Šperk ako darček na Valentína? Na toto si radšej dajte pozor!

Alergia na kov

Darček venovaný z lásky v podobe šperku poteší každú ženu (Zdroj: GettyImages)

Deň, kedy sa oslavuje láska medzi zamilovanými pármi, pripadol na 14. február, ktorý je známy ako Deň sv. Valentína. A jedným zo spôsobov vyznania citov zaľúbencov sú najrôznejšie darčeky – kvety, cukrovinky, plyšové zvieratká či dokonca šperky. V prípade, že aj vy uvažujete o tom, že by ste svojmu partnerovi či partnerke venovali šperk, zbystrite pozornosť. Existuje totiž alergia na kov.

Čo je to alergia na kov?

Alergia na kov je imunitná reakcia organizmu na určité kovy. Niekedy sa o tejto alergii hovorí ako o kontaktnej, pretože príznaky sa vyskytujú v mieste priameho dotyku s kovmi. Najčastejšími kovmi, ktoré vyvolávajú alergické reakcie, sú nikel, kobalt a chróm. A práve tieto kovy sa mnohokrát používajú pri výrobe šperkov a hodiniek.

Odhaduje sa, že alergia na kov postihuje asi 10–15% z celkovej populácie ľudí. Táto štatistika ale môže byť ovplyvnená rôznymi faktormi. Patrí sem napríklad vek, pohlavie, geografická oblasť či dokonca samotné povolanie.

Ako sa alergia na kov prejavuje?

Alergia na kov môže spôsobiť u každého človeka odlišné symptómy. Medzi najčastejšie patria tie, ktoré priamo súvisia s naším najväčším orgánom – kožou:

  • svrbenie
  • začervenanie kože
  • suchá koža
  • pľuzgiere
  • šupinatá koža

Okrem kožných prejavov sa alergia na kov môže vyskytnúť aj v podobe iných príznakov. Patria medzi ne bolesti kĺbov, únava či tráviace problémy.

(Zdroj: unsplash.com/Eric Fung)

Neváhajte s návštevou alergológa

Pokiaľ máte podozrenie na alergiu, rozhodne vyhľadajte odborníka. Ten vám prostredníctvom kožných alebo krvných testov na prítomnosť špecifickej protilátky IgE môže pomôcť vyriešiť váš problém. Samotná liečba zahŕňa vyhýbanie sa kontaktu s alergénom, v tomto prípade s konkrétnym kovom. V prípade vážnych symptómov však môže lekár odporučiť farmakologickú liečbu, pod ktorú patria antihistaminiká alebo kortikosteroidy.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Máte chrípku či stále plný nos? Tieto dva zaručené tipy naozaj fungujú!

Pri výbere šperkov dobre zvážte kúpu

Po dôslednom vyšetrení u odborníka bude zrejmé, ktorý druh kovu vám robí problém. Ak ste vy alebo osoba, ktorú chcete obdarovať, alergická na meď, mali by ste sa vyhnúť šperkom z ružového zlata. Práve meď totiž klenotom z ružového zlata dodáva ich príťažlivú farbu.

Pokiaľ je problémovým kovom mosadz, alergiu môže vyvolať aj bižutéria s povrchovou úpravou vzácnych kovov, akým je striebro či žlté zlato. Tie sa totiž nanášajú len vo veľmi tenkej vrstve, ktorá sa môže pri veľmi častom nosení rýchlo zošúchať. Navyše, alergie boli zistené aj v prípade vzácnych kovov. Mimochodom, vedeli ste, že ak ste alergický na mosadz, tak koža po kontakte s týmto kovom jemne zazelená?

Šperkov sa vzdať nemusíte

Ak milujete náušnice, retiazky, náramky a iné módne doplnky z kovu, nemusíte ich kvôli alergii odkladať či predávať. Existuje riešenie v podobe ródia – striebrobieleho lesklého kovu, ktorý je hypoalergénny. Odráža až 80% svetla a zároveň veľmi dobre odoláva korózii. Aj preto sa stal obľúbeným materiálom u klenotníkov, ktorí ho využívajú na povrchovú úpravu najrôznejších šperkov vrátane svadobných obrúčok.

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame