Rastlina mesiaca: V každej záhrade žiari, aj preto je známy ako samoľúbi fešák

Narcis pestovanie

Po chladnej a tmavej zime prichádzajú narcisy (Zdroj: GettyImages)

Tradičnou a mimoriadne obľúbenou rastlinou u nás na Slovensku je narcis. Na svojej popularite rokmi nestráca, práve naopak. Jeho výskyt je jasným znamením, že sa blíži jar. Máte ho v záhradke aj vy? Ak nie, je najvyšší čas zamyslieť sa nad tým, či ho nezačnete pestovať. S našimi radami to hravo zvládnete.

Legenda o narcisoch

Je iba málo kvetov na svete, ku ktorým sa viaže pútavá legenda. Narcis sa takou môže pochváliť. Hovorí sa, že do istého mladíka sa zaľúbila bohyňa. Ten jej však lásku neopätoval. Bohyňa, nahnevaná aj sklamaná zároveň, veď jej hrdosť utrpela nečakanú porážku, v zlosti premenila mladíka na žltý kvet. Keď je samoľúbi, nech aj dostane meno narcis. Dnes je narcis rozšírený takmer v celej Európe a tak svojou krásou a vôňou môže tešiť nejedného človeka.

Spoznať narcis nie je náročné

Táto jarná rastlina dorastá do výšky do 30 centimetrov. Miestami sa však môže vyskytnúť aj oveľa vyšší narcis, ktorý atakuje hranicu 50 centimetrov.

Jeho kvet má špecifický a nezameniteľný tvar, ktorý sa skladá z dvoch vrstiev. Tou prvou je takzvaná pakoruna, ktorá sa nachádza v strede. Okolo nej býva 6 okrasných a zafarbených lístkov. Najrozšírenejšími druhmi medzi narcismi sú tie so žltými, krémovými či bielymi farbami.

Starostlivosť o rastlinu

Narcisy vysádzajte na miesto, kde bude mať dostatok slnečných lúčov. Aj preto sú vhodné najmä južné smery. Vybrať by ste si mali priepustnú pôdu. Nezabudnite ani na polievanie, avšak neprežeňte to s ním. Narcis nemá rád príliš mokrú zem, preferuje skôr sucho.

Narcis nám robí radosť približne od marca do konca apríla. Rastlina je krásna a voňavá, preto nečudo, že je symbolom jari a nájdeme ju v jarných aj veľkonočných výzdobách. Aby ste však mali rastlinu krásnu aj na rok, nezabudnite jej po odkvitnutí odstrihnúť kvetné stopky.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Slovenské rastlinné spoločenstvá: Ak sa zaujímate o prírodu u nás, táto vedecká zbierka vám nesmie ujsť

Tip gazdinej: Vedeli ste, že narcis je jedovatý? Vyhýbať by sa mu mali preto najmä deti. Pri manipulácii s ním použite záhradkárske rukavice.

Rozmnožovanie narcisov

Ak by ste sa rozhodli rozmnožiť narcisy, museli by ste si počkať na ich vegetačné obdobie. V júli vyberte narcisové cibuľky zo zeme a skladujte na suchom a tienistom mieste do septembra. Následne je potrebné oddeliť im cibuľku. Tú potom posaďte približne 12 centimetrov hlboko do zeme. Nezabudnite na dostatočný rozostup medzi rastliny. Po zasadení ich výdatne polejte.

Jedna posadená cibuľka každý rok okolo seba vyženie dve nové. Aj preto je vhodné narcisy pravidelne rozsádzať, aby mali dostatok priestoru. Robiť by ste tak mali nanajvýš každých 5 rokov.

Tip gazdinej: Nepridávajte do vázy k čerstvo odtrhnutým narcisom ďalšie rastliny. Narcis vylučuje tekutinu, ktorá spôsobuje vädnutie ostatných kvetov.

Pestujete narcisy?

Zdroj: plnielanu.sk, mojerastliny.sk
Odporúčame