Ochranu kože by ste nemali podceňovať: Prevenciou sa dá predísť až štyrom z piatich prípadov rakoviny kože

žena sa natiera opaľovacím krémom

Odborníci zdôrazňujú potrebu ochrany kože počas leta (Zdroj: Freepik/sosiukin)

Počas leta by sa ľudia mali v čase obeda vyhýbať priamemu pobytu na slnku. Upozornila na to Liga proti rakovine (LPR). Správnou prevenciou sa dá podľa nej predísť až štyrom z piatich prípadov rakoviny kože.

Opaľovacím krémom sa nestačí natrieť len raz

Liga ozrejmila, že najúčinnejšou prevenciou pred UV žiarením je správna aplikácia dostatočného množstva „opaľovacieho“ krému v pravidelných intervaloch. Ochranný prostriedok sa má aplikovať rovnomerne na celé telo minimálne 15 až 30 minút pred vystavením sa slnečnému žiareniu. „Potom ideálne ešte tesne pred ním,“ doplnila.

Ak sa niekto chystá stráviť na slnku v prírode celý deň, mal by sa podľa nej natrieť každé dve hodiny. Pri pobyte pri vode LPR odporučila, aby sa ľudia natierali každých 40 minút a vždy po kúpaní.

Vyberte si vhodný stupeň ochrany

Pri výbere ochranného prostriedku je podľa ligy dôležité sledovať na obale číselný údaj o stupni ochrany proti žiareniu typu UVB a ochranu pred UVA žiarením, ktorá sa na krémoch označuje hviezdičkami. „Pri oboch údajoch platí, čím vyššie číslo a vyšší počet hviezdičiek, tým je ochrana účinnejšia,“ priblížila.

Čo so spálenou pokožkou?

LPR podotkla, že ak je človek spálený, ochranu kože podcenil. Má vtedy spálené miesta ošetrovať prostriedkom, ktorý je na to určený. „Ak ste zaspali na slnku bez prostriedku na ochranu kože pred spálením, následné pľuzgiere neprepichujte, pretože sú ochranou kože. Ak však samé prasknú, použite dezinfekciu na báze jódu, ktorá neštípe,“ skonštatovala.

Pravidelne navštevujte dermatológa

Na prevenciu sa má podľa nej dbať stále, nielen počas letnej sezóny. Liga apeluje na ľudí, aby si každý rok nechali kontrolovať kožu dermatológom. „Prípadne ho navštíviť aj častejšie, ak spozorujete zmeny znamienok, prípadne iné atypické poškodenia kože,“ dodala. Zároveň pripomenula, že verejnosť sa môže obrátiť aj na onkoporadňu LPR, kde psychológovia či doktori okrem iného zodpovedajú otázky k prevencii.



Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame