Darcovský pochod Karpatská vandrovka: Zapojiť sa môže ktokoľvek, na najlepších čaká zaujímavá odmena

Turisti v prírode

Pochod v tomto regióne je atraktívny nielen pre turistov, zapojiť sa môže ktokoľvek (Zdroj: GettyImages)

Jednotlivci, ale aj skupiny priateľov, celé rodiny či firemné tímy sa môžu zapojiť do darcovského turistického pochodu Karpatská vandrovka po hrebeni Volovských vrchov aj tento rok. Každoročne ho organizuje Karpatská nadácia a tento ročník je v poradí trinásty. Podujatie sa uskutoční 17. septembra. Pochod v prírode bude mať dĺžku 50 kilometrov.

Na vandrovníkov čakajú rôzne trasy aj netradičná odmena

Prebiehať bude v stredne náročnom až náročnom teréne so začiatkom o 5.00 h ráno a trvať bude priemerne 14 hodín. Pre tých, ktorí sa chcú zapojiť, organizátori pripravili i polovičnú, 25 kilometrov dlhú trasu so štartom na pod Kojšovskou hoľou na chate Erika. Ak by ste sa chceli zapojiť aj s deťmi, pripravená budeš šesťkilometrová trasu so štartom v areáli Čičky.

Pochodujúci si môžu vytvoriť vlastnú darcovskú výzvu a zapojiť do nej svoje okolie. Ten, kto takýmto spôsobom získa najvyššiu sumu, bude odmenený v podobe sprievodcu Štefana Matisa, ktorý nedávno v Karpatoch objavil nový vtáčí druh. Odmenou bude najmä výklad o faune a flóre Volovských vrchov.

Pochodom pomôžete rozvíjať východ Slovenska

„Karpatská vandrovka vedie po Ceste hrdinov SNP a ponúka nádherné výhľady od nížin Maďarska až po Vysoké Tatry. Najradšej mám oblasť pod Volovcom, prastaré lesy po ceste od Čučmy či Pače, Zlatý stôl, hôľne partie v oblasti Bielej skaly či Hekerovej, to sú zachované miesta, ktoré dýchajú minulosťou,“ hovorí Štefan Matis – turista, horolezec, profesionálny ochranár a autor podujatia.

Každý účastník Karpatskej vandrovky okrem iného finančne prispeje do Fondu Máme radi východ Karpatskej nadácie. Finančná čiastka z fondu bude použitá na podporu najlepších projektov aktívnych občanov na zlepšenie života na východnom Slovensku.

Za 12 rokov existencie takto Karpatská nadácia najmä vďaka darom od vandrovníkov prerozdelila cez Máme radi východ sumu 75.688 €. Podporila tak 55 projektov rôzneho charakteru, prevažne zameraných na stretávanie sa ľudí, nekomerčnú kultúru a tvorivosť či zdravý životný štýl. Podpora smerovala do 39 miest a obcí na východe Slovenska.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
ROZHOVOR Soňa sprevádza zahraničných turistov po Slovensku: Zaujíma ich naša životná úroveň aj to, či je voda z kohútika pitná

Zapojiť sa môžete už dnes

„Podpora účastníkov Karpatskej vandrovky nám už roky umožňuje podporiť zaujímavé iniciatívy na východe Slovenska, ktoré v sebe nesú ducha Karpatskej vandrovky. Účastníci vandrovky majú možnosť hlasovať, kam spoločne vyzbieraná podpora putuje,“ doplnila Veronika Miškech Fričová z Karpatskej nadácie.

Grantové programy nadácie sa zamieravajú na rozvoj komunít a nové spôsoby vo vzdelávaní. Taktiež poskytujú finančnú podporu organizáciám a aktívnym ľuďom, ktorí sa snažia rozvíjať svoje komunity a miesta, kde žijú. Záujemcovia o pochod sa môžu registrovať do 4. septembra na webstránke podujatia.Odporúčame