Preplatenie škody poisťovňou v plnej výške? Vieme, akú zmluvu treba uzatvoriť!

Pri uzatváraní zmluvy s poisťovňou si treba dať pozor na viacero vecí (Zdroj: Freepik/katemangostar)

Stala sa vám niekedy ujma, ktorú poisťovňa jednoducho nepreplatila v plnej výške? Áno, aj napriek tomu, že máte uzatvorené rôzne druhy poistenia, sa táto situácia môže naozaj stať. Ide najmä o plné preplatenie škody poisťovňou v prípade poškodenia nehnuteľností.

Ceny idú rapídne nahor

Stabilita cien nehnuteľností v minulých rokoch priaznivo odrážala aj ceny poistenia bývania. Ceny sa však opätovne vyšplhali nahor a začali raketovo rásť práve vplyvom celosvetovej pandémie. Tento nárast cien poistiek si však podľa odborníka uvedomuje len málo ľudí, a to najmä z toho dôvodu, že indexáciu, alebo inak povedané navyšovanie poistnej sumy o infláciu, má na svojej poistnej zmluve dojednanú málokto.

Často sa deje aj to, že pracovníci poisťovní klientom dopodrobna nevysvetlia, čo indexácia predstavuje. Klienti tak nevedia, pred čím ich indexácia môže uchrániť. Väčšina z nich si uvedomuje len to, že každý rok platia za poistku vyššiu sumu. V prípade, že klienti indexáciou v rámci svojej zmluvy nedisponujú, špecialisti ich oboznámia s tým, že by pre nich bolo vhodné zmluvu prerobiť.

Radšej si priplaťte 

Indexácia však aj napriek tomu – hlavne v momentálnom období – nemusí zabezpečiť pokrytie celej hodnoty nehnuteľnosti. Niekedy sa hodí aj prehodnotenie výšky poistenia. Výška sa prehodnocuje vtedy, ak sa rozdiel medzi skutočnou hodnotou nehnuteľnosti a poistnou sumou blíži k desiatim percentám. Ak prekročíte danú hranicu, prípadná poistná udalosť sa rekvalifikuje na podpoistenie. To znamená, že vám poisťovňa poskytne menej financií, ako v skutočnosti potrebujete kvôli oprave či kúpe nehnuteľnosti.

Ideálne je mať také poistenie, aby poisťovňa na vlastné náklady opravila poškodenú časť domu či bytu, prípadne pri totálnych škodách postavila či „kúpila“ podobnú nehnuteľnosť, o akú ste prišli. „Pri prudkom zdražovaní nehnuteľností však treba rátať aj s rastom cien poistiek, hlavne ak budete chcieť krytie, ktoré vás bude skutočne chrániť,“  vyjadril sa odborný garant pre neživotné poistenie, Pavol Michalec.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame