Beriete pribúdajúce roky s úsmevom? Ak áno, takto napomáhate svojmu zdraviu

spokojní seniori

Berte starnutie s ľahkosťou a pomôžete aj svojmu zdraviu (Zdroj: Freepik/oneinchpunch)

Starnutie sa v spoločnosti často znevažuje, no nie je správne mať k nemu negatívny postoj. Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí ho berú s úsmevom, získavate viac ako len dobrý pocit. Jeden z výskumov totiž nedávno potvrdil, že práve takéto pozitívne myslenie dokáže zvrátiť nástup porúch spôsobujúcich strácanie pamäte.

Výskum Yaleovej univerzity sa zameral na starších ľudí, ktorí trpeli miernymi kognitívnymi poruchami. Mierna kognitívna porucha (Mild Cognitive Impairment – MCI) je širší pojem používaný na označenie ľahších, no merateľných porúch pamäti alebo poznávacích funkcií (napríklad rozhodovania, sústredenia či orientácie). Človek s takouto poruchou má s pamäťou väčšie problémy, než aké zodpovedajú jeho veku, ale nesplňuje kritériá na diagnózu demencie. Na rozdiel od demencie, však táto porucha pacienta tak výrazne nezasahuje a nezabraňuje mu ani v každodenných aktivitách a sebestačnosti.

Optimizmom proti poruchám pamete

Vedci prišli na to, že ak ľudia brali starnutie optimisticky, bola ich šanca na obnovenie kognitívnych funkcií mozgu na normálnu úroveň o 30 % vyššia, než u tých, ktorí boli z pribúdajúcich rokov nešťastní. U účastníkov s pozitívnym prístupom navyše došlo k zregenerovaniu kognitívnych funkcií už o dva roky skôr ako u ostatných.

Štúdia je údajne prvou svojho druhu, keďže prepája kultúrny faktor, čiže pozitívny postoj k starnutiu, s uzdravením pacientov s miernymi kognitívnymi poruchami. Výskumu sa zúčastnilo 1 716 ľudí vo veku nad 65 rokov.

Účastníci, ktorí nemali na začiatku výskumu problémy s pamäťou a zároveň pristupovali k starnutiu s optimizmom, mali v priebehu 12-tich rokov nižšie riziko vzniku miernych kognitívnych porúch, na rozdiel od tých, čo zmýšľali negatívne. Tento výsledok neovplyvnilo ani fyzické zdravie a počiatočný vek skúmaných.

Vyliečených ľudí by mohlo byť viac

„Väčšina ľudí si myslí, mierne kognitívne poruchy sa nedajú zvrátiť, no v skutočnosti sa polovica z postihnutých vylieči,“ uviedla profesorka Becca Levy, hlavná autorka štúdie. „O tom, prečo sa niektorí vyliečia a iní nie, sa vie zatiaľ len málo. Preto sme sa zamerali na pozitívne názory o veku, aby sme zistili, či vďaka tomu nájdeme odpoveď.“

Profesorka ďalej spresnila: „Náš predošlý výskum demonštroval, že názory na vek sa dajú zmeniť. Z toho dôvodu by mohla osveta o týchto názoroch na individuálnej aj sociálnej úrovni zvýšiť počet ľudí, u ktorých dôjde k obnoveniu kognitívnych funkcií.“

Inšpiráciu na najnovší výskum, publikovaný v JAMA Network Open, našla profesorka Levy vo svojom predošlom objave. Zistila, že starší ľudia, ktorí boli so svojim vekom vyrovnaní a spokojní, mali lepší kognitívny výkon.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ak mozog necíti bolesť, prečo bolí hlava? Zistite, čo stojí za vašou migrénou

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, goodnewsnetwork.org, alzheimer.cz
Odporúčame