Predčasný dôchodok bude menej dostupný: Aké sú nové podmienky a obmedzenia?

Predčasný dôchodok

Podmienky predčasného dôchodku sa zmenili (Zdroj: Unsplash/Vlad Sargu)

Odchod do predčasného dôchodku sa stal pre každého žiadateľa náročnejším. Zmeny v podmienkach a v prístupe k tejto dávke vstúpili do platnosti na prelome rokov a od júla sa vaša prípadná žiadosť o predčasný odchod do dôchodku komplikuje ešte viac.

Doteraz boli k dispozícii dve možnosti, ako získať predčasný dôchodok. Požiadať oň mohli ľudia maximálne dva roky pred dosiahnutím dôchodkového veku alebo po 40 odpracovaných rokoch. V súčasnosti potrebujete pri žiadosti splniť prísnejšie kritériá. Čo sa zmenilo?

Nový typ predčasnej penzie

Novým typom predčasnej penzie, ktorý je dostupný od tohtoročného januára, je možnosť požiadať o dôchodok po odpracovaní 40 rokov, a to bez ohľadu na vek. Do odpracovaných rokov sa pritom nezapočítava doba štúdia ani obdobie podpory v nezamestnanosti. Ženám sa však do tohto času zarátava starostlivosť o dieťa, mužom zase štát uzná vojenskú službu.

Sociálna poisťovňa informuje o tejto zmene podrobnejšie aj na svojom webe. Pri tejto zmene sa uplatňuje zníženie dôchodku o 0,3 % za každý skorší mesiac odchodu do dôchodku. To znamená, že ak sa rozhodnete ísť do penzie napríklad o štyri roky skôr, váš dôchodok bude nižší o viac ako 14 %.

Od júla to je komplikovanejšie

Minimálna suma, na ktorú musí budúci dôchodca dosiahnuť, aby mal nárok na odchod do predčasného, sa odvíja od výšky 1,6-násobku životného minima. A práve životné minimum sa od júla značne navýšilo na súčasných 268,88 eur. Žiadatelia o predčasný dôchodok tak musia dosiahnuť na minimálnu sumu predčasného dôchodku v hodnote až 430,30 eura mesačne (predtým 375,10 eur mesačne).

Ak vám sociálna poisťovňa vypočíta sumu dôchodku, ktorá bude nižšia ako táto hranica, nebudete mať na odchod do predčasného dôchodku nárok. Je dôležité poznamenať, že táto čiastka už je po odrátaní „trestu“ za skorší odchod do dôchodku. „Trest“ predstavuje zníženie dôchodku o pol percenta za každý skorší mesiac odchodu do dôchodku.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Najlepší priateľ človeka: Ktoré plemená psov sú vhodné aj k starším ľuďom?

Ak by ste napríklad žiadali o dôchodok dva roky pred dosiahnutím dôchodkového veku, dôchodok by sa vám znížil o 12,5 %. V prípade, že by ste o predčasný dôchodok žiadali rok pred dosiahnutím dôchodkového veku, bude vaša dávka znížená „len“ o 6,5 %. Nové opatrenia, žiaľ, prinášajú obmedzenia a náročnejšie podmienky pre žiadateľov predčasnej penzie. Zvážte preto svoje možnosti a plánujte svoj odchod do dôchodku s ohľadom na zmeny v systéme.

Uvažujete nad predčasným dôchodkom?

 Sledujte náš Facebook

Odporúčame