Dokáže prebudiť, povzbudiť aj upokojiť: Viete, kedy a ktorý čaj pôsobí najlepšie?

Čaj

gettyimages

Mnohí si v zime nedokážu predstaviť lepší relax, než oddychovať pod teplou dekou a so šálkou voňavého čaju. Aby ste si čaj skutočne vychutnali, podľa odborníkov je k tomu potrebný jeden základný predpoklad: pokoj. V zhone vraj nedokážeme naplno vnímať chuť a vôňu čaju. Pitie tohto nápoja má však aj iné pravidlá. Vedeli ste napríklad, že druh čaju treba prispôsobiť dennej dobe, v ktorej ho pijeme?

Aby mal čaj skutočne priaznivé účinky na náš organizmus, treba dobre zvážiť, aký si dáme ráno, aký popoludní a po akom siahneme večer.  Vo všeobecnosti je čaj univerzálnym nápojom a môžeme ho piť po celý deň, len treba počúvať to, čo nám signalizuje naše telo.

Ráno

Väčšina z nás potrebuje ráno prebudiť, vzpružiť, naštartovať do nového dňa. Takúto službu nám výborne urobí čierny čaj. Obsahuje totiž kofeín, ktorý podporuje srdečnú činnosť a rozširuje mozgové cievy, čím znižuje bolesti hlavy a únavu. Triesloviny obsiahnuté v čaji zasa posilňujú činnosti kapilár a priaznivo pôsobia na tráviaci trakt. No a aromatické látky navodzujú príjemnú náladu.

Aby mal čierny čaj optimálne účinky, treba ho lúhovať maximálne tri minúty. Ak to bude dlhšie, bude mať skôr upokojujúci účinok. 


Mohlo by vás zaujímať: Oddýchnite si pri šálke čaju: Takto si ho naozaj vychutnáte


Počas dňa

Či už ste v práci alebo doma, predpoludním aj popoludní vám dobre urobí šálka bieleho či zeleného čaju. Tieto čaje neprechádzajú oxidáciou a majú preto vysoký obsah polyfenolov, ktoré patria medzi známe antioxidanty.

Posilňujú imunitný systém a viažu voľné radikály, čím pôsobia proti rakovine i starnutiu. Triesloviny v zelenom čaji podporujú tvorbu žalúdočných štiav a napomáhajú tak dobrému tráveniu.

Dobrú službu počas dňa vám však urobia aj nesladené ovocné a bylinkové čaje. Dodajú vášmu telu potrebné tekutiny, uvoľnia vás a očistia váš organizmus.

Večer

Ak vás po príchode z práce nečaká ešte športová aktivita, je vhodné upredostniť čaje, ktoré upokoja telo aj dušu, a pripravia na spánok. Skvelý je napríklad harmančekový či šípkový čaj. Na večerný čas sa hodí aj rooibos, ktorý neobsahuje kofeín, zato má vysoký obsah minerálnych a ďalších prospešných látok. Tento čaj pomáha aj pri liečbe nespavosti, bolestiach hlavy, vysokom krvnom tlaku a nervovom vypätí.


Mohlo by vás zaujímať: Nahradia kávu a doplnia chýbajúce živiny: Začnite s pitím čajov aj vy


Na zahriatie

V zime sme často skrehnutí a potrebujeme sa rýchlo zahriať. Vtedy je najlepšie siahnuť po čaji s obsahom škorice. Škorica pôsobí povzbudzujúco, stimuluje a prekrvuje organizmus, čím nám v zimnom období robí nezaplatiteľnú službu. 

Vedeli ste, že?

  • čaj je po vode druhým najrozšírenejším nápojom sveta
  • čaj je bohatým zdrojom antioxidantov a flavonoidov, ktoré preukázateľne znižujú riziko rakoviny a srdcovocievnych chorôb
  • čajovník dokáže produkovať čaj až po dobu 50 rokov
  • existuje päť druhov čaju – čierny, biely, oolong, pu-erh a zelený
  • väčšina čaju sa pestuje v Indii a na Srí Lanke
  • najlepší čaj je vypestovaný vysoko v horách a je ručne zberaný
  • ak chcete skutočne kvalitný čaj, siahnite po sypanom. V čajových vrecúškach sa často nachádza „odpad“, ktorý zostal pri spracovaní sypaného čaju
  • čaj je súčasťou života človeka už viac ako 5000 rokov

Máte radi čaj? Ktoré druhy si najčastejšie doprajete? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame