Ako ochrániť deti počas chrípkovej sezóny? Naučte ich niekoľko pravidiel a choroby sa im budú vyhýbať

dieťa si preventívne umýva ruky počas chrípkovej sezóny

Pri umývaní rúk treba dodržať správny postup (Zdroj: Freepik/pvproductions)

Pri deťoch treba počas chrípkovej sezóny dbať na prevenciu. Dôležité sú okrem iného umývanie rúk, dostatok odpočinku či pobyt vonku. Zvážiť by sa malo aj očkovanie. Vyplýva to z odporúčaní odborníkov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Deti by mali poznať základné pravidlá a mali by ich mať osvojené už pred príchodom do predškolského alebo školského kolektívu.

Prevencia detí počas chrípkovej sezóny

Deťom treba podľa slov ÚVZ pripomínať dôležitosť umývania rúk. „Naučte ich správny postup, dbajte na to, aby si ruky umývali dôkladne a nevynechali žiadne miesto. Pripomínajte im, že si nestačí ruky opláchnuť, treba použiť mydlo a teplú vodu,“ poznamenali.

Apelovali aj na respiračnú etiku. „Naučte deti, aby si pri kýchaní či kašľaní zakrývali ústa, najlepšie papierovou vreckovkou, ak nemajú vreckovku ihneď k dispozícii, môžu si ústa pri kašli, kýchaní narýchlo prekryť lakťovou jamkou,“ ozrejmili. Pripomenuli, že papierovú vreckovku treba po použití odhodiť do odpadkového koša.

Všetky tieto pravidlá sa môžu deti naučiť aj hravou formou, ktorá je pre ne najprijateľnejšia. Vďaka nej si ich osvoja, poučia sa o ich dôležitosti a aj sa pri nich zabavia. Pokiaľ ide o očkovanie, to je možné aj inou formou ako ihlou, pre deti existuje aj vo forme nosového spreja.

V chrípkovej sezóne je podľa ÚVZ dôležité nárazovo a dôkladne vetrať niekoľkokrát počas dňa. Odporučil aj pobyt vonku, a to každý deň v primeranom oblečení. „Zabezpečte deťom prísun vitamínu C, najlepšie dostatočným množstvom ovocia a zeleniny. V období od októbra do apríla dopĺňajte deťom vitamín D,“ dodal.

Okrem hygieny je dôležitý aj oddych

Odborníci zároveň upozornili na dôležitosť dostatku odpočinku. „Spánok regeneruje organizmus a dodáva mu energiu na boj s vírusmi a baktériami. Dieťa do troch rokov by malo ideálne spať 12 hodín, dieťa do šesť rokov najmenej desať hodín denne, starším deťom môže stačiť osem hodín,“ priblížili. Detská spálňa by podľa ich slov mala byť dostatočne vetraná. „Vnútorná teplota by nemala presiahnuť 18 až 22 stupňov Celzia,“ uzavreli odborníci ÚVZ.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Sezóna chrípky neutícha: Skontrolujte si radšej lekárničku, toto vám nesmie chýbať!

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame