Pravdivý príbeh: Ani do voza, ani do koča – načo je komu taký chlap?

Lenivec

thinkstockphotos.com

S Janom som sa poznal ešte od školských čias. Vyrastali sme na jednom sídlisku, chodili sme von s rovnakou partiou. Časom sa cesty náš všetkých prirodzene rozišli. Niektorí odišli do zahraničia, iní išli študovať alebo obetovali všetko pre kariéru, niektorí mali to šťastie, že si mohli užívať status povolanie syn.

Jano nepatril ani do jednej zo skupín. Bol vždy taký nemastný, neslaný, nemal vyhranený názor na nič a nikdy ani nevedel, čo by chcel robiť. Šťastena mu ale bola naklonená.

Počas brigády sa spoznal s Radkou. Bolo to veľmi milé dievča a z Jana bolo úplne hotové. Viacerí sme nechápali, čo takéna ňom vidí. Radka bola ochotná za Janom cestovať za každého počasia, len aby mu večer mohla dať bozk na dobrú noc. Jano bol taký pán, že sa ani neunúval za svojou milou chodiť sám.

Radka chcela čo najskôr svadbu a rodinu. Jano ale na nič také nemal ani pomyslenie. Cítil sa ešte mladý, nechcel sa viazať. Radkini rodičia boli ale ochotní prenechať dcére dom po starých rodičoch, ak sa do neho nasťahuje už ako vydatá pani. Jano si postavil hlavu, že nebude robiť nič na príkaz budúcich svokrovcov. Oni nakoniec zo svojej požiadavky poľavili. Radka bola ich jediná dcéra, chceli ju vidieť šťastnú, ale vzťahy s Janom to dosť naštrbilo.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Kamarát chodí s jednou ženou z lásky, s druhou pre peniaze


V novej domácnosti účty platila najmä Radka, Jano mal občasné brigády. Bol aspoň natoľko schopný, že ako vyučený maliar dal celý dom do poriadku. Do roboty sa ale nehrnul. Okolo domu porobil, ale to bolo všetko. Radšej išiel s kamarátmi na pivo. Pomaly mu pitie prerastalo cez hlavu. Začal byť dokonca agresívny na Radku, keď mu niečo vytkla. To si ale Radka povedala dosť. Buď so sebou niečo urobí alebo sa môže pobaliť. Jano videl, že to má nahnuté a bez Radky by bol stratený. Rozhodil kontakty, začal si hľadať zákazky a pracovať.

Konečne to vyzeralo, že sa Jano znormalizoval a začal byť zodpovednejší. Bolo to však len krátkodobé víťazstvo. Po každej zákazke sa Jano odmeňoval opäť v krčme. Neskôr to nebolo len po skončení pracovnej doby, ale aj počas. Začal robotu flákať, čo bolo vidieť aj na výsledkoch.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Kamarát sa rozviedol kvôli milenke – a takto to celé dopadlo


Nakoniec Jano skončil v nemocnici. Ozval sa žalúdok. Od malička s ním mal problémy. S konzumáciou alkoholu si ho doničil tak, že na dva týždne si ho nechali v špitáli. Jano mal šťastie. Telo sa zotavilo, ale púšťali ho pod podmienkou, že sa na pohárik ani nepozrie. Dokonca neprišiel ani o zákazky. S pomocou Radky dal dokopy partiu bývalých spolužiakov a kamarátov, ktorí chodili robiť miesto neho. Jano mal od prepustenia na starosti len administratívu, fyzicky pracovať išiel už len občas.

Konečne to vyzeralo, že našiel cestu, po ktorej má ísť. Mal prácu, dával prácu aj ďalším, Radka pri ňom naďalej stála a bola jeho hnacím motorom. Jano ale nebol z tých, ktorí by si vážili takéto veci. Bral to vždy ako samozrejmosť, že by sa mal mať dobre a nič iné si nepripúšťal. Podľa seba sa narodil v krásny dátum a pod šťastnou hviezdou.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Kamarátka zarába v zahraničí, nad Slovenskom ohŕňa nos


Blížili sa Janove okrúhle narodeniny. S Radkou sa dohodli, že oslavy sa u nich robiť nebudú. To by ale nebol Jano, keby si nerobil po svojom. Chuť na alkohol u neho opäť zvíťazila. Inak ako príjmom na pohotovosti sa to skončiť ani nemohlo. Tento krát si ho v nemocnici nechali na mesiac. Jano bol takmer nevládny, mal nariadený maximálny pokoj. Lenže sa blížili sviatky a Janovi chlapi chceli peniaze za svoju prácu. S Janom sa stretnúť nemohli, začali prirodzene kontaktovať Radku. Musela si nakoniec popožičiavať od rodičov, aby mohla chlapov vyplatiť a mala pokoj.

Akoby zázrakom sa Janovi nakoniec podarilo dostať z najhoršieho. Lekári mu ešte viac ako predtým zdôrazňovali, že ak opäť podľahne svojej slabosti, mohlo by to mať už až fatálne následky. Jano sa ale opäť tvári ako najväčší geroj. Je si istý Radkou, aj svojím pevným korienkom. Síce sa tvári, že alkoholu sa už ani nedotkne, ale my v jeho okolí sme skeptickí. Jedno je isté. Jano už dostal toľko druhých šancí, že iný by skákal od šťastia. Jano si ale nevážil ani prvú, ani žiadnu ďalšiu a všetko naďalej berie ako samozrejmosť.


Ako by ste situáciu vyriešili? Poznáte podobný príbeh aj vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti aj s ostatnými čitateľmi v diskusii alebo ho pošlite celý na plnielanu@plnielanu.sk.

 

 
Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, TP
Odporúčame