet.sk
Odporúčame