Predvianočný darček priamo od matky prírody: Oblohu spestrí meteorický roj, tešiť sa môžete aj na novú kométu

pozorovanie oblohy

Nočnú oblohu spestrí meteorický roj U Midy nazývaný aj Ursidy (Zdroj: Freepik/Allexxandar)

Predvianočnú nočnú oblohu spestrí meteorický roj U Midy nazývaný aj Ursidy. Činný bude od 17. do 26. decembra a jeho maximum nastane vo štvrtok 22. decembra. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Gáliková.

Nenechajte si ujsť ani novú kométu

Objavený bol vďaka pozorovaniam na Skalnatom Plese v roku 1945, keď sa na oblohe objavilo až 88 meteorov za hodinu. Okrem meteorického roja bude možné v decembri pozorovať aj novoobjavenú kométu.

„Meteorický roj Ursíd objavil zakladateľ nášho pracoviska doktor Antonín Bečvář. Vo Vysokých Tatrách pôsobil od roku 1937 ako klimatológ Štátnych kúpeľov na Štrbskom Plese. Inicioval výstavbu astronomického observatória na Skalnatom plese a do roku 1950 bol aj jeho prvým riaditeľom,“ vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV. Roj Ursíd súvisí s krátkoperiodickou kométou 8P/Tuttle s obežnou dobou 13,6 roka.

Najhustejší oblak meteoroidov je na dráhe presne oproti kométe. Minimálna vzdialenosť Zeme od dráhy kométy je 15 miliónov kilometrov. „Táto dráha je značne rušená Jupiterom – vďaka poruchám pozorujeme jednotlivé deformované časti vlákna,“ spresnil astronóm.

Pozorovacie podmienky sú tento rok výborné

„Mesiac bude počas maxima jeden deň pred novom. Na oblohe budeme môcť v tomto čase vidieť približne desať meteorov za hodinu,“ priblížil.

V decembri bude na nočnej oblohe možné pozorovať aj nedávno objavenú neperiodickú kométu C/2022 E3 (ZTF). Najbližšie popri Zemi prejde kométa až 2. februára 2023, a to vo vzdialenosti 43 miliónov kilometrov. V tomto termíne by mala byť viditeľná aj voľným okom. Podmienky na jej pozorovanie zo Slovenska sú však priaznivé aj koncom roka 2022.

„V decembri sa kométa objavuje na oblohe okolo polnoci a pozorovať ju môžeme aj v malých ďalekohľadoch,“ uzavrel Svoreň.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nádherná alej z 18. storočia bola zachránená vďaka dobrovoľníkom: S nápadom na obnovu prišiel študent

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame