Prečo by ste to nemali preháňať s čistotou? Baktérie posilňujú aj vašu imunitu

Domácnosť

gettyimages

O tom, že deti žijúce v mimoriadne čistých domácnostiach bývajú častejšie choré, ste už možno počuli. Trénovanie imunitného systému sa ale v detstve nekončí.

Alergie sa môžu začať prejavovať v akomkoľvek veku a náchylnosť na bakteriálne ochorenia zvykne s vekom dokonca stúpať. To, na čo si váš imunitný systém zvykol v detstve, nie je možné na 100 % dobehnúť. Aj napriek tomu je možné posilniť svoju imunitu a zdravie celého tela. Kedy je hygiena prospešná a kedy naopak škodí?

Špina môže byť váš kamarát

Hovorí sa, že klin sa klinom vybíja a platí to aj pri nečistote. Kontakt so zvieratami a inými ľuďmi, práca v záhrade ale aj používanie verejnej dopravy posilňujú odolnosť nášho organizmu. Určite sa preto týmto aktivitám nevyhýbajte. Rovnako baktérií na nákupných košíkoch či verejných lavičkách sa nemusíte vôbec báť, spestria totiž mikroflóru vašej pokožky. Výnimkou je napríklad chrípkové obdobie – počas neho nezabúdajte na pravidelné umývanie rúk.

Mohlo by vás zaujímať: Hygiena je dôležitá: Ale nič netreba preháňať!

Dôsledné upratovanie len občas

Prípravky na čistenie domácnosti zabíjajú „všetko živé“, častokrát vrátane toho dobrého. Skúste ich nepoužívať pri bežnom malom upratovaní a odložte si ich až na to veľké. Vo všeobecnosti nie je vôbec nutné dezinfikovať všetko, čo sa v domácnosti nachádza. Najviac škody páchame častou dezinfekciou podláh, kuchynských liniek, stolov a stoličiek. Ani sprchový kút nemusíte drhnúť agresívnym prípravkom, pokiaľ sa v ňom neobjavujú plesne. Častý kontakt pokožky s čistiacimi prípravkami navyše ničí jej mikroflóru a môže viesť k ekzémom. Pri ich používaní preto dbajte na použitie ochranných rukavíc. Čistiace gély alebo obrúsky na ruky obsahujú veľké množstvo alkoholu, ktorý ich vysušuje a ničí prirodzenú ochrannú bariéru.

Šetrná kozmetika

Časté sprchovanie a umývanie rúk vás pred baktériami neochráni. Navyše zníži schopnosť tela vysporiadať sa s nimi. Mydlá a sprchové gély s antibakteriálnymi účinkami obsahujú látky (najčastejšie triklozán) ktoré spôsobujú kožné ochorenia a znižujú odolnosť voči alergénom. Ich nadmerné používanie môže viesť až k odolnosti tela voči antibiotikám. Používanie triklozánu v antibakteriálnych mydlách je v USA zakázané od roku 2016. Nachádza sa však aj v deodorantoch a penách na holenie. Alternatívou sú prírodné produkty, ktoré fungujú rovnako dobre, no neobsahujú škodlivé chemikálie.

Mohlo by vás zaujímať: Vysušuje pokožku, ohrozuje imunitu: Na antibakteriálne mydlo radšej zabudnite

Pranie s mierou

K osobnej hygiene patrí aj čistenie oblečenia. Najmä bundy a vetrovky nie je nutné prať po každom použití. Aj domáce oblečenie môžete nosiť aj niekoľko dní po sebe, najmä ak ide o kusy oblečenia, ktoré neprichádzajú do priameho kontaktu s kožou (mikiny, svetre). Látkové poťahy kresiel či gaučov nie je nutné prať každý týždeň, pri bežnom používaní ich stačí čistiť 1-2x mesačne.

Kedy čistotu naopak nepodceniť?

  • Najviac mikróbov sa nachádza napríklad na kuchynskej doske na krájanie. Najmä po príprave surového mäsa je vhodné vyčistiť všetko, čo s ním prišlo do kontaktu.
  • Dosku, ktorú používate na krájanie mäsa nikdy nepoužívajte na krájanie zeleniny. Pri čistení nezabudnite ani na drez a výlevku. Aj tu sa nachádza množstvo baktérií.
  • Pranie uterákov a osušiek je dôležitejšie, než pranie bežného oblečenia. Vlhká látka je častým domovom plesní. Nenechávajte ju zloženú alebo pohodenú na zemi.
  • Nikdy nepoužívajte uterák, ktorý pred vami použil niekto s kožným ochorením.
  • Čistenie rúk mydlom je prakticky nutné iba po použití toalety alebo pred jedlom.

Snažíte sa udržiavať mieru aj pri čistení domácnosti? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Stanislava, gettyimages
Odporúčame