Prášok, gél, či tablety: Ktorý prací prostriedok je ten naj?

pranie

www. natlallergy.com

S vývojom automatických práčok sa pranie stalo jednou z najjednoduchších záležitostí v domácnosti. Komplikácie nastávajú až vo chvíli, keď v obchode bezradne stojíte pri polici s pracími prostriedkami a neviete, po ktorom siahnuť. Ktorý vyperie vašu bielizeň najlepšie?

Prášok na pranie

Jednotka na trhu, ktorá stále patrí medzi najpredávanejšie a najviac používané. Pri výbere toho najúčinnejšieho sa však šetriť naozaj neoplatí. Lacnejšie varianty nemusia vašu bielizeň zbaviť všetkých škvŕn. A ak periete jemnejšie oblečenie pri nižších teplotách, prášok sa nemusí celkom rozpustiť. Z toho dôvodu zostáva na oblečení, čo vás môže poriadne zamrzieť najmä pri tmavých farbách. O reakciách citlivej pokožky ani nehovoriac.

Naša rada: Kupujte radšej drahšie pracie prášky overenej kvality, ktoré sú rozpustné už pri teplote 30 °C. Ušetriť sa dá tak, že siahnete po väčšom balení, pričom naň vystriehnete v obchode zľavu. Samozrejmosťou je primerané dávkovanie, ktoré je šetrné k vašej práčke, k životnému prostrediu a v neposlednom rade k vašej peňaženke.


Mohlo by vás zaujať: Zemiaky ako príloha aj samostatne: Tieto pochúťky vás dostanú!


Tekutý prášok a gél na pranie

Ich nespornou výhodou je vynikajúca rozpustnosť. V prípade gélu sa niektorí výrobcovia chvália tým, že mastné škvrny sa odstraňujú tak ako použitím saponátu pri umývaní riadu. Tekutý prášok na pranie zas presviedča zachovaním žiarivých farieb a ochranou pred zafarbením bielizne. V porovnaní s práškami na pranie však uznávaný britský server which.co.uk zistil v rámci testovania dva zásadné nedostatky:

  • tekuté prášky a gély neobsahujú bielidlá, preto nie sú také účinné v odstraňovaní farebných škvŕn ako tráva, krv, červené víno a ovocný džús
  • zaostávajú aj v testoch zachovania bielej farby – meradlom je šesťnásobné pranie, po ktorom sa zisťuje stupeň žiarivej bielej

Naša rada: Tekuté prášky na pranie používajte hlavne pri bežne nosenom farebnom oblečení pre zachovanie sýtosti farieb. Aj náš domáci test totiž preukázal, že tekutý prášok určený na bielu bielizeň nedosahuje takú čistotu ako jeho konkurent v sypkej forme.


Mohlo by vás zaujať: Prerábame byt: Vchodové dvere sú vizitkou domova – ako si ich vybrať?


Pracie tablety a gélové kapsuly

Jednoduchý spôsob použitia, ktorý sľubuje vyššiu koncentrovanosť prostriedku, a tým aj väčšiu účinnosť prania. Tablety vraj navyše obsahujú zmäkčovače vody, čím chránia vašu práčku. Ich nevýhodou sú malé rozmery, kvôli ktorým môžu v práčke zapadnúť hneď na začiatku pracieho cyklu. Za úvahu preto stojí špeciálne vrecko.

Mydlové orechy

Prírodný produkt, ktorý nezaťažuje  životné prostredie. Ide o plody stromu Sapindus Mukorrosi pochádzajúceho z Nepálu a Indie. Pri praní je potrebné použiť malé bavlnené vrecko. Orechy sú určené na jemné, ale účinné pranie neutrálnej vône. Bielizeň je nielen čistá, ale aj zmäkčená, preto nie je nutné používať avivážne prostriedky.

Pracia guľa

Tento spôsob prania takisto dáva do popredia účinnosť a zbavenie sa zápachu bez použitia chemikálií. Malo by teda ísť o riešenie pre alergikov a ľudí citlivých na klasické prášky na pranie. Vnútro gule obsahuje keramické guličky pohlcujúce svetelné lúče, ktoré počas prania vyžarujú infračervené svetlo. Odolných fľakov tento výmysel vašu bielizeň zrejme nezbaví, na prepotené košele či tričká je úplne postačujúci. Pracia guľa by mala vydržať približne tisíc praní, pričom kúpiť ju môžete už za osem eur.

Zdroj: www. natlallergy.com, www.natlallergy.com, Emma
Odporúčame