Potláčajú chuť na jedlo a urýchľujú trávenie: Schudnite s týmito potravinami

Ovsená kaša

thinkstockphotos.com

Jeme preto, aby sme prežili, no nežijeme preto, aby sme jedli. Či už sa teda snažíte udržať si len zdravú váhu alebo je vaším cieľom rovno schudnúť a zmeniť stravovacie návyky, je dôležité udržať chuť do jedla pod kontrolou. Pomôžu vám v tom aj nasledujúce potraviny.

Nekontrolovateľná zvýšená chuť do jedla môže byť dôsledkom nezdravého životného štýlu, zmien nálady, depresie, nudy, stresu, úzkosti a rôznych emocionálnych faktorov. Väčší apetít však môže byť spojený aj s rôznymi chorobami či fyziologickými procesmi ako sú predmenštruačný syndróm, bulímia, hypoglykémia, diabetes či tehotenstvo. Neutíchajúci apetít pritom môžete skrotiť niekoľkými bezbolestnými spôsobmi. Začať môžete potravinami, ktoré vám dodajú všetky dôležité živiny, a tak si vaše telo nebude „pýtať stále viac“.

Ovsené vločky vám nesmú chýbať

Ovsené vločky obsahujú vysoký podiel rozpustnej i nerozpustnej vlákniny. Rozpustná je zdrojom energie a pôsobí ako probiotikum, kým nerozpustná pomáha pri trávení. Ovsené vločky navyše pomáhajú aktivizovať hormón cholecystokinín zodpovedný za reguláciu apetítu. Konzumácia ovsených vločiek napomáha k udržiavaniu hladiny cukru v krvi a inzulínu na optimálnej úrovni a zároveň urýchľuje procesu spaľovania tukov. Okrem toho ovsené vločky znižujú zlý cholesterol a tiež vysoký krvný tlak. Pozor však na pražené műsli z ovsených vločiek, ktoré si mnohí často zamieňajú s tými klasickými. V širokom sortimente tohto tovaru sa bežný človek orientuje len veľmi ťažko a v domnení, že kupuje zdravé jedlo, siahne často po „nesprávnej krabici“. Už z ich názvu vyplýva, že sa tepelne spracúvajú pomocou praženia, čím sa ich energetická hodnota zvyšuje. Navyše bývajú často obohatené o vysoký podiel sacharidov. Nezabudnite, že v jednoduchosti je krása – stavte preto na úplne klasické obyčajné vločky, ktoré si sami vylepšíte mliekom, medom ovocím či orechmi. Tak presne viete, čo jete.


Mohlo by vás zaujať: Ovsenými vločkami zabijete dve muchy jednou ranou: Schudnete a zlepšíte si zdravie


Jablká vôbec nie sú „obyčajné“

Hovoríme o jablkách. Tie sú totiž rovnako ako ovsené vločky bohaté na rozpustnú vlákninu, ktorá udrží žalúdok sýty po dlhšiu dobu, a tak pomáhajú predchádzať nekontrolovanému prejedaniu. Majú málo kalórií a vysoký obsah vody, čo je tiež kľúčom ku kontrole chuti do jedla. Obsahujú tzv. pektín, ktorý pomáha pri chudnutí a bojuje s látkami, ktoré podnecujú hlad. Jablká tiež dodávajú energiu, no dôležité je dopriať si pri pochutnávaní na nich čas a každé sústo poriadne požuť, aby si váš žalúdok uvedomil, kedy je už sýty.

Ľanové semienka – malé, ale bohaté

Pocit sýtosti na dlhšiu vám zabezpečia ľanové semienka. Okrem toho, že sú zdrojom vlákniny, obsahujú aj omega-3 mastné kyseliny, bielkoviny a omega-6 mastných kyseliny, ktoré zvyšujú hladinu spomínaného hormónu cholecystokinínu, ktorý reguluje chuť do jedla. Ľanové semienka môžete kombinovať s ovsenými vločkami, bielym jogurtom a výborne sa hodia do čerstvých zeleninových šalátov. Pokiaľ ste fanúšikom čerstvých smoothie nápojov, vyskúšajte pri ich príprave pridať aj polievkovú lyžicu ľanových semienok a zvýšite tak ich výživovú hodnotu.


Mohlo by vás zaujať: Zbavte sa konečne tuku na bruchu: Naservírujte si týchto osem potravín


Zelený čaj je supernápoj budúcnosti

Odborníci totiž práve zelený čaj odporúčajú ako náhradu sladených či iných zdraviu nevyhovujúcich nápojov. Nielenže ide o bohatý zdroj antioxidantov , obsahuje aj tzv. fytonutrienty, ktoré stimulujú cholecystokinín. Navyše obsah látok nazývaných katechíny v zelenom čaji spomaľuje nárast hladiny cukru v krvi a následné ukladanie tukov. Zelený čaj obsahuje aj vitamín C, karotenoidy, zinok, selén, chróm a iné stopové prvky. Vo vysokej miere sa zelený čaj podieľa na úbytku telesnej hmotnosti a odstránení škodlivých látok z tráviaceho traktu.

Kajenské korenie vyštípe tuky

Vedci zistili, že korenené jedlá môžu byť príčinou pocitu sýtosti. Kajenské korenie obsahuje zlúčeninu zvanú kapsaicín, ktorá je zodpovedná za jeho pálivú chuť. Zároveň však ide o látku, ktorá zrýchľuje metabolizmus a pomáha tak pri spaľovaní tukov a kalórií vyššou rýchlosťou, takže sa uplatňuje najmä pri redukcii hmotnosti. Ak vám teda neprekážajú ostrejšie jedlá, konzumovať môžete surovú či varenú kajenskú papriku, alebo vo forme prášku môžete pridávať do jedál tzv. kajenské korenie. Výborná je aj intenzívna chuť kajenského čaju. Horúcou vodou však zalejte len štipku korenia a pridajte k nej aj šťavu z polovice citróna. Takto pripravený čaj môžete piť medzi jedlami.


Mohlo by vás zaujať: Pomáha obľúbený zázvor pri chudnutí?


Ktoré zo spomínaných potravín najviac pomohli pri chudnutí vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame