Trápia vás kĺby? Týmto potravinám sa rozhodne vyhnite!

Bolesť kĺbov

Bolesť kĺbov môžu zhoršiť aj niektoré potraviny (Zdroj: GettyImages)

Kĺby vedia poriadne potrápiť. Vďaka nim sme mobilní a zostávame sebestační. Keď však príde choroba či úraz, musíme bojovať s bolesťami aj nepríjemným obmedzením pohybu.

Problémy s kĺbmi spôsobujú viaceré ochorenia, napríklad reumatická artritída, osteoartritída či dna. Najčastejšie bývajú postihnuté kolená, no bolesti sa objavujú aj v ramenách, bedrách, členkoch či zápästiach.

Kvalitu života vedia negatívne ovplyvniť už krátkodobé opuchy a bolesti. Horšie je, keď akútna bolesť prejde do chronickej, trvajúcej dlhé mesiace alebo roky. Keďže s postupom veku a starnutím sa problémy s kĺbmi zvyknú zhoršovať, akákoľvek prevencia je vítaná. Napríklad aj v podobe obmedzenia potravín, ktoré kĺbom neprospievajú. Toto sú tie najškodlivejšie:

Cukor spôsobuje zápalové procesy

Cukrovinky, limonády či sladké dezerty obsahujú množstvo bieleho cukru a umelých sladidiel. Ak si ich dopriavate vo väčšom množstve, vo vašom organizme sa uvoľňujú cytokíny, ktoré ovplyvňujú imunitné reakcie. Výsledkom sú zápalové procesy v tele, ktoré postihujú aj kĺby. Okrem toho, konzumácia cukru vedie k nárastu hmotnosti a každé kilo navyše predstavuje pre kĺby zbytočnú záťaž.

Alkohol a dnový záchvat

Dopriať si sem-tam pohárik vína či piva nie je hriech. Pri pravidelnej konzumácii však zaťažujete pečeň a koledujete si o pretrvávajúci zápal v tele. Pivo navyše obsahuje purín, ktorý sa v organizme mení na kyselinu močovú. Pri jej hromadení dochádza k tvorbe drobných kryštálov a rozvoju ochorenia s názvom dna. Ochorenie okrem vnútorných orgánov a obličiek postihuje aj kĺby, pričom typickým prejavom choroby je akútny dnový záchvat. Čím dlhšie dna trvá, tým viac kĺbov býva postihnutých.

Soľ narúša rovnováhu

Pri nadmernej konzumácii klasickej soli dochádza k zadržiavaniu tekutín v tele, čo kĺbom rozhodne neprospieva. Rafinovaná soľ má totiž vysoký obsah aditív a chemikálií, ktoré narúšajú rovnováhu tekutín v organizme. Veľké množstvo soli nájdete takmer vo všetkých balených a priemyselne spracovávaných potravinách, kde je jej úlohou predĺžiť dobu spotreby. Z hľadiska zdravia kĺbov je lepšie nahradiť bielu soľ morskou a obmedziť solenie.

Glutaman sodný zhoršuje problémy s kĺbmi

Glutaman sodný je prísada, ktorá sa do potravín pridáva pre zlepšenie, respektíve zvýraznenie chuti. Nájdeme ho najmä v ázijských jedlách a sójovej omáčke, instantných polievkach, mäsových výrobkoch a konzervách, čipsoch, rôznych ďalších pochutinách a jedlách z fastfoodov. Aj toto aditívum však vyvoláva zápaly v tele a tým zhoršuje problémy s kĺbmi.


Mohlo by vás zaujať: Strava pre zdravé kĺby: Čo by ste im rozhodne mali dopriať?


Biela múka a rafinové sacharidy

Výrobky z bielej múky ako chlieb, pečivo, koláče a sušienky obsahujú rafinované sacharidy. Ich nadmerná konzumácia prispieva k obezite a vzniku viacerých chronických ochorení. Okrem toho sa metabolizmom týchto potravín v tele tvoria produkty pokročilej glykácie (AGE), ktoré stimulujú zápal. Rafinované sacharidy obsahuje aj biela ryža a zemiaky.

Mliečne výrobky treba obmedziť

Aj konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov môže vyvolať v tele zápalové reakcie. Mlieko totiž obsahuje proteín kazeín, ktorý môže byť pre mnohých ťažko stráviteľný a môže dokonca vyvolať alergickú reakciu. Ak trpíte bolesťami kĺbov, mali by ste príjem mlieka a mliečnych výrobkov obmedziť. Vhodné je tiež sladké mliečne dezerty, ktoré majú vysoký glykemický index a prispievajú k vzniku obezity, nahradiť kyslomliečnymi výrobkami, prospešnými pre črevnú mikroflóru.

Červené a spracované mäso

Oba druhy obsahujú chemické látky, ktoré zhoršujú bolesť a zápal v tele. Nachádzajú sa v nich napríklad už spomínané produdtky pokročilej glykácie AGE, ktoré možno bežne nájsť v tepelne spracovaných, vyprážaných, grilovaných či pasterizovaných potravinách. Okrem zápalových procesov vyvolávajú aj rakovinu.

Čo naopak, kĺbom prospieva?

  • Vitamíny: C (listová zelenina, bobuľové ovocie, citrusové plody), A (pečeň), E (olivový olej, orechy, semienka)
  • Omega-3 mastné kyseliny (tuniak, losos, makrela, sardinky)
  • Selén (celozrnné pečivo, obilniny, vajcia)
  • Kolagén (hovädzí vývar, huspenina)
  • Bielkoviny (obilniny, sója, chudé mäso)
  • Pravidelný pohyb (chôdza, plávanie, bicyklovanie)
  • Udržiavanie zdravej hmotnosti


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame