Bolestivý zápal močových ciest: Ako sa ho zbaviť podomácky a kedy k lekárovi?

Rozkrok

thinkstockphotos.com

Spoznať zápal močových ciest je pomerne jednoduché. Sprevádza ho bolesť v podbrušku, neustále nutkanie, močenie po kvapkách a neznesiteľná bolesť a pálenie. V horších prípadoch môže dôjsť aj k zvýšeniu teploty, v moči sa môže nachádzať hnis alebo krv. Takisto môžete cítiť slabosť a únavu tela ako pri chrípke.

Príčinou oslabená imunita aj poranenia

Za zápal sa nehanbite. Nie je to žiadne sexuálne prenosné ochorenie ani dôsledok nedostatočnej hygieny. Zápal močových ciest najčastejšie vzniká prenesením tyčinkovej baktérie hrubého čreva Escherichia coli, ktorá sa nazýva aj E. Coli. Táto baktéria patrí do skupiny črevných baktérií, ktoré žijú v hrubom čreve a v okolí konečníka.

Zásadným pravidlom prevencie je teda utierať sa po vymočení spredu dozadu, aby sa baktéria nepreniesla z konečníka cez pošvu do močového mechúra, kde vyvolá zápal. Chytiť zápal však môžete aj pri oslabenej imunite počas choroby, pri poraneniach alebo ho môžu spôsobiť bežné baktérie, sexuálne prenosné choroby či vrodené anomálie.

Prevencia je dôležitá

Ak trpíte častými zápalmi, zvážte používanie bavlnenej a vzdušnej spodnej bielizne, pravidelne pite urologický čaj, prijímajte v strave veľa vitamínu C, neseďte na studenom a zbytočne nezadržiavajte moč.

V rámci prevencie zápalu močových ciest by ste sa mali vymočiť pred každým pohlavným stykom. Zabránite tak baktériám, ktoré sa vyskytujú v pošve, dostať sa počas pohlavného styku do močového mechúra. Rovnako nevyhnutné je vymočiť sa aj po pohlavnom styku. Penis mohol zatlačiť baktérie dovnútra a vymočením sa ich môžete zbaviť.


Mohlo by vás zaujímať: Zápal močových ciest sa v zime objavuje častejšie: Ako si s ním účinne poradiť?


Zničíte ho vitamínom C aj urologickým čajom

Baktéria, ktorá zápal spôsobuje dokáže svoj počet zdvojnásobiť v priebehu necelej polhodiny. Ako množeniu zabrániť? Veľmi dobrý je v tomto prípade vitamín C, ktorý okysľuje moč a zabraňuje množeniu baktérií.

Takisto veľa pite. Ak sa tekutinám vyhýbate z dôvodu, že nechcete chodiť často na toaletu, robíte zle. Jedine močením vyplavíte z tela nežiadúce baktérie. Čím viac pijete, tým rýchlejšie ustúpi bolesť.

Ideálne sú urologické čaje, ktoré obsahujú dezinfekčné zložky ako brusnice, prasličku či petržlen. Pri akútnych zápaloch pomôžu len antibiotiká, ktoré vám predpíše doktor po vyšetrení.

Pomôže kúpeľ z prasličky

Pri častých zápaloch sa odporúča teplý kúpeľ z prasličky roľnej. Pripravíte ho tak, že do vriacej vody nasypete tri hrste prasličky, necháte pár minút povariť, odstavíte a necháte dvadsať minút lúhovať. Odvar potom preceďte a nalejte do vane s vodou. Kúpeľ by nemal trvať viac ako pol hodinu. Po jeho absolvovaní sa dobre osušte, zabaľte do teplej deky a oddychujte.


Mohlo by vás zaujímať: Zápal močového ústrojenstva: Čo ho spôsobuje a ako si s ním poradiť?


 

Kedy k lekárovi?

Zápal močových ciest môže byť veľmi nebezpečný a niekedy sa z neho vyliečite domácimi spôsobmi len ťažko. Viete kedy by ste mali navštíviť lekára?

  • moč je zakalený a je v ňom hnis alebo krv
  • ak pociťujete bolesti v dolnej časti chrbta, v bedrovej oblasti alebo podbrušku
  • cítite sa slabo, máte nevoľnosti a dávi vás
  • máte teplotu

Častejšie u žien ako u mužov

Prečo je táto nepríjemná choroba spájaná väčšinou so ženským pohlavím? Je to kvôli tomu, že ženy majú močovú trubicu dlhú len 4 centimetre a nachádza sa tesne pred vchodom do pošvy. Nebezpečné baktérie sa tak do močového mechúra dostanú veľmi ľahko. Naopak mužská močová trubica je dlhá okolo 20 centimetrov, prechádza prostatou a penisom a preto sa do nej baktérie dostanú zložitejšie.


Máte skúsenosti so zápalom močových ciest? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame