Pozoruhodný tréning v 3 krokoch: Zlepšíte vzťahy, zbavíte sa stresu a budete žiť spokojnejšie

Mladá žena relaxuje na pohovke

Svoju všímavosť môžete zlepšovať jednoduchým cvičením (Zdroj: GettyImages)

Každý človek má určitú úroveň všímavosti. Čím je vyššia, tým efektívnejší dokáže byť v práci a pri zvládaní záťažových situácií. Vedeli ste, že túto schopnosť možno stále zlepšovať jednoduchým cvičením?

Vyčerpávajúci strach a obavy

Žijeme v rýchlej dobe, kedy často nevenujeme pozornosť svojim myšlienkam, pocitom a okolitému prostrediu. Trápime sa minulosťou a obávame sa o budúcnosť, čím prichádzame o množstvo energie a silu prítomného okamihu. Všímavosť je schopnosť udržiavať vedomie v prebiehajúcom momente zameraním pozornosti na myšlienky, pocity, telesné vnemy a čokoľvek, čo sa deje okolo nás, bez posudzovania či hodnotenia. Sústredenie sa na prítomnosť nám umožňuje vnímať ju citlivejšie, a pritom obmedzuje strach z toho, že natrafíme na niečo, čo nedokážeme vyriešiť.

Tréning všímavosti zlepšuje sústredenosť

Americký profesor medicíny John Kabat Zinn vytvoril koncom minulého storočia program na odbúravanie stresu (MBSR – mindfulness based stress reduction) z klasickej budhistickej meditácie. Pôvodne bol určený pacientom s chronickými bolesťami, postupne sa však dostal do bežného života ľudí na celom svete. Hoci si mnohí pojem meditácia spájajú s náboženstvom, mindfulness je mimo akéhokoľvek náboženstva.

Dnes má široké pole pôsobnosti v osobnom i profesionálnom rozvoji. Špecifické uplatnenie nachádza u ľudí trpiacich dôsledkami stresu. Je vhodná pre každú vekovú kategóriu. Súčasná veda a medicína ju vníma ako zdraviu prospešnú a v zahraničí sa stáva súčasťou liečby.

Všímavý stav mysle je jednoduchá meditácia, ktorá pomáha získať kontrolu nad rozlietanými myšlienkami a rozvíjať si uvedomenie prítomného momentu. Trénovaním všímavosti sa zvyšuje naša koncentrácia, bystrosť mysle aj schopnosť zvládať záťažové situácie. Pomáha ušetriť veľa energie a vyhnúť sa negatívnym dopadom stresu, taktiež zlepšuje schopnosť sústrediť sa.

Všímavosť pomáha:

– naučiť sa efektívne zvládať stres a porozumieť príčinám jeho vzniku
– lepšie pracovať so svojimi pocitmi
– zlepšiť vzťahy
– nájsť oporu vo vlastných zdrojoch
– zlepšiť sústredenie a rozhodovacie schopnosti
– využiť kreativitu pri riešení situácií
– zosúladiť svoje potreby s bežnými povinnosťami
– zvýšiť pocit pohody a viesť spokojný život


Mohlo by vás zaujať: Lepšie sústredenie a pozornosť? Stačí zmeniť len málo a veci vám pôjdu od ruky


Vedomý relax

Trénovať všímavosť sa dá skoro všade, vnútri aj vonku. Jednoduchým cvičením je napríklad vedomé dýchanie. Môžete ho robiť postojačky aj v sede, obzvlášť vtedy, keď cítite silné emócie. Zamerajte sa na svoj dych a pohyb svojich myšlienok dovnútra a von bez toho, aby ste sa ich snažili zmeniť. Alebo si zapáľte obľúbenú sviečku a urobte si pohodlie. Sledujte jej upokojujúci plameň a myšlienky nechajte voľne plynúť.

Pri prechádzke v okolí si naplno užívajte všetko, čo vás obklopujte. Rozmanité zvuky, farby, vône a tiež pocity, ktoré vo vás vyvolávajú. Alebo sa zamerajte naplno len na jeden objekt (strom, hmyz alebo mrak), ktorý budete pozorovať tak dlho, ako to umožní vaša koncentrácia. Cvičenie pomáha oceniť krásu prírodného prostredia, niečo, čo nám ľahko uniká, keď sa ponáhľame. Zároveň slúži ako nástroj na potlačenie opakujúcich sa „vtieravých“ myšlienok.

Užitočné rady pre začiatočníkov

1. Pravidelnosť: Každý deň si nájdite na túto techniku aspoň pár minút (minimálne 5 – 10). Nezabúdajte, že pravidelnosť je základom úspechu pri každom cvičení. Ak si osvojíte základnú techniku, ľahko sa z cvičenia stane zvyk.

2. Zameranie: Venujte pozornosť súčasnému okamihu bez premýšľania o minulých či budúcich udalostiach.

3. Prijatie: Prijmite všetko, čo cítite alebo si myslíte bez toho, aby ste to posudzovali, alebo chceli zmeniť svoje reakcie. Neexistuje hodnotenie či to robíte správne, alebo nie. Dôležité je uvedomiť si, prečo to robíte.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame