VIDEOTIP Zarastajú vám nechty na nohách? Poradíme vám, ako zmierniť bolesť!

Už vám niekedy zarástol necht na nohe? Tak si bolesť spôsobenú týmto nepríjemným zarastaním viete predstaviť. Spôsobuje to najmä zlá starostlivosť o nechty, nesprávna technika strihania, nosenie príliš tesných topánok. Necht však môže zarásť aj po zranení prsta, jeho nesprávnom raste a v ohrození sú aj diabetici či ľudia s inými zdravotnými problémami, ktoré zapríčiňujú nedostatočné prekrvenie končatín.

Vyskúšajte niektorý z nasledujúcich tipov na zmiernenie bolesti pri zarastaní nechtov:

• Teplý vodný kúpeľ niekoľkokrát denne – do vaničky nalejte teplú vodu, nohy nechajte vo vode asi 15 minút a opakujte podľa možností aj trikrát denne.
• Po tom, čo necht vo vodnom kúpeli zmäkne, pokúste sa pod neho vsunúť malé množstvo vaty – predídete tým ďalšiemu vrastaniu
• Vatový tampónik meňte po každom kúpeli, aby ste predišli infekcii – hoci tento proces spočiatku bolí, postupne bolesť ustúpi. Dbajte však na to, aby ste vatu nezatlačili príliš hlboko.
• Pravidelný teplý kúpeľ s prídavkom epsom soli alebo magnézium sulfátu pomôže pokožku zjemniť, takže bude ľahšie vybrať z nej zarastenú časť nechtu.
Jablčný ocot – pomôže zabiť baktérie, zmierňuje opuch a predchádza vzniku infekcii. Zmiešajte rovnaké množstvo jablčného octu a teplej vody a pripravte si kúpeľ, v ktorom necháte nohy 20 minút alebo na vatový tampón nakvapkajte ocot, priložte ho na necht a obviažte obväzom.
Peroxid vodíka – opäť si pripravte zmiešaním s vodou kúpeľ a nohy nechajte odmočiť 20 minút, peroxid zabíja baktérie a predchádza tým vzniku infekcii.
Strihanie – strihajte rovno a nekopírujte zahnutý tvar prsta, nestrihajte príliš krátko, pretože tým zvyšujete riziko zarastania.
• Vyhýbajte sa príliš tesným topánkam, ktoré stláčajú nechty a deformujú prsty, dámy by mali zabudnúť na časté nosenie vysokých topánok, pretože v nich vzniká tlak na palce na nohách.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstockphotos, Youtube, Lucia
Odporúčame