Predmenštruačný syndróm možno zmierniť: Vedci odporúčajú dlhšie sa zdržiavať v prírode

pms

PMS pomôže podľa vedcov zmierniť dlhší pobyt v prírode (Zdroj: Freepik/kuprevich)

Predmenštruačný syndróm (PMS) a jeho symptómy trápia ženy rôznych vekových kategórií. Pobyt v prírode vám však môže pomôcť lepšie ho zvládať. Nový výskum potvrdzuje, že ak sa obkolesíte väčším množstvom zelene, budete tým môcť o čosi viac znížiť jeho fyzické a psychické príznaky.

Zeleň vo vašom okolí skutočne ovplyvňuje PMS 

Vedci vykonali prvú takúto štúdiu vôbec a výskum sa realizoval na viac ako 1000 ženách vo veku od 18 do 49 rokov žijúcich prevažne v oblasti Škandinávie. Štúdia priniesla poznatky, že ženy, ktoré celý život žijú v oblastiach s väčším množstvom zelene vo svojom okolí, majú menšiu pravdepodobnosť výskytu symptómov PMS ako tie, ktoré žijú v oblastiach, kde je zelene výrazne menej.

Vedci z Barcelony a z Univerzity v Bergene zistili, že ženy žijúce oblastiach s väčším množstvom zelene menej často pociťovali úzkosť, depresiu, problémy so spánkom, citlivosť prsníkov či nadúvanie. Štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Environment International takto podáva ďalší dôkaz o zdravotných výhodách spojených s pobytom v prírode. Cieľom výskumu bolo všal zistiť, či život v blízkosti mestskej zelene môže zlepšiť symptómy PMS.

Nebojte sa v prírode stráviť viac času

Autor štúdie, Kai Triebner, výskumník na univerzite v Bergene, povedal: „Tri zo štyroch symptómov, ktoré sa u žien zlepšili vďaka pobytu v prírode a v okolí zelene, boli psychologického charakteru, čo je v súlade s tým, že kontakt s prírodou pomáha znižovať stres a zlepšovať duševné zdravie. Stres môže zhoršiť symptómy PMS a zvýšiť hladiny hormónu kortizolu, čo samozrejme môže súvisieť so zvýšeným uvoľňovaním hormónu progesterónu, ktorý je spojený s výskytom týchto symptómov.“

Výskumníci však dodávajú, že ženy musia byť vystavené pobytu v takomto prostredí dlhú dobu, aby z toho načerpali čo najviac výhod. Toto vedecké bádanie preto podčiarkuje dôležitosť dlhodobého vystavenia sa pobytu v prírode. „Aj napriek rastúcim dôkazom o priaznivom vplyve zelene na zdravie jej mnohé mestá stále nemajú dostatok. Zástupcovia miesto by preto mali zeleň a prírodné prostredie považovať za nevyhnutné pre udržanie si zdravia,“ dodáva Payam Dadvand z barcelonského Institute for Global Health.



Zdroj: theguardian.com
Odporúčame