Pravdivý príbeh: Po smrti manžela ma nič nebavilo, prepadla som strašnej závislosti

Po smrti manžela som stratila chuť žiť (Zdroj GettyImages)

Vdovou som sa stala pomerne skoro. Manžel zomrel po dlhej chorobe a ja, 52-ročná žena pár rokov pred dôchodkom, som stratila chuť žiť. Nič ma nebavilo. Pliesť svetre? A pre koho? Deti aj vnúčatá ich odmietali nosiť a vlna ma vyšla oveľa viac, než nový sveter kúpený v obchode.

Kedysi som sa rada hrabala v záhradke. Zrazu som nevidela význam v nekonečnom okopávaní. Zaváraniny som nepotrebovala, stačilo mi pár kúskov ovocia a zeleniny. Žila som sama a nemusela som vyvárať vo veľkom. Občas som zablúdila do mestskej knižnice. Pozerala som sa na rovesníčky, ktoré si s obľubou vyberali romantické knihy. Nikdy som na takúto literatúru nebola a vôbec som nemala chuť to zmeniť.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Po smrti manžela som si nikoho nenašla, na lásku som zanevrela


Pracovala som na obecnom úrade. Dni sa tam podobali ako vajce vajcu. Odsedela som si svoje, urobila to, čo treba a už ma nebolo. Ani v práci, ktorá ma kedysi bavila, som viac nenachádzala naplnenie. Mala som pocit, že rozhovory medzi ľuďmi sa podobajú ako vajce vajcu. Maslo zasa zdraželo, poštárka doručila balík na nesprávnu adresu a starý Fero odmieta pokosiť záhradu. Nič nové pod slnkom. Nikomu som však nepovedala, že bojujem sama so sebou a strácam pevnú pôdu pod nohami. Načo aj, mladí majú dosť svojich problémov. Netreba im pridávať ešte moje.

„Mama, si nejaká bez života,“ ozval sa raz prostredný syn Janko, keď sa nečakane objavil v mojej kuchyni. Videl, že len tak sedím a počítam muchy na stene. „Nie, všetko je v poriadku,“ mávla som rukou. Mám kde bývať, čo jesť, prečo mi teda chýba šťastie? „Mama, dám ti počítač, budeš mať aj internet! Kúpil som si novú mašinu a ty aspoň ostaneš v kontakte s okolitým svetom. Naučím ťa na ňom robiť, uvidíš, ako ti to rozšíri možnosti!“ Iba som sa tomu zasmiala. Nebola som síce programátor, ale ani začiatočník. V práci som používala počítač, no môj syn ma automaticky zaradil do generácie, ktorá ani netuší, čo je to internet. Nebránila som sa jeho návrhu. V práci sme internet mohli využívať len na pracovné účely. Keď ho budem mať doma, určite mi rýchlejšie ujde čas.

Slovo dalo slovo a čoskoro som sa vďaka synovej pomoci stala majiteľkou starého, ale funkčného notebooku. Zrazu mi za chrbtom nestál prísny starosta, ktorý dbal na to, aby sme pracovný čas venovali len práci. Založila som si účty na sociálnych sieťach, sledovala seriály a čoskoro som sa v prostredí internetu cítila ako ryba vo vode. Veď všetko bolo také intuitívne!


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Prekonala som problém so závislosťou a moje okolie to netuší


Jedného dňa som sa zapojila do online hry. Úplne ma to vtiahlo do virtuálneho deja a zabudla som na čas. Keď som sa spamätala, bolo už nad ránom. „No a čo,“ pomyslela som si. Je sobota. Nemám čo robiť, môžem si pospať. Prešlo niekoľko týždňov a môj hlavný život sa odohrával v online priestore. Hry stáli nemálo peňazí, ale túžba zvíťaziť bola silnejšia než zdravý rozum. Ťažko ušetrené peniaze som vymenila za virtuálnu menu a keď som zbadala, že naozaj nebudem mať z čoho žiť, pustila som sa do tuhého. Začala som hrať hazardné hry cez internet. Čoskoro som si narobila toľko dlhov, že som musela popredať rodinné zlato. Vzdala by som sa všetkého. Okrem počítača.

Moje veľké tajomstvo sa však nedalo dlho tajiť. Odhalil ho Janko, keď ma prichytil priamo pri čine. „Mama, ty hráš ruletu?!“ zvýšil na mňa hlas. Zatĺkať nebolo čo. Nič mi neostávalo, len priznať pravdu. Za pár mesiacov som minula 12-tisíc eur. Všetky úspory, ktoré som mala odložené na dôchodok. Syn mi okamžite zobral počítač aj kreditnú kartu. Sľúbil, že mi nakúpi všetko, čo budem potrebovať. Stačí, keď mu dám zoznam. Cítila som sa zle, ale súhlasila som s jeho návrhom. Tretí mesiac chodím na terapiu a pomaly sa odrážam z dna. Miesto hrania počítačových hier som začala opäť navštevovať knižnicu. Lúskam sa motivačnými knihami aj učebnicami z psychológie. Pochopila som, že prvotným dôvodom môjho zlyhania bola nuda. Tá je ten najhorší radca. Keď je myseľ zamestnaná, nemá čas na hlúposti.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame