Predĺžte si život s nápojom bohov: V čom všetkom vám víno prospieva?

Muž

thinkstockphotos.com

Nie nadarmo sa vraví, že vo víne je pravda. Ľudia sa cítia uvoľnení a, priznajme si, majú menšie zábrany. Zhovorčivosť však nie je tým jediným, čo víno spôsobuje. Ak sa konzumuje s mierou, vie byť veľmi užitočné. Dokáže vyriešiť tráviace ťažkosti aj problémy s otehotnením, zabraňuje depresiám a významne zlepšuje intímny život.

Koľko si ho dopriať a aké?

Vo všeobecnosti má viac pozitívnych účinkov na vaše telo červené víno. Údaje o ideálnom množstve sa líšia ale zväčša platí 2 dcl pre ženy, 3 dcl pre mužov. Napríklad podľa Britskej národnej zdravotníckej asociácie predstavuje pravidelnú vhodnú konzumáciu cca 2,5 – 3, 25 dcl pri mužoch a asi 1,75 – 2,5 dcl pri ženách.

Predlžuje život

Dobrá správa pre milovníkov vína: Konzumenti vína žijú dlhšie. Dokázala to štúdia z roku 2012, ktorej sa zúčastnilo až viac ako 800 dobrovoľníkov. Môže za to prírodný antioxidant resveratrol. Ten je obsiahnutý v bobuliach červeného hrozna. Znižuje opotrebovanie buniek DNA, čím proces starnutia celkovo spomaľuje.

Bráni strate pamäti

Už spomínaný resveratrol napomáha aj lepšiemu prekrveniu mozgu, čo podporuje pamäť a zlepšuje myslenie. Výskumníci z Texaskej univerzity potvrdili, že víno bráni strate pamäti spôsobenej vekom. Keď sa to však s ním nárazovo preženie, na predchádzajúci večer môžete mať len dosť hmlisté spomienky.


Mohlo by vás zaujať: Nápoj bohov slúži aj ľuďom: Toto všetko pre vás urobí červené víno!


Na tráviace problémy

Červené víno obsahuje veľa tanínu, ktorý pôsobí proti hnačke. Odporúčané je piť jeden pohár pred jedlom a druhý po ňom. Proti zápche zas účinkuje mladé biele víno, ktoré šetrným spôsobom podporuje trávenie. Rizlingy a suché ružové vína odvodňujú, urýchľujú látkovú výmenu a podporujú vylučovanie odpadových látok z organizmu. Toto všetko podporuje chudnutie. Vedci z nemeckej University of Hohenheim uverejnili v roku 2004 štúdiu, podľa ktorej pitie bieleho vína spolu s vyváženou stravou urýchľuje stratu hmotnosti. Netreba však zabúdať, že víno tak ako ktorýkoľvek alkohol tiež podporuje chuť do jedla.

Bráni vzniku depresie

Víno pozitívne ovplyvňuje nn bm užívate víno s mierou. Pri prekročení hranice totiž pôsobí úplne opačne.

Zlepšuje intímny život

Talianski vedci vo svojej štúdii zistili, že ženy, ktoré si pravidelne s obľubou dajú červené víno, sa môžu pochváliť vyšším sexuálnym apetítom. Porovnával  ich pri tom s abstinentkami a ženami, ktoré konzumujú iný druh alkoholu. Rovnaký vplyv má víno aj na mužské pokolenie, pretože u nich zvyšuje hladinu testosterónu. Nadmerné užívanie však opäť má nepriaznivé účinky.


Mohlo by vás zaujať: Lepšia postava vďaka vínu: Znie to neuveriteľne, ale je to tak!


Ovplyvňuje plodnosť

Vedci z Národnej fakultnej nemocnice v Kodani zistili, že pitie vína pozitívne ovplyvňuje plodnosť u žien. Prišli na to, že ženy, ktoré denne vypili pohár vína, majú vyššiu šancu otehotnieť ako abstinentky. Štúdie z roku 2002 sa zúčastnilo až 39 000 žien a milovníčky vína podľa nej čakali na tehotenstvo najkratšie. Je to najmä preto, že víno v malých dávkach chráni organizmus pred infekčnými chorobami, ktoré znižujú plodnosť. Opäť platí pravidlo, že všetko treba s mierou. Ak to budete preháňať s akýmkoľvek druhom alkoholu, šancu na počatie potomka si tak znížite až o 50%.

Bráni vzniku obezity u žien

Americkí vedci zistili, že ženy, ktoré konzumujú červené víno, majú menšie problémy s obezitou. Vychádzali z dlhodobých pozorovaní. Ženy, ktoré pili z alkoholu výhradne víno, si udržali svoju hmotnosť. Tie, ktoré si hoci len z času na čas dali iný druh alkoholu, v priebehu nasledujúcich trinástich rokoch rapídne pribrali.

Podporuje svalstvo očí

Ľahké červené vína sa vyznačujú vysokým obsahom draslíka, ktorý pozitívne pôsobí na unavené svalstvo očí. To je zapríčinené napríklad dlhodobou prácou na počítači.


Máte radi víno? Ako často si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame