Šetrenie peňazí ako novoročné predsavzatie: S týmito tipmi zaplníte účet rýchlejšie, než kedykoľvek predtým

Šetrenie peňazí

Máte problém splácať výdavky? (Zdroj: Freepik/senivpetro)

Väčšina novoročných predsavzatí sa nesie aj v duchu toho, že chceme v nasledujúcom roku ušetriť o čosi viac, než v predošlom, prípadne investovať peniaze rozumnejšie alebo len nemíňať na zbytočnosti. Preto pre vás máme zopár jednoduchých tipov, s ktorými bude šetrenie peňazí hračka.

Založte si sporiaci účet so „železnou rezervou“

Snažte sa mať nejakú hotovosť na ľahko dostupnom sporiacom účte, ktorý vám poskytne finančnú záchranu v prípade, že dôjde k najhoršiemu. Sarah Coles, analytička osobných financií v investičnej spoločnosti Hargreaves Lansdown, odporúča: „Na účet si nasporte sumu v hodnote vašich základných výdavkov, ktoré by ste minuli v priebehu troch až šiestich mesiacov.“ Medzi základné výdavky by mali patriť náklady na bývanie, jedlo a dôležité účty.

Majte cieľ, na ktorý chcete sporiť, no najprv sa zbavte dlhov

Nemá zmysel snažiť sa šetriť, ak vás zaťažujú dlhy. Zamerajte sa preto na ich splatenie skôr, ako budete premýšľať o odložení a ušetrení ďalších peňazí. Okrem úspor, ktoré použijete ako finančnú záchranu, si odkladajte aj peniaze, ktoré budú mať účel len na to, aby vás motivovali si sporiť.

Môže to byť niečo veľkolepé ako napríklad nové auto či dovolenka, alebo len nejaká menšia vec do domácnosti. „Stanovenie cieľa a jeho pomenovanie vám môže pomôcť udržať sa na správnej ceste,“ hovorí Annabelle Williamsová, špecialistka na osobné financie spoločnosti Nutmeg.

Urobte si zo sporenia pravidelný zvyk

Zriaďte si trvalý príkaz z vášho bežného účtu na sporiaci účet – takto dosiahnete pravidelné sporenie, ktoré je vhodné aj pre začiatočníkov. Suma na trvalom príkaze nemusí byť vysoká, no podobné účty ponúkajú jedny z najlepších úrokových sadzieb, hoci maximum, ktoré si môžete našetriť, často nie je také vysoké.

Zaokrúhlite svoje výdavky

Viaceré banky uľahčujú sporenie tým, že vás k zaokrúhľovaniu súm „nútia“ vždy, keď za niečo zaplatíte. Existujú na to viaceré spôsoby – niektoré banky napríklad priamo prevádzajú zostatok zo zaokrúhlenej sumy na váš sporiaci účet.

Používajte šikovné aplikácie

Existuje veľké množstvo voľne dostupných, ale aj platených aplikácií, ktoré ponúkajú rôzne funkcie na prevod a správu peňazí. Pomôcť by mohla aj aplikácia na tvorbu a kontrolu rozpočtu. Taktiež jestvujú rôzne druhy programov, ktoré vám vaše výdavky šikovne zatriedia do priečinkov, a tak budete mať dobrý prehľad v tom, za čo míňate – to vám umožní zistiť, koľko si môžete dovoliť ušetriť, keď máte pokryté základné veci.

Zmeňte svoju banku

Ak vám váš bežný účet z nejakého dôvodu nevyhovuje, stále môžete zmeniť poskytovateľa vašich bankových služieb. Mnohé banky ponúkajú zaujímavé a výhodné sporiace účty a plány pre nových klientov. Dokonca niektoré z bánk ponúkajú vybraným skupinám ľudí aj finančnú odmenu za to, že si u nich otvoria nový účet.



Zdroj: guardian.com, plnielanu.sk
Odporúčame