Zápal močových ciest ohrozuje najmä starších a ženy: Ako sa chrániť a čo zaberá, keď prepukne?

Bolesti na toalete

Zápal močových ciest útočí aj v lete a postihuje najmä ženy (Zdroj: GettyImages)

Bolesť v podbruší, časté nutkanie na močenie, pálenie a rezanie pri močení. Väčšine žien sú tieto príznaky, signalizujúce zápal močových ciest, dôverne známe. Počas života sa s nimi stretla snáď každá.

Postihuje najmä ženy a starších

Spolu s infekciami dýchacích ciest patrí zápal močového mechúra a močovej rúry k najčastejším zápalovým ochorením. V reprodukčnom veku ním ženy trpia až 50-krát častejšie ako muži. Môže za to kratšia močová trubica, vďaka ktorej sa infekcia z vonkajšieho prostredia ľahšie dostane do močového mechúra.

Po 50. roku života sa však rozdiely v náchylnosti na zápaly močových ciest medzi pohlaviami vyrovnávajú. K zápalom u mužov dochádza z dôvodu zúženia močovej rúry a ľahšiemu uchyteniu baktérií na sliznici mechúra. Vo všeobecnosti platí, že najohrozenejšou skupinou pri tomto ochorení sú práve ľudia vo veku nad 60 rokov.

Ročné obdobie nehrá rolu

Mnohí sú presvedčení, že ochorenie sa vyskytuje hlavne v jesenných a zimných mesiacoch. Bežný zápal močových ciest však môžeme dostať napríklad aj vtedy, keď sa dlhšie kúpeme v chlórovanej vode alebo si na sebe necháme mokré plavky. Mokré a vlhké prostredie je totiž pre množenie baktérií ideálne.


Kniha s poriadne drzým názvom už zmenila život mnohým: Budeš jedným z nich?


Pozor na hygienu aj zlé nohavičky

Existuje tiež viacero faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku zápalu:

Oslabená imunita: môže byť spôsobená prekonanými infekciami, častým užívaním antibiotík či podchladením organizmu
Urogenitálne ochorenia: inkontinencia, vrodené anatomické poruchy, u mužov zväčšená prostata
Cukrovka: zvýšená prítomnosť cukru v moči vytvára vhodné prostredie pre baktérie a kvasinky
Nedostatočná hygiena: u žien môže zápal vyvolať nesprávne utieranie toaletným papierom, kedy sa baktérie z konečníka prenesú do pošvy a odtiaľ do močovej rúry a mechúra
Častý pohlavný styk: vždy po styku sa odporúča vymočenie a dôkladná očista vonkajších genitálií
Používanie nevhodnej spodnej bielizne: príliš tesná spodná bielizeň z umelých vlákien vytvára dobré predpoklady pre množenie baktérií, odporúča sa preto nosenie bavlnenej bielizne, nevhodné je nosenie tango nohavičiek

Najčastejším pôvodcom zápalu močových ciest, cystitídy, sú baktérie kmeňa E.Coli, alebo iné mikroorganizmy, napríklad chlamýdie. V oboch prípadoch sa však vyžaduje liečba antibiotikami.

Prvá pomoc v piatich krokoch

Začínate pociťovať príznaky zápalu močových ciest? Než sa dostanete k lekárovi, skúste doma prvú pomoc, ktorá funguje aj ako prevencia:

Pite viac – dostatočný príjem tekutín zabezpečí častejšie močenie, pri ktorom sa baktérie lepšie odplavia z tela. V opačnom prípade majú baktérie dostatok času na množenie. Že pijete naozaj dosť, spoznáte podľa svetlej farby moču.

Jedzte striedmo – v období zápalu by sme ich preto nemali zaťažovať dráždivými jedlami a nápojmi, ako je káva, alkohol a ostré korenie. Vynechať by sme mali aj cukor a živočíšne tuky.

Pridajte vitamíny – vitamín C okyslí moč, čo je pri infekcii močových ciest žiaduce. Požadovaný účinok však dosiahnete len v prípade, ak prijmete denne 1000 mg „céčka“. Pri návšteve lekára sa nezabudnite spýtať na ďalšie užívanie tohto vitamínu, keďže môže ovplyvňovať účinnosť antibiotík.

Doprajte si teplo a pokoj – ľahnite si, zabaľte sa do deky, pomôcť môže aj prikladanie teplého termoforu na podbruško. Vhodné je suché teplo, kúpaniu by ste sa preto mali vyhnúť.

Skúste bylinky – v boji so zápalom sú veľmi osožné viaceré bylinky. Čaj si môžete urobiť zo žihľavy, alchemilky žltozelenej, kvetov čiernej bazy, ibiša lekárskeho či prasličky roľnej.


Mohlo by vás zaujať: Bolestivý zápal močových ciest: Ako sa ho zbaviť podomácky a kedy k lekárovi?


Ospevované brusnice pod lupou

Veľa otáznikov sa vynára v súvislosti s užívaním brusníc, ktoré boli dlhú dobu odporúčané ako ideálna prevencia v boji s cystitídou. Výskumy z posledných rokov však opakovane dokázali, že účinok brusníc nie je až taký veľký, ako sa mnohí domnievali. Na dennú liečbu ich neodporúča ani Európska urologická spoločnosť. Je to predovšetkým preto, lebo v rámci prevencie majú ľudia tendenciu spoliehať sa len na tieto extrakty a zanedbávajú ďalšie faktory, .

Brusniciam však môžete dať šancu. Všímajte si najmä obsah čistého extraktu v prípravku. Viaceré výskumy potvrdili, že na zápaly močového ústrojenstva je najúčinnejší proantokyanidín A, ktorý sa práve v brusniciach nachádza vo vyššej koncentrácii. Podľa odborníkov by v dennej dávke malo byť minimálne 36 mg proantokyanidínov (PAC).


Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás na Facebooku!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame