Chrípková sezóna je v plnom prúde: Aká je prevencia pre pevné zdravie?

vakcinácia pacientky doktorkou

Vakcinácia je každoročne ideálnou prevenciou pred zasiahnutím chrípkového obdobia (Zdroj: GettyImages)

Chrípka je najčastejšie vyskytovanou chorobou u nás. Trápi deti, mladých i starších ľudí. Má dokonca aj svoju vlastnú sezónu, od prvého októbra do konca apríla. Prirodzene, ideálne bude, ak sa jej vyhnete, a to vďaka nepodcenenej prevencii.

Prevenciou ku zdraviu

Najdôležité je podporiť obranyschopnosť organizmu. Dosiahnete to predovšetkým zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B–komplexu. Okrem doplnkov stravy ich získate konzumáciou dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia a celozrnných obilnín. Najvhodnejšie je vyberať si druhy bohaté najmä na vitamín C, teda papriku, chren, citrusové ovocie, kivi, zelené vňate, kel či kapustu. Na posilnenie celkovej  odolnosti organizmu sa odporúča udržiavať sa v dobrej fyzickej kondícii cvičením a každodenným pobytom na čerstvom vzduchu.

Odporúča sa taktiež vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí sú chorí. Nie je vhodné chytať si nos, oči a ani ústa. Umývanie rúk je základ. Ruky si zaručene umyte po kašľaní i kýchaní. Ideálnymi prostriedkami na dezinfekciu sú okrem mydla tie, ktoré obsahujú alkohol. Umývanie by malo trvať najmenej 20 sekúnd.

Očkovanie ako prvá pomoc

Pomôže tiež dostatok spánku a otužovanie. „Obliekajte sa primerane počasiu,“ pripomínajú pracovníci ÚVZ. Proti chrípke sa možno chrániť aj očkovaním, ktoré je najúčinnejšou prevenciou proti tomuto ochoreniu. „Očkovanie proti chrípke odporúčame najmä rizikovým skupinám ľudí, ako sú seniori, osoby so závažnými chronickými ochoreniami, tehotné ženy, osoby s oslabenou imunitou a zdravotnícki pracovníci. V priebehu ochorenia sa u nich totiž môžu vyskytnúť komplikácie ako zápal priedušiek, zápal pľúc či zápal stredného ucha. Chrípka môže spôsobiť nielen ohrozenie zdravia, ale aj úmrtie,“ zdôraznil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Očkovanie proti chrípke zabezpečí podľa ÚVZ tvorbu ochranných protilátok proti vírusu chrípky ešte do času jej zvýšenej aktivity, ktorá sa predpokladá v decembri. Dostatočná hladina ochranných protilátok sa v tele vytvorí asi po desiatich až 14 dňoch po očkovaní, ÚVZ preto odporúča dať sa zaočkovať v októbri alebo novembri s tým, že pred očkovaním by človek nemal pociťovať príznaky chrípky a prechladnutia. Vakcína chráni približne šesť mesiacov. Vzhľadom na to, že zloženie očkovacích látok proti chrípke sa každoročne mení, očkovanie proti tomuto ochoreniu je potrebné absolvovať každý rok.

Zdroj: TASR
Odporúčame