Pohybujete sa často na priamom slnku? Dostatočná ochrana je základ – vieme, ako na to!

roztieranie opaľovacieho krému

Opaľovací krém by ste mali používať bežne (Zdroj: GettyImages)

Horúce dni zaplavujú naše územie čoraz častejšie. Miestami sa teploty šplhajú na tropické kraje, avšak my na takéto prudké zmeny nie sme zvyknutí. Preto by ste sa mali čo najlepšie chrániť, obzvlášť, ak pracujete v exteriéri a na priamom slnku. Odborníci varujú pred nástrahami takejto práce a radia, čo robiť, aby ste predišli nešťastiu.

Pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože je trikrát väčšia u ľudí, ktorí pracujú dlhodobo vystavení slnečnému žiareniu (viac ako päť rokov). Týka sa to najmä stavebných pracovníkov, poľnohospodárov či zamestnancov v službách a cestovnom ruchu. Potrebné je preto, aby sa dostatočne pred slnkom chránili. Upozornila na to Zuzana Murárová, onkodermatologička Národného onkologického ústavu v Bratislave.

Riziku sa dá ľahko predísť

Riziko vzniku rakoviny kože sa dá znížiť dodržiavaním viacerých odporúčaní. „Potrebné je používať krémy s ochranným faktorom minimálne 30. Špeciálnu pozornosť treba venovať tým častiam tela, ktoré sú viac vystavované slnku,“ vysvetlila Murárová. Ide o uši, hlavu, zátylok, pery, vrchnú stranu chodidiel či rúk. Odborníčka odporúča na tieto miesta naniesť hrubú vrstvu krému 20 minút pred začiatkom práce.

Odporúčané je aj vyhýbanie sa priamemu slnku či trávenie pracovných prestávok v tieni. Pomôže aj ľahký a priedušný odev, ktorý pokryje väčšinu tela. „Nezabúdať tiež na pokrývku hlavy, ideálna je taká, ktorá chráni uši aj zátylok,“ priblížila Murárová. Dôležité sú aj kvalitné slnečné okuliare, ktoré by mali mať účinný UV filter.

Nezabúdajte na dostatok tekutín

Dehydratácia, alebo len znížený príjem tekutín môže vyústiť do závažných problémov. Vyskytnúť sa môžu ochorenia srdca, obličiek, ale aj krvi, pretože sa začne zahusťovať, čo môže zvýšiť riziko trombózy alebo embólie. Obzvlášť v lete je potrebné dbať na dostatok tekutín, pretože vylučujeme viac vody ako zvyčajne.

Odborníčka tiež zdôraznila dodržiavanie pitného režimu a konzumáciu dostatku zeleniny a ovocia s vysokým obsahom antioxidantov, ktoré pomáhajú pri regenerácii organizmu. „Potrebné je tiež pravidelne si kontrolovať pokožku, všímať si znamienka a zmeny na koži. Odporúčam aj pravidelné odborné dermatologické vyšetrenie kože,“ dodala Murárová.

Nevyhýbajte sa slnku

Slnečné lúče nie sú len zlé a škodlivé, treba len vedieť, ako sa správne opaľovať. Práve slnko je totiž zdrojom prirodzeného vitamínu D. Stačí, aby ste sa mimo hodín, kedy svieti priame slnko, poprechádzali, ľahli si na deku alebo si spravili piknik. Majte ale na pamäti, že cez okno potrebný vitamín nezískate, slnečné lúče musia prichádzať do kontaktu s pokožkou priamo. Okrem krásneho bronzu takto môžete zmierniť bolesti kĺbov a svalov a navyše si posilníte imunitu.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame