Ak pravidelne čítate horoskopy, zbystrite pozornosť! Spoznajte pravdu o  predpovediach budúcnosti

Žena čítajúca knihu na gauči

Astrológiu uznávali aj tie najpokročilejšie civilizácie (Zdroj: GettyImages)

Kedysi astrológiu uznávali aj tie najpokročilejšie civilizácie. Opierali sa o ňu králi, cisári a dlhé tisícročia sa vyvíjala jednotne spolu s astronómiou. Ako ste na tom s horoskopmi vy? Veríte našepkávaniu budúcnosti?

Od histórie po súčasnosť

Ľudia poznali mapu hviezdnej oblohy skôr ako objavili všetky kúty zeme. Svedčia o tom už kresby v jaskyniach, kde sa popri mamutoch vyobrazovali hviezdy a fázy mesiaca. Lovili, sadili, ale aj migrovali z miesta na miesto podľa ich konštalácií. Boli vydaní na nemilosť prírodným živlom a možno aj preto k ich stálosti vzhliadali s bázňou a pokorou. Prišli totiž na to, že s ich pomocou dokážu svoj život plánovať a isté javy dokonca predpovedať.

Väčšiu kontrolu získali až s príchodom vedeckého a matematického pokroku. Približne v 17. storočí sa začínala astrológia striktne oddeľovať od astronómie. Zároveň však v tomto období získavala aj povesť duchovna, povier a bájok. V súčasnosti si horoskopy, ktoré sa stali napropagovanejšou časťou modernej astrológie, čítame skôr pre zábavu či motiváciu.


Mohlo by vás zaujať: Odvrátená strana horoskopu: Ktoré znamenia majú najhoršie vlastnosti?


Snaha porozumieť sebe samému

Americký astrológ Kevin Burk, autor knihy Astrology: Understanding the Birth Chart, vysvetľuje astrológiu zaujímavými myšlienkami: Astrológia študuje cykly. Pozorovaním opakujúcich sa cyklov planét dokážeme lepšie porozumieť cyklom a vzorcom aj v našom vlastnom živote. Môže byť kľúčom, ktorý nám odomkne väčšie duchovné spojenie s vesmírom. Na osobnej úrovni nám astrológia môže poskytnúť pohľad na naše vlastné problémy, vzorce, obavy aj sny.” Pre niektorých ľudí môže takýto náhľad do budúcnosti znamenať spôsob, ako získať o sebe lepšie povedomie a porozumieť vzťahom s ostatnými.

Ľahko dostupná budúcnosť

V dnešnej dobe nájdete horoskopy rôznej hĺbky aj kvality takmer v každom tlačenom či internetovom magazíne. Dozviete sa v nich vždy zaujímavé veci. Napríklad, že vás najbližší týždeň čaká osudové stretnutie, udobríte sa s kolegyňou a prídete k nečakaným peniazom. V akej miere si však obsah týchto viet pripúšťať k sebe?

Podľa doktora Paula Hokemeyera, klinického a konzultačného psychoterapeuta z New Yorku, ľudia túžia nájsť niečo, čo im poskytne stabilitu v emocionálnom nepohodlí, finančnej, ale aj fyzickej neistote, v ktorej dnes žijú. Jednou z predností horoskopov a astrológie je ich zameranie na budúcnosť. To nám v období súčasných pochybností a obáv ponúka mnohokrát malú oporu aj nádej.


Mohlo by vás zaujať: Bude ďalší rok konečne lepším? Pozrite, čo vám prezradia hviezdy!


Usmerniť a motivovať

Horoskopy sú zvyčajne písané všeobecne a tak, aby ste po ich prečítaní nadobudli pocit, že prekonáte prekážky, máte v sebe veľkú silu a čaká vás lepší zajtrajšok. Znie to povedome? V princípe má aj týždenný horoskop potenciál zamerať vaše sústredenie na oblasti, ktoré vo vás podvedome rezonujú, avšak pre množstvo povinností ich neustále odkladáte.

Možno práve vďaka horoskopu naberiete odvahu zavolať po dlhej dobe starej známej a dáte do poriadku naštrbené vzťahy. Terapeuti sa zhodujú v tom, že astrológiu možno považovať za starodávnu formu liečiteľskej terapie. Funguje najmä u ľudí, ktorí sú orientovaní na duchovno a veci medzi nebom a zemou. Aj tu sú však isté limity a horoskopy nie sú pre každého.

Viera v predpovede môže ublížiť

Fixácia na horoskopy však môže zhoršiť prežívanie reality pri problémoch s duševným zdravím. Človek číta v horoskopoch predpoveď svojho budúceho úspechu, no v jeho živote sa žiadna pozitívna zmena neudeje. Následne upadá do zúfalstva a smutných myšlienok ešte hlbšie. Je dôležité nebrať horoskopy príliš doslovne, aby v nás nevzbudzovali pocit neschopnosti alebo stagnácie na jednom mieste. Prípady, kedy sa takáto nevinná záľuba stala závislosťou, nie sú ničím výnimočným. Aj keď môže byť horoskop zaujímavým podporným nástrojom, nedokáže nahradiť úprimný rozhovor, ani nič zaručiť.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame