Pravdivý príbeh: Od muža som odišla, robí zo mňa rukojemníčku v manželstve

Žena

gettyimages

V manželstve som sa riadila heslom, že vzťah utužujú nie len radosti, ale hlavne starosti. Každý problém a hádka bola pre mňa výzvou, ktorú som musela vyriešiť. Vďaka tomuto prístupu som s manželom vyriešila nejednu krízu, ktorá nás počas mnohých rokov postretla.

S odchodom detí z domu ma ale čoraz častejšie prepadával pocit samoty. Uvedomovala som si, že s mužom toho už nemáme veľa spoločného a svoj voľný čas sme každý trávili po svojom.

Keď ma kamarát pozval do podniku, kde mal so svojou kapelou premiéru, nerátala som, že sa mi svet otočí hore nohami. Môj muž klasicky so mnou nešiel. Dal prednosť futbalovému prenosu v televízii. Pri našom stole sedelo kopec ľudí, z ktorých som mnohých nepoznala. Všetci sme počúvali našich známych ako hrajú, popri tom sa rozprávali a užívali si skvelý večer. Nakoniec si ku mne prisadol sympatický muž. Vyzeral odo mňa mladší, ale tak dobre ako s ním som sa už dlho nezabavila. Pred odchodom si vypýtal moje telefónne číslo a ja som mu ho v rozšafnej nálade dala.

Nečakala som, že by sa mi môj nápadník z onoho večera vôbec ešte niekedy ozval. Daniel ma však šokoval. Ozval sa hneď na druhý deň a volal ma na výstavu. Srdce mi zaplesalo radosťou, pretože milujem umenie a so svojím mužom som nikdy na žiadnej vernisáži nebola. Daniel vedel, že som vydatá a tak som to vôbec nebrala ako nejaké rande.


Mohlo by vás zaujímať: 55 pravdivých príbehov – Osudy ľudí okolo nás


Obom nám bolo opäť výborne a pomaly, ale isto som sa začala do toho celého zamotávať. Na Daniela som myslela čoraz častejšie a aj keď som si v tom čase niektoré veci nechcela pripustiť, ten chlap ma dostával do kolien.

Náš vzťah bol presným opakom toho, čo som zažívala doma pri manželovi. Opäť som sa cítila krásna a milovaná. Vedela som, že Daniel ma chcel mať pre seba a navrhol mi, nech odídem od manžela a nasťahujem sa k nemu. Netlačil na mňa, nechal to na mojom rozhodnutí.

Manžel správu o rozchode zobral vlažne. Nečudovala som sa, pretože môj muž o nás už v tom čase vedel, ale stále sa tváril, že o nič nejde. Keď už videl, že som si naozaj zbalila prvé veci a odišla, začal o mňa bojovať. Vymýšľal spoločný program, vymaľoval predsieň, o čo som ho tri roky prosila, kúpil novú práčku, o ktorej som snívala.

Pod vplyvom manželovej premeny som začala pochybovať, či bolo správne od neho chcieť odísť. Daniel bol aj vtedy skvelý. Nerobil scény, keď som chodila za mužom, aby som zistila ako sa mu darí, či niečo nepotrebuje. Priznám sa, mala som výčitky. Manžel mi povedal, že na tom zdravotne nie je najlepšie. Doktorka mu predpísala lieky, ale on ich nebral kvôli vedľajším účinkom. Tvrdil mi, že na sebe pozoruje rôzne iné príznaky. Posielala som ho k špecialistovi, nech zistí, čo mu naozaj je, ale u manžela sa objavila akási úzkosť zo šoférovania a chodenia medzi ľudí.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: K žene sa správal ako k handre, vrcholom bola nevera


Samozrejme, aj to som si pripísala na svoje triko. Cítila som, že je to moja chyba. Chcela som to napraviť, a tak som muža vozila po lekároch, po špeciálnych obchodoch so zdravou stravou, na väčšie nákupy. Myslela som, že čím skôr mu takto pomôžem, tým rýchlejšie sa uzdraví a ja budem môcť byť pokojná a spokojná s Danielom.

Daniel mi nenápadne naznačil, že má pocit, že muž sa robí väčším chudákom než je, využíva moju dobrotu a zároveň zneužíva moje svedomie. Niekde v hlave som si to myslela aj ja, ale niekde hlbšie bol vo mne červík pochybností a zodpovednosti, že to mužovi dlžím.

Keď som však odišla na dovolenku a poprosila mužovu sestru, či by s ním nezašla na kontrolu miesto mňa, trocha sa mi otvorili oči. Švagriná bývala na tej istej ulici, mala to k svojmu bratovi na skok, mala auto aj čas. Manžel jej však povedal, nech nechodí, že počká na mňa, kým sa vrátim z dovolenky. To ma nasrdilo. Vlastná rodina na neho kašľala a keď mu aj chcela pomôcť, tak ich zasa zrušil on, aby ma mohol ďalej využívať.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Časom to začalo byť neúnosné. Nevedela som kedy a s čím zasa muž zavolá, v noci som poriadne nespala. Psychika vie spraviť svoje a celé sa to začalo odrážať aj na mojom zdraví. Daniel sa už na to nemohol pozerať. Povedal, že síce je to na mne, ako si to riešim, ale nebude sa pozerať, ako ma muž ničí.

S mužom som si sadla a porozprávala sa. Trocha som zaklamala a povedala, že mám pokazené auto a nebudem ho môcť ďalej vyvážať. Môžem mu maximálne raz za čas priniesť niečo zo špeciálnej predajne, ktorú som mala pri robote a on to tam mal ďaleko. Čuduj sa svete, zrazu si vedel vybaviť odvoz k doktorovi aj cez niekoho iného ako cezo mňa.

Viem, že ešte nemám vyhraté. Muž si našiel novú zábavku, volá mi, vraj sa chce len vyrozprávať, ale trvá to aj hodinu. On hovorí, ja už ani nepočúvam. Len to, že už sa so mnou nechce stretávať beriem ako malé víťazstvo. Ďalší krok na ceste k tomu, že sa odo mňa pomaly, ale isto odpútal a ja budem môcť podať žiadosť o rozvod. Našťastie mám pri sebe človeka, ktorý to celé chápe a kvôli ktorému sa to oplatí vydržať.


Vybrané príbehy si prečítajte aj v novej knižke 55 pravdivých príbehov – Osudy ľudí okolo nás. Kúpiť si ju môžete aj na Martinus.sk prípadne v ďalších kníhkupectvách.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, ML
Odporúčame