Pravdivý príbeh: Manželka nás opustila a deti vychovávam úplne sám

Deti

thinkstockphotos.com

Janku som si bral z veľkej lásky po štyroch rokoch chodenia. Pre mňa to bola osudová žena a to tvrdím aj dnes, keď už spolu dávno nie sme. Prisahal som jej lásku a inú ženu do života už vpustiť nedokážem. Miloval som jej spontánnosť, otvorenosť novým veciam i obrovský temperament, ktorým oplývala. Bola umelkyňa telom aj dušou.

Keď sme sa brali, mali sme už dosť odžité. Obaja sme si prešli viacerými neúspešnými vzťahmi a sobášu sme sa dočkali až pred tridsiatkou. Nemôžem teda povedať, že sme nemali premyslené do čoho ideme. O svadbe sme sa rozprávali dlhé mesiace. Plánovali sme ju do posledného detailu.

Janka je fotografka a ja som pracoval na stavbe. Boli sme protiklady, ktoré sa priťahovali. V práci som ju plne podporoval a jej fotky skrášľovali celý náš byt. Jedinou nevýhodou bolo, že veľa cestovala a doma som bol väčšinu času sám. No chápal som, že je to daň za to, že tak dobre zarába. Vždy sme si to potom mohli vynahradiť luxusnejšou dovolenkou.

Janku práca napĺňala. Z ciest sa vracala plná entuziazmu a nadšenia, preto som jej v tom nikdy nebránil. Po štyroch rokoch však neplánovane otehotnela. Bol som šťastný, veď sme mali svoje roky a našu domácnosť obohatil nový človiečik – syn Matúš. Mal som pocit, že prežívame krásne obdobie, no Janke práca chýbala. Postupne sa teda opäť dostávala do kolotoča povinností a namiesto nej som bol na materskej ja.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Manželka zúri, že som dal prednosť milenke, háda sa o majetok


Vysvetlila mi, že lepšie zarába a preto to tak bude najlepšie. Vyhovel som jej. Všetko klapalo, aspoň naoko. Rozdelili sme si úlohy, kto sa bude starať o domácnosť a kto bude zarábať. Vôbec mi to nevadilo. Necítil som, že by to malo byť naopak. A čoskoro pribudol druhý syn Marek.

Naša domácnosť už prekvitala detským smiechom a šťastím. Scenár sa však opakoval. Janka neubrala z pracovného tempa. Práve naopak. Doma bola pár mesiacov pred pôrodom a mal som pocit, že z pôrodnice by najradšej rovno bežala niekam fotiť. Nechcela tráviť s deťmi čas a užívať si ich detstvo.

Marek a Matúš robili veľkú radosť aspoň mne a bol som hrdý otec dvoch synov. Vychovával som ich však úplne sám. Janka zmeškala prvé kroky, slová či pokusy na bicykli. Vždy bola niekde rozlietaná. Na dovolenku vo štvorici sme už ani nepomysleli. S malými deťmi by to bolo komplikované.

Nehovorím, že sme si nežili dobre, ale určite nie tak prepychovo, ako keď sme boli sami. Naše manželstvo nebolo také, ako som videl u ostatných priateľov. Spoločné chvíle sa zredukovali na minimum a o deti sa nezaujímala skoro vôbec. Snažil som sa prísť na to, prečo to tak je. Nútil som ju, nech sa porozprávame, nech mi povie, prečo je radšej v práci, ako s nami doma. Prečo si nedá trochu pauzu a neužije si, kým sú chlapci mladí? Veď život tak rýchlo uteká a raz to môže trpko oľutovať.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Miloval som ju, nechcel som o ňu prísť, a tak sme s chlapcami začali občas cestovať za ňou. Auto sme mali a keď fotila niekde blízko, vybrali sme sa aj my. Nebolo z toho tak nadšená, ako som čakal. Nenašla si na nás ani chvíľku času a vždy sa vyhovárala, že sa nám nemôže venovať. Po jednom z takýchto fotení prišla domov a začala si baliť kufre. Obaja sme plakali.

Nechcel som veriť, že nás chce opustiť. Ona zase cítila sklamanie zo seba. Vysvetlila mi, že už viac necíti potrebu žiť s nami. Chce si robiť čo chce, kde chce a ako chce. S nami sa to vraj nedá. Odsťahovala sa a ostali po nej len fotky na poličkách, ktoré som nedokázal dať preč. Deti to znášali veľmi zle, no snažil som sa im dať všetko, čo potrebovali. Dnes sú už väčšie a všetko som im vysvetlil. Nech vedia, ako sa ich mama zachovala. Napriek všetkému ju stále milujem. A aj keď nás zranila, ak by sa chcela vrátiť, odpustil by som jej.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, IK
Odporúčame