Pre lepšie zdravie mozgu zaraďte do jedálnička tieto potraviny: Pomôžu vám sústrediť sa a zlepšia vašu pamäť

muž držiaci papierový obrázok mozgu

Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste váš mozog udržali dlhšie zdravý (Zdroj: Freepik/freepik)

Nedá sa poprieť fakt, že s pribúdajúcim vekom starne aj náš mozog. Dobrou správou však je, že šance na udržanie zdravého mozgu môžete zlepšiť, ak do svojho jedálnička zaradíte tie správne jedlá a nápoje.

Kofeín

Nie je novinkou, že určité látky, ako napríklad kofeín, vám môžu dodať energiu a pomôcť vám sústrediť sa. Kofeín sa nachádza v káve, čokoláde, energetických nápojoch a tiež v niektorých liekoch. Mínusom je, že jeho účinky sú krátkodobé a keď to s hodnotami kofeínu preženiete, môže vás to znervózniť alebo vo vás vyvolať nepríjemné pocity.

Cukor

Cukor je preferovaný zdroj paliva vášho mozgu – nie stolový cukor, ale glukóza, ktorú vaše telo spracováva z cukrov a sacharidov, ktoré jete. To je dôvod, prečo pohár pomarančového alebo iného ovocného džúsu môže krátkodobo podporiť pamäť, myslenie a duševné schopnosti. Zároveň si však treba uvedomiť, že konzumácia veľkého množstva cukru sa spája so srdcovými chorobami a inými negatívnymi stavmi.

Ryby

Okrem toho, že sú ryby zdrojom bielkovín, sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú kľúčové pre zdravie mozgu. Tieto zdravé tuky majú úžasnú silu: ich vyššie hladiny sú spojené s nižším rizikom demencie, mŕtvice a tiež pomalším mentálnym úpadkom. Okrem toho môžu hrať dôležitú úlohu pri zlepšovaní pamäti, najmä počas starnutia. Pre zdravie mozgu a srdca jedzte dve porcie rýb týždenne.

Oriešky a čokoláda

Orechy a semená sú dobrým zdrojom antioxidačného vitamínu E, ktorý sa v niektorých štúdiách spája s menším úbytkom kognitívnych funkcií počas starnutia. Aj tmavá čokoláda má silné antioxidačné vlastnosti a obsahuje prírodné stimulanty, ako je kofeín, ktoré môžu zlepšiť sústredenie.

Avokádo a celé zrná

Každý orgán v tele závisí od prietoku krvi, najmä srdce a mozog. Strava s vysokým obsahom celých zŕn a ovocia, ako je avokádo, môže znížiť riziko srdcových chorôb a znížiť zlý cholesterol. Týmto sa zníži hromadenie plaku, čo povedie k lepšiemu prietoku krvi, čo zasa pomôže naštartovať vaše mozgové bunky. Aj keď avokádo obsahuje tuk, ide o dobrý mononenasýtený tuk, ktorý pomáha zdravému prietoku krvi. Celé zrná, ako napríklad celozrnná pšenica, tiež prispievajú k vláknine a vitamínu E.

Čučoriedky

Výskumy na zvieratách ukazujú, že čučoriedky môžu pomôcť ochrániť mozog pred poškodením a rovnako by mali znížiť účinky ochorení súvisiacich s rastúcim vekom, ako je napríklad Alzheimerova choroba alebo demencia. Tiež sa potvrdilo, strava bohatá na čučoriedky zlepšila učenie a svalovú funkciu starnúcich potkanov, čím sa mentálne vyrovnali oveľa mladším potkanom.

Správna výživa

Ak vo vašej strave chýbajú základné živiny, môže to poškodiť vašu schopnosť sústrediť sa. Aj to, že jete príliš veľa alebo príliš málo môže narušiť vašu pozornosť. Ťažké jedlo môže spôsobiť únavu, zatiaľ čo príliš málo kalórií môže spôsobiť rušivé pocity hladu. Usilujte sa preto o dobre vyváženú stravu plnú širokej škály zdravých potravín.

Dôležitosť raňajok

Máte pokušenie vynechať raňajky? Štúdie zistili, že raňajkovanie môže zlepšiť krátkodobú pamäť a pozornosť. Študenti, ktorí ráno jedia, zvyčajne dosahujú lepšie výsledky ako tí, ktorí prvé jedlo dňa vynechávajú. Potraviny na vrchole zoznamu „mozgových palív“ podľa výskumníkov zahŕňajú celozrnné výrobky s vysokým obsahom vlákniny, mliečne výrobky a ovocie. Zároveň platí, aby ste to s jedlom nepreháňali – vysokokalorické raňajky zrejme bránia koncentrácii.

Vitamíny, minerály a výživové doplnky

Hoci mnohé správy o sile doplnkov výživy, ako sú vitamíny B, C, E, beta-karotén a horčík, sú sľubné, doplnok je užitočný najmä pre ľudí, ktorých strava obsahuje nedostatok tejto konkrétnej živiny.Zdroj: plnielanu.sk, webmd.com
Odporúčame