Poteší vaše telo aj chuťové bunky: Kvaku obľubovali už naši predkovia

Čerstvá kvaka

thinkstockphotos.com

Jedna z najstarších plodín pestovaná na našom území sa stala súčasťou jedálnička, prírodnej kozmetiky a ľudového liečiteľstva. Kríženec kapusty a koreňovej zeleniny je dnes obľúbenou súčasťou redukčných diét a vďaka blahodarnému účinku na močové cesty, dýchaciu sústavu a pleť aj súčasťou prírodných liečív.Varená polievka, prívarok alebo dusená spolu so zemiakmi či mäsom sa aj dnes podáva v mnohých domácnostiach.

Koreň kvaky bol v minulosti populárnou zložkou stravy. Z jedálnička ho postupne vytlačili zemiaky. Nízky obsah kalórií, minimum tukov a naopak vysoký obsah živín robí z kvaky ideálnu surovinu do diétneho menu. Diuretické účinky kvaky zbavujú organizmus zadržiavanej vody a takpri svojej diéte dosiahnete ešte lepší výsledok.

Vysoký obsah základných živín a minerálov

Konzumáciu jednej šálky varenej kvaky denne prijmete polovičnú odporúčanú dávku vitamínu C. Tento antioxidant pomáha ochrane tkanív, pri hojení rán a pri boji s voľnými radikálmi. Obsah tohto vitamínu podporuje celkovú imunitu, hojenie rán a zdravé zuby, kosti a ďasná. Naši predkovia poznali účinky kvaky v boji s infekciami a jej vplyv na dýchacie cesty. Aj preto sa šťava z kvaky využíva na domáce liečenie chrípky a kašľa. Okrem toho zabezpečuje vyššiu absorbciu železa, ktoré je dôležité pre krvný systém. Škodlivé látky z tela pomáha kvaka odplavovať obsahom draslíka.


Mohlo by vás zaujať: Aktuálna pochúťka tekvica hokaido: Nemala by chýbať ani na vašom tanieri


Čistá pleť a ostrý zrak

Pozitívny vplyv na pokožku a zrak máprostredníctvom ďalšieho antioxidantu –  vitamínu A. V jednej šálke sa nachádza až 20 % dennej dávky. Tento pozitívne účinkuje na činnosť dýchacích ciest a v boji s infekciami. Vitamín B1 a B6, ktoré kvaka obsahuje napomáhajú správnemu metabolizmu cukrov a tak aj optimálnemu využitiu energie.

Naše liečivé tipy

Kvaková šťava podľa starých mám

Jeden ošúpaný koreň nakrájame na kocky, posypeme cukrom a necháme do rána odležať. Lyžička šťavy je výborným zdrojom vitamínov a pomáha bojovať s chrípkou, prechladnutím a respiračnými ochoreniami. Užívajte čerstvú šťavu, aby výživné látky nevyprchali.

Liek na artritídu, reumu a vredy

Utišujúce a hojivé účinky kvaky na pokožku ju predurčili na vonkajšie použitie v domácich obkladoch. Postrúhaný koreň kvaky sa používal ako zábal na opuchnuté kĺby, vredy alebo abscesy.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás prekyslenie organizmu? Doprajte si túto zeleninu a ovocie


Doprajte telu aj listy

Najvyšší obsah vitamínov a vlákniny majú listy kvaky. Tá pomáha pri boji so zvýšeným cholesterolom, prečistí tráviaci trakt a pri diétach dodáva pocit plnosti a tým podporuje chudnutie. Ako dokázali americké štúdie zvýšená konzumácia listovej zeleniny prispieva k zníženiu možnosti výskytu rakoviny prostaty. Protirakovinové účinky majú aj žlté korene kvaky, ktoré obsahujú karotenoidy.

Nutričná hodnota v 100 g (37 kalórií ) :

  • 1,3 g bielkovín
  • 9 g sacharidov
  • 2 g vlákniny
  • 4,5 g cukru
  • 0,2 g tuku
  • 0 g cholesterolu
  • 2 IU vitamínu A 
  • 25 mg vitamínu C
  • 0,1 mg vitamínu B6
  • 12 mg sodíka
  • 305 mg draslíka
  • 43 mg  vápnika
  • 20 mg horčíka

Mohlo by vás zaujať: August vo vašej záhrade: Čo sa vyplatí vysiať práve teraz?


Ako si ju pripraviť?

Koreň kvaky svojou chuťou pripomína zemiaky, aj preto sa často pripravuje podobne ako prílohy so zemiakov. Varená kvaková kaša, placky alebo hranolky spestria vaše jedlá a ozvláštnia váš diétny jedálniček. Inšpirovať sa môžete aj naším nasledujúcim receptom.

Pečená kvaka

Ošúpaná kvaka sa nakrája na kocky a ochutí soľou a korením a dá piecť na plech s olivovým olejom. Po 40 minútach sa vyberie a podáva poliata jablčným octom a posypaná petržlenovou vňaťou. Je vhodná ako príloha k rybám a grilovaným steakom. Ako hlavné jedlo ju môžete dochutiť rozmarínom, bazalkou alebo tymiánom a posypať syrom. 


Máte radi kvaku? Na čo všetko ju používate? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Anka
Odporúčame