Strava, ktorú prijímame, ovplyvňuje okrem nášho zdravia aj našu náladu. V časoch pandémie v čoraz chladnejších dňoch s obmedzenými slnečnými lúčmi ľudia častejšie prepadajú depresii, úzkosti, stresu a zlej nálade. Zlepšite svoj deň aj vďaka týmto zmenám v jedálničku.
Jedlom k dobrej nálade
Vo východných kultúrach sa už dávno hovorí o bruchu, ako o našom druhom mozgu. Brušná dutina a najmä črevá sú s mozgom a jeho emočnými a kognitívnymi centrami fyzicky aj biochemicky spojené cez komplexnú komunikačnú sieť. Centrálny nervový systémprodukuje dopamín, serotonín a ďalšie látky, ktoré regulujú náladu a pomáhajú nám spracovať myšlienky a emócie. Nedostatok serotonínu vedie k úzkostiam a depresii. Pritom až 90% receptorov hormónu šťastia leží priamo v čreve, a tak jeho množstvo môžeme ovplyvniť vhodnou stravou. Zistite, ktoré potraviny urobia dobre vášmu telu aj nálade.
Mohlo by vás zaujať: Zlepšite si náladu a porazte smútok: Doprajte si tieto potraviny!
Rastlinná strava a vitamíny
Ovocie a zelenina obsahujú množstvo vitamínov , minerálov a antioxidantov, ktoré podporujú mentálnu pohodu. Patrí k nim napríklad horčík a vitamín C, ktoré pomáhajú znižovať pocit úzkosti. Horčík sa nachádza v avokáde, orechoch aj tučných rybách, vitamín C nájdete v brokolici, pomarančoch a ružičkovom keli.
Banány prispejú nášmu telu vitamínom B, ktorý udržiava nervový systém v dobrom stave a kontroluje hladinu „hormónov šťastia“ v mozgu. Okrem toho poskytnú telu aj dôležitý dopamín – látku, ktorá navodzuje pocit radosti (jeden banán ho obsahuje až 10 miligramov). Na duševné zdravie blahodarne vplýva aj fialové ovocie ako čučoriedky a černice.
Korenie života
Korenie dodá chuť akémukoľvek pokrmu a navyše je takmer bez kalórií. Jednou z najlepších kombinácií je kurkuma so štipkou čierneho korenia. Čierne korenie aktivuje kurkumín v kurkume, ktorý má antioxidačné účinky a dokáže znížiť zápal v mozgu, ktorý súvisí s Alzheimerovou chorobou a depresiou. Veľké množstvo antioxidantov obsahuje aj sušené oregano, kari, čili a kmín.
Obľúbená čokoláda
Čokoláda patrí medzi najčastejšie potraviny, po ktorých ľudia siahajú, keď sa chcú cítiť lepšie. „Takmer každý liek proti depresii má za cieľ zvýšiť hladinu serotonínu alebo ho udržať v mozgu o niečo dlhšie. Čokoláda aj kakao to dokážu veľmi dobre,“ uviedol botanik Chris Kilham. Aj tu však platí pravidlo, že všetko treba s mierou. Vyberajte si čokoládu s aspoň 70% obsahom kakaa a konzumujte maximálne 30 gramov denne.
Zelený čaj na vyrovnanosť
Zelený čaj má vysoký obsah L-theanín, aminokyselinu, ktorá sa nachádza v čajových lístkoch. Tá zvyšuje hladinu dopamínu v mozgu, čo výrazne ovplyvňuje emocionálne reakcie a zlepšuje náladu.
Mohlo by vás zaujať: Probiotiká a prebiotiká: Ako pôsobia na naše telo a aké sú medzi nimi rozdiely?
Probiotiká pre dobré trávenie
Pre správne fungovanie čriev a trávenia je dôležitá vyvážená bakteriálna diverzita. V opačnom prípade sa množia zlé baktérie, čo vedie k zápalu a ten môže prispievať k depresii a úzkosti. Počet prospešných baktérií v našich črevách podporujú probiotiká a prebiotiká.
Probiotiká sú živé mikroorganizmy v hrubom čreve, ktoré neustále stimulujú imunitu človeka a zabraňujú iným škodlivým mikroorganizmom, aby sa ďalej množili. Probiotické baktérie sa prirodzene vyskytujú v kyslomliečnych výrobkoch, teda v jogurtoch, kefíroch, bryndzi, ale aj v kvalitných tvrdých syroch. Nájdete ich tiež v kvasenej zelenine napríklad v kapuste, v uhorkách alebo v exotickejších potravinách ako miso, kimchi a kombucha.
Prebiotiká sú zasa nestráviteľné zložky, ktoré sa nachádzajú prirodzene v črevách a ktoré podporujú rast dobrých baktérií. Medzi potraviny bohaté na prebiotiká patrí fazuľa, strukoviny, ovos, cesnak, cibuľa aj zelenina.
Celozrnné potraviny zlepšia spánok
Celozrnné potraviny (výrobky, ktoré obsahujú všetky časti zrna – otruby, klíčky a jadro) sú bohatým zdrojom tryptofánu, aminokyseliny, ktorá pomáha produkovať hormón šťastia – serotonín. Ten pomáha upokojiť myseľ, znížiť pocit úzkosti a zlepšiť náladu. Vďaka vysokej produkcii melatonínu celozrnné potraviny tiež pomáhajú regulovať spánkový cyklus, čo prospieva aj duševnému zdraviu.
Pomalými zmenami k dlhodobým výsledkom
Pomalá a pravidelná zmena má účinnejší efekt než nepremyslené prejedanie sa vybranými potravinami. Spíšte si zoznam jedál, ktoré ste skonzumovali za posledných 72 hodín. Následne zakrúžkujte nezdravé jedlá a rozhodnite sa pre jednu jednoduchú zmenu, ktorú môžete urobiť ihneď a pri ktorej nahradíte jedno nezdravé jedlo.
Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok
Zdieľať na