Chladný november nie je prekážkou pre záhradkára: Nezabudnite na posledné práce v záhrade

Dôkladné upratanie pozemku a uskladnenie nástrojov nie je to jediné, čo vás počas posledných teplejších dní čaká (Zdroj: Freepik/serhii_bobyk)

Zazimovanie záhradky je niečo, na čo by ste rozhodne nemali zabúdať, najmä v prípade, že si ju chcete užiť aj počas nasledujúcich rokov. Dôkladné upratanie pozemku a uskladnenie nástrojov nie je to jediné, čo vás počas posledných teplejších dní čaká. Okrem klasiky v podobe zbierania listov, zazimovania trvaliek a obrábania pôdy by ste mali dbať aj na veci, ktoré vám možno ani nenapadli.

Príprava na novú sezónu

Pripravte záhradu na novú sezónu – okrem bežného zametania chodníkov, prekyprenia pôdy či zberu posledných plodov, sa zamerajte aj na jej hlbšie vyčistenie. Pri upratovaní využite techniku, ktorá vám uľahčí odstránenie nečistôt. Vhodnými pomocníkmi sú vysokotlakové čističe či záhradné vysávače, s ktorými bude upratovanie hračka.

Vodné plochy pod drobnohľadom

Ak máte na pozemku vodné plochy (bazény alebo jazierka), doprajte im v tomto období pozornosť. S klesajúcimi teplotami je potrebné nielen čistenie od lístia a nečistôt, ale aj správne zazimovanie ich obsahu. Najjednoduchšie je vodu vypustiť, no môžete ju aj zazimovať s pomocou špeciálnych chemických prípravkov. Pred ich použitím však musí byť dokonale čistá a počas zimy chránená plachtou určenou na zazimovávanie.

Posvieťte si výpestky

Pri niektorých druhoch kríkov, ako napríklad pri malinách, je dobré, ak sa zabavíte výhonkov okamžite po zbere plodov. Ak ste tak urobili, november je skvelým časom na ich výsadbu. Výpestky vysádzajte do prekyprenej pôdy, ktorú ste premiešali s vyzretým kompostom. Sadenice v riadku umiestnite na 60 cm od seba a dôkladne prihrňte. Pred mrazmi rastliny chráňte vrstvou z pokosenej trávy alebo lístia.

Likvidácia odpadu

Opadané lístie či kúsky konárov a iného bio odpadu rozhodne nepáľte – mohli by ste tým porušiť zákon o ochrane prírody, čo by vás mohlo stáť pokutu. Zvyšky z upratovania radšej zužitkujte iným spôsobom. Pripravte si užitočný kompost, do ktorého však neodporúčame dávať lístie. Má svoj objem a vzdušnosť, ktoré by spomalili proces rozkladu. Vhodnejší bude samostatný kôš, do ktorého budete listy zbierať a neskôr ich odnesiete na zberné miesto.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Urobte si šípky v cukre: Získate chutnú sladkosť, ktorá sa hodí aj do koláčov!

Správna starostlivosť

Nezabudnite ani na pôdu. Jej obracanie prekyprí zeminu, ktorá bude pripravená na jarnú výsadbu. Na túto starostlivosť si zadovážte kvalitný rýľ, ktorý nesklame a uľahčí vám celý proces práce. Pri jeho výbere prihliadajte na typ pôdy – s ľahkou piesočnatou alebo hlinitou pôdou sa bude najlepšie pracovať s rovným listom.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame